Clatra

clatra-opis-leku
  1. Co to jest Clatra
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Interakcje z alkoholem
  5. Clatra w ciąży
  6. Clatra a karmienie piersią

Co to jest Clatra?

Clatra to wydawany na receptę lek o działaniu przeciwhistaminowym. Pozwala zwalczać i łagodzić objawy alergii. Preparat dostępny jest w 3 postaciach:

  • roztwór doustny 2,5 mg/ml,
  • tabletki 20 mg,
  • tabletki do ssania Clatra 10 mg zalecane dla dzieci.

Substancją czynną leku jest bilastyna, która ogranicza reakcję alergiczną organizmu. Korzystnie wpływa na łagodzenie kataru siennego, dlatego preparat kojarzony jest często jako lek na zatoki. Wskazania do stosowania leku to przede wszystkim zapalenia błony śluzowej nosa oraz spojówek o charakterze alergicznym. Mimo wątpliwości pacjentów Clatra nie jest sterydem ani antybiotykiem.

Pełny skład preparatu

1 ml roztworu doustnego Clatra zawiera 2,5 mg bilastyny.
Substancje pomocnicze to: betadeks, hydroksyetyloceluloza, parahydroksybenzoesan metylu (E 218), parahydroksybenzoesan propylu (E 216), sukraloza (E 955), aromat malinowy (główne składniki to: etanol, triacetyna, woda, etylu maślan, linalolu octan), kwas solny stężony (37%) lub rozcieńczony (10%) (do uzyskania odpowiedniego pH), sodu wodorotlenek (do uzyskania odpowiedniego pH), woda oczyszczona.

1 tabletka Clatra zawiera 20 mg bilastyny.
Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, glikolan sodowy skrobi typ A, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

1 tabletka Clatra 10 mg do ssania (ulegająca rozpadowi w jamie ustnej) zawiera 10 mg bilastyny.
Substancje pomocnicze to: mannitol, kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran, sukraloza, aromat czerwonych winogron (główne składniki: guma arabska, etylu maślan, triacetyna, metylu antranilan, etanol, D-limonen, linalol).

Dawkowanie preparatu

Preparat Clatra należy przyjmować na czczo, dlatego najlepiej jest robić to rano. Lek zażywa się 1 h przed lub 2 h po posiłku lub wypiciu soku owocowego. Do popicia należy stosować wodę. Ważne jest, by nie łączyć leku Clatra z sokiem grejpfrutowym, ponieważ obniża on skuteczność leku. Ten efekt może dotyczyć również innych soków owocowych.

 

U dorosłych i dzieci powyżej 12 r. ż. zaleca się przyjmowanie tabletek 20 mg. U dzieci między 6 a 11 rokiem życia, o masie ciała co najmniej 20 kg, stosuje się preparat Clatra 10 mg dla dzieci. U dzieci młodszych lub o niższej wadze nie stosuje się bilastyny.

W przypadku leczenia pokrzywki długość terapii zależy od rodzaju i przebiegu choroby. Jeśli powodem leczenia jest alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, lek należy przyjmować tylko w okresie ekspozycji na alergeny.

W leczeniu sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa można stosować lek do ustąpienia objawów i wznowić w przypadku nawrotu. Pacjenci cierpiący na całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, w trakcie ekspozycji na alergeny mogą przyjmować lek ciągle.

Możliwe skutki uboczne

Badania wykazały, że przyjmowanie leku w zalecanej dawce nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Preparat nie powinien też wpływać na miesiączkę.

U dzieci w wieku 6-11 lat najczęściej występującym skutkami ubocznymi były:
- zapalenie błony śluzowej nosa;
- ból głowy;
- alergiczne zapalenie spojówek;
- ból brzucha i/lub ból w nadbrzuszu.

Interakcje z alkoholem

Przy stosowaniu zalecanej dawki 20 mg lek nie zwiększa senności spowodowanej alkoholem.

Clatra w ciąży

Należy unikać stosowania preparatu Clatra w ciąży.

Clatra a karmienie piersią

Decyzję o przerwaniu karmienia bądź zaprzestaniu leczenia podejmuje lekarz, po rozważeniu korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z przyjmowania bilastyny dla matki.

Dystrybutor na terenie Polski: www.berlin-chemie.pl

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #