Zrozumieć Alzheimera

23.09.2016
Kolejne działania Fundacji Medicover w zakresie zwiększania świadomości społecznej na temat choroby Alzheimera i edukacji opiekunów w radzeniu sobie z objawami.
Alzheimer to najczęstsza postać otępienia

Projekt „Zrozumieć Alzheimera - program edukacji społecznej i wsparcia opiekunów osób chorych” realizowany jest przez Fundację Medicover. Dofinansowany jest ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Alzheimer - co to za choroba?

W ramach projektu stworzyliśmy film „Zrozumieć Alzheimera”, który w niecodzienny sposób pozwala doświadczyć tego, w jaki sposób postrzega rzeczywistość osoba cierpiąca na chorobę Alzheimera.

Film jest swoistym eksperymentem. Do jego udziału zaprosiliśmy ochotników spośród ludzi, opiekujących się na co dzień chorymi. Osoby te najbardziej potrzebują wsparcia i wiedzy, by zrozumieć objawy i je zaakceptować” – mówi inicjatorka projektu i opiekun merytoryczny filmu - psycholog Karolina Jurga.

Tworząc ten film chcieliśmy pokazać, jak bardzo osoby chore są zagubione w codzienności, jak wiele potrzebują wskazówek, by się odnaleźć, jakie ograniczenia  napotykają. O tym niewiele się mówi. Wejście w buty drugiej osoby najlepiej pozwala zrozumieć jej stan” - dodaje Karolina Jurga.

Jak się zachowują chorzy na Alzheimera?

Uczestnicy eksperymentu dostali na pozór proste zadania do wykonania, takie jak np.: poskładać ubrania, posegregować skarpetki, rozłożyć leki, nakryć do stołu. Proste, a jednak uciążliwe. Wymienione zadania wykonywali, używając specjalnie przygotowanych do tego rekwizytów.

Na oczy założone zostały specjalne gogle, imitujące tak zwane widzenie lornetkowe (zawężające pole widzenia), charakterystyczne dla tej choroby. Na uszy założone im zostały słuchawki z puszczonymi szumami, nakładającymi się dźwiękami rozmowy kilku osób, szmerami (osoby chore na Alzheimera relacjonują, że stale słyszą szumy i dźwięki, których nie mogą wyłączyć). Uczestnicy zostali poproszeni o włożenie specjalnych rękawiczek, utrudniających zręczne chwytanie (podobne zaburzenia czucia i manualne mają chorzy). Wykonywanie prostych zadań z takimi ograniczeniami jest bardzo trudne, co żywo relacjonowali uczestnicy eksperymentu.

Ich refleksje po tym doświadczeniu spowodowały większą empatię wobec bliskiego, lepsze zrozumienie jego dziwnego zachowania i przede wszystkim  zaakceptowanie, że nie jest ono przejawem złośliwości, tylko zagubienia w rzeczywistości, wywołanego chorobą.

Alzheimer - choroba, a nie złośliwe zachowanie

Żona chorego na Alzheimera relacjonuje po tym doświadczeniu:

„Do tej pory, kiedy mój mąż stanął z maszynką i nie wiedział, co z nią zrobić - denerwowałam się i on się denerwował i już się nie chciał ogolić. Swoimi ścieżkami chodził, pół dnia był obrażony, nie ogolony, nawet nie przebrany z piżamy. Po tym ja się nakręcałam. Po dzisiejszym dniu wiem, że to nie ma sensu, będę wiedziała, że on mi nie robi tego na złość”.

Córka dzieli się opinią na temat tego, co jest niezbędne w opiece:

„Pierwsza rzecz to kochać ludzi. Druga rzecz to ogromna ilość cierpliwości. Trzecia: rozumieć chorobę. Że sposób zachowania chorych, ich złoszczenie się nie wynika z tego, że one chcą to złośliwie robić, tylko wynika to z postępu choroby i one nie mają na to żadnego wpływu”.

Słowa pielęgniarki z wieloletnim stażem pracy z chorymi na Alzheimera, biorącej udział w eksperymencie, tuż po jego zakończeniu:

„Było to bardzo, bardzo trudne do wykonania, bardzo stresujące... troszeczkę jestem w szoku, bo nie spodziewałam się, że jest to aż tak trudne.”

Psycholog Karolina Jurga podkreśla:

Zrozumienie objawów choroby i tego, dlaczego chory na co dzień czuje się zagubiony i robi „dziwne rzeczy,” pomaga bliskim budować relacje, poświęcać czas na dawanie sobie wzajemnie miłości, zamiast koncentrować się na tłumaczeniu, poprawianiu, pokazywaniu jak należy.”

Informacje o projekcie

  • Realizator projektu: Fundacja Medicover
  • Współtwórczyni i opiekun merytoryczny filmu: psycholog Karolina Jurga
  • Pokaz filmu miał miejsce 20 października 2016 r godz. 16.00 w Domu Opieki Józefina przy ul. Sikorskiego 123 w podwarszawskim Józefowie.

Projekt„ Zrozumieć Alzheimera – program edukacji społecznej i wsparcia opiekunów osób chorych” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Data dodania 23.09.2016
Data ostatniej aktualizacji 15.01.2019