Mupirox

antybiotyk-mupirox

Nazwa handlowa

Mupirox

Dostępność

Na receptę

Postać

Maść

Dawka

20 mg/g

Podanie

Na skórę

Substancja czynna

Mupirocyna

Opakowanie

8 g, 15 g

Działanie

Preciwbakteryjne

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

Mupirox co to jest?

Mupirox to maść z antybiotykiem stosowana w zwalczaniu skórnych, miejscowych zakażeń bakteryjnych. Lek wydawany jest na receptę i występuję w dwóch wielkościach:

  • 8 g,
  • 15 g.

Substancją czynną preparatu jest mupirocyna. Hamuje ona rozwój zakażenia poprzez zatrzymanie syntezy białka bakteryjnego, co utrudnia wzrost i namnażanie komórek bakteryjnych. Na działanie mupirocyny wrażliwa jest większość bakterii powodujących zakażenia skóry, m.in.: Staphylococcus aureus (także szczepy metycylinooporne), Escherichia coli, Haemophillus influenzae, jak również paciorkowce i gronkowce. Lek nie wykazuje oporności krzyżowej z innymi antybiotykami.

Lek wnika w głębsze warstwy skóry w istotnych ilościach tylko w przypadku, gdy jest stosowany pod opatrunkiem lub na uszkodzoną skórę. Wchłonięcie mupirocyny do organizmu nie jest groźne - w organizmie substancja  jest metabolizowana do metabolitu kwasu monowego, a następnie usuwana przez nerki.

Pełny skład preparatu

1 g leku Mupirox zawiera 20 mg mupirocyny.
Pozostałe składniki: makrogol 3350 i makrogol 400.

Wskazania do stosowania

Na co stosować maść Mupirox? Lek wykorzystuje się w leczeniu zakażeń skóry spowodowanych przez bakterie wrażliwe na mupirocynę. Lekarz może zapisać preparat na:

  • liszajec,
  • czyraki,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • wtórne zakażenia skóry.

Kiedy nie stosować tego leku

Antybiotyk nie może być stosowany u pacjentów nadwrażliwych na mupirocynę lub inny składnik leku. którąkolwiek substancję pomocniczą.

Preparatu nie należy aplikować do nosa ani oka.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować antybiotyk Mupirox? Maść należy nakładać cienką warstwą na zmienioną chorobowo skórę 3 razy na dobę. Miejsce aplikacji można, lecz nie trzeba, przykryć opatrunkiem. Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Podczas aplikacji należy uważać, by nie dostał się do oczu lub na błony śluzowe.

Czas leczenia nie powinien przekraczać 10 dni. Jeśli po upływie 3-5 dni stosowania leku nie nastąpi żadna poprawa, należy ponownie skonsultować się z lekarzem w celu weryfikacji leczenia.

Uwaga: Przed lub po zastosowaniu preparatu nie należy nakładać innego leku. Mogłoby to skutkować rozcieńczeniem maści, co z kolei może spowodować obniżenie właściwości przeciwbakteryjnych i/lub utratę stabilności mupirocyny.

Szczególne grupy pacjentów

Stosując lek u osób z ciężką lub umiarkowaną niewydolnością nerek należy zachować ostrożność.

Możliwe skutki uboczne

U części pacjentów mgą pojawić się skutki uboczne Mupirox. Obejmują one dolegliwości skórne lub reakcje alergiczne. Zaleca się, by wszystkie niepokojące objawy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Często, u maksymalnie 10 osób na 100 stosujących lek, pojawiały się: wysypka, pieczenie, swędzenie skóry.

Niezbyt często, u maksymalnie 10 pacjentów na 1000, występowały: zwiększona wrażliwość na dotyk, suchość skóry, kontaktowe zapalenia skóry, zwiększony wysięk.

Bardzo rzadko, u mniej niż 1 osoby na 10 000, odnotowano ogólne reakcje nadwrażliwości. W razie wystąpienia objawów alergii lub ciężkiego podrażnienia należy natychmiast odstawić preparat i zasięgnąć pomocy medycznej.

Środki ostrożności

Leku nie należy stosować dłużej, niż jest to zalecane. Przedłużanie leczenia może skutkować uodpornieniem drobnoustrojów na mupirocynę.

Jeśli po aplikacji Mupirox nastąpi reakcja uczuleniowa lub ciężkie miejscowe podrażnienie, należy przerwać stosowanie preparatu.

W składzie antybiotyku znajduje się makrogol. Po zastosowaniu na uszkodzoną skórę substancja ta może wchłaniać się do organizmu, skąd jest wydalana przez nerki. Ponieważ zachodzi ryzyko wchłonięcia znacznych jego ilości, nie należy łączyć Mupirox z innymi środkami zawierającymi makrogol. Ostrożność należy zachować szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek o charakterze ciężkim lub umiarkowanym.

Preparat nie wpływa na zdolność pacjenta do kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn.

Mupirox w ciąży

Wpływ mupirocyny na płód ludzki nie jest znany. Dlatego też nie należy przyjmować Mupirox w ciąży, o ile nie jest to absolutnie konieczne.

Mupirox a karmienie piersią

Nie wiadomo, czy substancja czynna przenika do pokarmu kobiecego. Kobiety w okresie laktacji nie powinny przyjmować tego antybiotyku.

Przeczytaj także: 

Bostonka - objawy, przebieg, leczenie choroby bostońskiej u dzieci i dorosłych

Dystrybutor na terenie Polski: www.vpvaleant.pl

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Mupirox
  • #