Motylica wątrobowa (Fasciola hepatica) jest pasożytem, którego postać dojrzała bytuje w przewodach żółciowych wątroby żywiciela ostatecznego: zwierząt roślinożernych, takich jak bydło, owce czy kozy, a niekiedy człowieka.

KUP ONLINE

Spis treści:

  1. Motylica wątrobowa co to jest?
  2. Kiedy badać motylicę wątrobową?
  3. Badanie motylicy wątrobowej jak się przygotować?
  4. Motylica wątrobowa objawy
  5. Motylica wątrobowa norma
  6. Motylica wątrobowa - cena badania

Motylica wątrobowa co to jest?

Motylica wątrobowa to przywra, która charakteryzuje się skomplikowanym cyklem życia. Pasożyt ten nie jest duży. Dorosła postać osiągać może do 50 mm i szerokość do 13 mm. W organizmie człowieka wywołuje chorobę nazywaną fascjolozą.

Fascjoloza

W Polsce fascjoloza u ludzi występuje sporadycznie. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą pokarmową, w wyniku zjedzenia surowych roślin wodnych zanieczyszczonych larwami pasożyta oraz przez picie zanieczyszczonej wody w rejonach występowania przywry. Larwy dostają się do wątroby i dróg żółciowych, gdzie przekształcają się w postać dorosłą.

Zdarza się, że zarażenie dotyczy także innych narządów. Motylica nie przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka.

Kiedy badać motylicę wątrobową?

Badanie na nosicielstwo pasożyta zlecane jest przez lekarza, gdy występują przesłanki, że pacjent może być zakażony motylicą. Możliwy jest bezobjawowy przebieg fasciolozy.

Badanie motylicy wątrobowej jak się przygotować?

Badanie polega na pobraniu krwi żylnej pacjenta i nie wymaga szczególnego przygotowania. Wystarczy przyjść na pobranie krwi, najlepiej z samego rana.

Motylica wątrobowa objawy

Badanie wykonywane jest u pacjentów, u których zachodzi podejrzenie zakażenia motylicą wątrobową. W sytuacji, gdy pacjent skarży się m.in. na zaburzenia trawienia, ból brzucha (w prawym podżebrzu, nadbrzuszu lub uogólniony), a funkcje wątroby są zaburzone, występuje powiększenie wątroby i śledziony, zażółcenie i świąd skóry.

Motylica wątrobowa norma

W badaniu zdrowego pacjenta nie stwierdza się przeciwciał przeciwko motylicy wątrobowej.

Motylica wątrobowa - cena badania

\\