Heparegen

heparegen-opis-leku

Nazwa handlowa

Heparegen

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki

Dawka

100 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Kwas tiazolidynokarboksylowy

Opakowanie

30 sztuk, 90 sztuk, 100 sztuk

Działanie

Ochrona wątroby

Ciąża

Stosowanie niewskazane

Karmienie piersią

Stosowanie niewskazane

Heparegen co to jest?

Heparegen to lek na receptę, który stosowany jest u pacjentów z chorobami wątroby. Ma postać tabletek i sprzedawany jest w opakowaniach o zawartości 30 lub 100 sztuk (firma PHARMASWISS) oraz 90 sztuk (firma BAUSCH HEALTH)

Substancja czynna kwas tiazolidynokarboksylowy odpowiada za rozkład toksyn, dzięki czemu działa korzystnie na miąższ wątroby. Lek chroni wątrobę przed toksynami wirusowymi i bakteryjnymi, a także szkodliwym działaniem alkoholu oraz niektórych środków farmakologicznych. Ponadto pobudza wydzielanie żółci. Kwas tiazolidynokarboksylowybardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. W wątrobie ulega przemianom, w konsekwencji czego wytwarzana jest cysteina. Jest ona aminokwasem, który bierze udział w przemianach metabolicznych.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Heparegen zawiera 100 mg kwasu tiazolidynokarboksylowego.
Pozostałe składniki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Wskazania do stosowania

Zaleca się stosować lek uzupełniająco w przypadku:

  • ostrych i przewlekłych chorób wątroby,
  • toksycznego uszkodzenia wątroby na skutek spożywania alkoholu, substancji chemicznych lub leków.

Kiedy nie stosować tego leku

Przeciwwskazania do stosowania preparatu stanowią:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub pozostałe składniki leku,
  • wiek poniżej 6 lat,
  • z uwagi na zawartość laktozy - rzadko występująca nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy,
  • ciąża i okres karmienia piersią.

Dawkowanie preparatu

Pacjenci często zastanawiają się jak stosować heparegen? Dawkowanie zależne jest od wieku pacjenta. Dorośli oraz dzieci powyżej 15 r.ż. powinni początkowo przyjmować 2 tabletki od 2 do 3 razy na dobę, a gdy objawy się zmniejszają można zredukować dawkę do 1 tabletki 2 razy w ciągu doby. U dzieci, które ukończyły 6 rok życia zaleca się przyjmowanie 50 mg, co odpowiada dawce pół tabletki na 10 kg masy ciała na dobę w 2-3 podzielonych dawkach. U młodszych dzieci nie zaleca się stosowania leku.

Zaleca się, aby regularnie monitorować przebieg leczenia. W tym celu należy oceniać aktywność aminotransferaz w odstępach 4-tygodniowych.

Możliwe skutki uboczne

U pacjentów, którzy stosowali lek heparegen sporadycznie odnotowywano zaburzenia ze strony układu pokarmowego, jak np. nudności. Możliwe jest także wystąpienie skórnej reakcji alergicznej u pacjentów uczulonych na składniki leku.

Interakcje z alkoholem

Lek pomaga chronić wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu.

Heparegen w ciąży

Stosowanie Heparegen w ciąży jest niewskazane, ponieważ nie przeprowadzono badań potwierdzających bezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu.

Heparegen a karmienie piersią

Z uwagi na brak danych odnośnie bezpieczeństwa, nie należy stosować leku w trakcie karmienia piersią.

Dystrybutor na terenie Polski: www.vpvaleant.pl

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Heparegen
  • #