Badanie dna oka jest narzędziem diagnozy wielu chorób. Zarówno tych, które dotyczą utraty ostrości wzroku, nieprawidłowości w widzeniu jak i innych zmian.

Dno oka badanie.

Spis treści: 

  1. Na czym polega badanie?
  2. Przed badaniem
  3. Po badaniu

Na czym polega badanie dna oka

Badanie dna oka polega na podania kropli rozszerzających źrenicę, w celu zbadania soczewek, oceny siatkówki lub dokładnego określenia wady wzroku. Po zastosowaniu leku wystąpią zaburzenia widzenia i światłowstręt.

Przed badaniem dna oka

Na badanie dna oka pacjent powinien mieć skierowanie. Lekarz zleca wówczas dawkę i lek (krople do oczu), które pielęgniarka poda, aby źrenice były rozszerzone podczas badania dna oka. Pacjent dowiaduje się też, ile czasu przed badaniem powinien zgłosić się do pielęgniarki (zwykle jest to ok. 20 minut).

Krople wpuszczane w gabinecie okulistycznym (m.in. te do badania dna oka, ale również inne miejscowo znieczulające) mogą wywoływać (bardzo rzadko) reakcje uczuleniowe. W związku z tym pacjent, który wie że jest uczulony na jakieś leki powinien lekarza poinformować o tym fakcie.

Po badaniu dna oka

Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, pracować przy komputerze oraz obsługiwać maszyn do czasu powrotu prawidłowego widzenia (zwykle poprawa następuje po 4 - 6 godzinach od zastosowania preparatu).

Warto pamiętać, aby mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne.