Tajlandia atrakcje
Tajlandia to liczne cuda natury, parki narodowe i niezwykle bogata historia. Tajowie zwyczajowo nie podają sobie ręki na powitanie, a wykonują swój tradycyjny ukłon „Wai”. Jeśli chodzi o religię, to w kraju najwięcej jest wyznawców Buddyzmu i Islamu. Turyści muszą wiedzieć, że religia ma tu ogromne znaczenie – mieszkańcy chronią świętości posągów i miejsc kultu.
Tajlandia szczepienia
Ryzyko pojawienia się chorób w trakcie podróży zależy od wielu czynników. Istotny jest czas planowanej podróży, jej trasa, forma aktywności na miejscu czy standard zakwaterowania. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt indywidualnej odporności organizmu i wiek podróżujących.
Planując podróż do Tajlandii, zapoznaj się z listą zalecanych szczepień, które uchronią cię przed ryzykiem wystąpienia choroby zakaźnej. Ich brak, może skutecznie zakłócić radość z podróży po tym pięknym kraju. Upewnij się także, że jesteś na bieżąco z rutynowymi szczepieniami, czyli szczepieniami przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR), szczepieniami na błonicę, tężec i krztusiec, ospę wietrzną, polio i corocznym szczepieniem przeciw grypie.
Choroby w Tajlandii
Najczęstszymi problemami zdrowotnymi w trakcie wyjazdu do Tajlandii są
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunki o różnym nasileniu),
- gorączka,
- stany zapalne dróg oddechowych,
- zmiany skórne.
Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.
Po spożyciu zanieczyszczonej wody i/lub żywności, narażasz się na:
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- dur brzuszny.
Podczas eksplorowania terenów Tajlandii, możesz mieć kontakt z zakażona glebą (ryzyko wystąpienia tężca), a także ryzykujesz ukłucie przez komary zakażone wirusem japońskiego zapalenia mózgu, które są szczególnie aktywne od zmierzchu do świtu
Więcej na temat japońskiego zpalenia mózgu dowiesz się z artykułu: Japońskie zapalenie mózgu – objawy, szczepionka, zapobieganie japońskiemu zapaleniu mózgu
W zależności od indywidualnego ryzyka, zaleca się również niektórym podróżnym szczepienie przeciwko malarii (w zależności od tego gdzie się wybierasz, np. tereny wiejskie, zalesione prowincje, o jakiej porze podróżujesz i ile czasu spędzasz na świeżym powietrzu).
Duże miasta i nadmorskie kurorty są rejonami, w których do zakażenia malarią dochodzi sporadycznie. Przed wyjazdem sprawdź, które obszary Tajlandii są zagrożone malarią. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jak możesz zapobiegać malarii podczas podróży.
Uważaj także na zwierzęta – niektóre mogą przenosić wściekliznę (dzikie ssaki, zwierzęta domowe).
Zadbaj o szczepienia, lecąc do Tajlandii
Szacuje się, że od 15 do nawet 70% turystów podróżujących z krajów rozwiniętych do krajów o odmiennych warunkach środowiskowych ma problemy zdrowotne. Zatem na pytanie, czy warto się szczepić przed wyjazdem i ochronić tym samym przed ryzykiem wystąpienia choroby, odpowiadamy: zdecydowanie tak!
Zaszczep się przeciwko chorobom zakaźnym występującym w Tajlandii:
- dur brzuszny,
- WZW A,
- WZW B,
- wścieklizna (wybrane grupy osób),
- japońskie zapalenie mózgu,
- tężec.
Szczepienia ochronne wykonane w przeszłości, wymagają kontynuacji w postaci dawek uzupełniających i przypominających. Stanowi to ochronę przed chorobami przenoszonymi w kontakcie z osobą zakażoną: błonicą, krztuścem, odrą, świnką i różyczką.
Zaleca się wszystkim nieuodpornionym dorosłym, szczepienia przeciwko: grypie, meningokokom, ospie wietrznej i pneumokokom. A jeśli przybywasz z rejonów endemicznego występowania żółtej gorączki (Afryka, Ameryka Południowa), musisz posiadać udokumentowane szczepienie przeciwko tej chorobie (Międzynarodowe Świadectwo Szczepień, ang. International Certificate of Vaccination).
Jakie jeszcze choroby występują w Tajlandii?
Niestety na terenie Tajlandii popularnymi chorobami są również m.in.:
- ameboza (woda, żywność),
- Denga (komary),
- Zika (komary),
- Chikungunya (komary).
Co zabrać do apteczki do Tajlandii?
Długa podróż, na odległy kontynent wymaga odpowiedniego przygotowania. Poza niezbędnymi artykułami higienicznymi i lekami przyjmowanymi stale pamiętaj, że w wyposażeniu podstawowym warto spakować do apteczki:
- leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe,
- przeciwalergiczne, adrenalina w ampułko-strzykawce dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych,
- lek przeciw chorobie lokomocyjnej,
- środki odstraszające owady, leki przeciwmalaryczne,
- środki dezynfekcyjne, materiały opatrunkowe,
- środki po ukąszeniach owadów,
- krem z filtrem UV.
Więcej porad dotyczących przygotowania przed podróżą oraz wyposażenia apteczki znajdziesz w artykule: Porady przed podróżą
Przygotowania przed wyjazdem do Tajlandii
Uważaj na siebie podczas podróży. Zainwestuj w szczepienia ochronne. Jeśli wyjazd do Tajlandii ma być wymarzony – nie pozwól, aby zamienił się w koszmarny czas leczenia problemów zdrowotnych.
Zaplanuj wizytę u lekarza medycyny podróży i już 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem, zastosuj szczepienia ochronne.
Przed wyjazdem za granicę należy sprawdzić aktualne informacje i komunikaty na temat bezpieczeństwa i zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem SARS-CoV-2 na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Upewnij się także, czy przejścia graniczne są otwarte dla cudzoziemców. Poradnik i wytyczne dot. przyjazdu i zasad obowiązujących turystów i sektor turystyczny w związku z COVID-19 dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/tajlandia |
Przeczytaj także:
Źródła:
https://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/traveler/none/thailand
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/tajlandia
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/szczepienia-przed-wyjazdem,6210,n,3710
https://medycynatropikalna.pl/kraj/tajlandia/
Tabela szczepień obowiązkowych i zalecanych przed wyjazdem do różnych krajów świata: Materiał opracowany na podstawie: WHO International Travel and Health 2019 (www.who.int/ith), CDC Travelers’ Health 2019 (www.cdc.gov/travel) oraz PSO 2019 (Program Szczepień Ochronnych na rok 2019) przez dr med. Agnieszkę Wroczyńską (Krajowy Ośrodek Medycyny Tropikalnej w Gdyni).
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |