Clatra

Clatra

  1. Co to jest clatra
  2. Clatra a alkohol
  3. Czy lek clatra jest sterydem?
  4. Clatra a miesiączka

Clatra to lek o działaniu przeciwhistaminowym, dzięki czemu pozwala zwalczać i łagodzić objawy alergii. Lek dostępny jest w dwóch postaciach, jako roztwór doustny oraz tabletki powlekane, a także jako tabletki, które ulegają rozpadowi w jamie ustnej.

Co to jest clatra?

Wielu pacjentów zastanawia się czy lek clatra jest sterydem? Nie, clatra jest lekiem, w którym substancją czynną jest bilastyna. Jej rolą jest ograniczenie reakcji alergicznej organizmu. Korzystnie wpływa na łagodzenie kataru siennego, dlatego czasem kojarzona jest jako lek na zatoki. Lek zalecany jest pacjentom, u których występują zapalenia błony śluzowej nosa oraz spojówek o charakterze alergicznym. Na rynku farmaceutycznym dostępne są różne warianty leku, w tym także clatra 10 mg dla dzieci między 6 a 11 rokiem życia, u których masa ciała wynosi co najmniej 20 kg. Lek clatra może być stosowany u dzieci powyżej 12 r.ż. zgodnie z zaleceniami lekarza. Ważną kwestią są pory zażywania leku. Czy clatra powinna być stosowana rano czy wieczorem? Lek należy przyjmować na czczo, dlatego najlepiej jest robić to rano. Należy pamiętać, że po zażyciu leku nie wolno jeść przez godzinę. Leku nie należy popijać sokami owocowymi (np. sokiem grejpfrutowym). Należy stosować wodę. Lekarz prowadzący wybiera najkorzystniejszy sposób leczenia uwzględniając indywidualną sytuację każdego pacjenta, rozważając także zastosowanie zamiennika. W każdym opakowaniu zawarte są szczegółowe informacje na temat działania leku, w tym możliwych interakcji z innymi lekami. Ulotka clatra opisuje wskazania i przeciwwskazania, ale też informuje o łączeniu leku clatra z alkoholem. Lek należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Gdy pacjent zażyje podwójną dawkę leku clatra powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Badania wykazały, że przyjmowanie leku w zalecanej dawce nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Clatra a alkohol

Spożywanie alkoholu podczas przyjmowania leku clatra nie jest wskazane, gdyż może powodować nasilenie senności. Jednak stosując lek clatra w zalecanej dawce (20 mg) nie ma przeciwwskazań do spożywania alkoholu.

Czy lek clatra jest sterydem?

Clatra nie jest sterydem. Pacjenci zastanawiają się czasem czy clatra to antybiotyk? Clatra jest lekiem histaminowym przepisywanym na receptę. Zadaniem leku jest łagodzenie objawów alergii. Farmaceuta nie wyda leku clatra bez recepty.

Clatra a miesiączka

Producent nie wskazuje, żeby miesiączka była przeciwwskazaniem do przyjmowania leku. Nie zaleca się przyjmowania leku w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

 

Dystrybutor na terenie Polski: www.berlin-chemie.pl