Badanie USG nadgarstka znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce zarówno urazów, jak i zmian patologicznych o charakterze przewlekłym. Pozwala zlokalizować źródło dolegliwości i wdrożyć właściwe leczenie. Jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Ile kosztuje USG nadgarstka? Cena zaczyna się od ok. 190 zł

  1. Wskazania do wykonania
  2. Przebieg
  3. Co można zobaczyć w USG stawu nadgarstka?
  4. Przygotowanie

Kiedy robić prześwietlenie nadgarstka? Wskazania do wykonania

Prześwietlenie wykonywane jest między innymi u osób po urazach lub gdy występują dolegliwości bólowe o nieznanym podłożu. Problemy z nadgarstkiem lub ręką mogą się pojawić na skutek upadków czy uderzeń, ale też być efektem powtarzalnych ruchów wykonywanych na przykład w pracy, zarówno fizycznej, jak i biurowej. Skomplikowana budowa i ciasno poukładane struktury sprawiają, że nadgarstek narażony jest na różnego rodzaju przeciążenia.

O konieczności wykonania badania badania ultrasonograficznego zdecydować może lekarz (najczęściej ortopeda) szukający przyczyny dolegliwości, z jakimi zgłosił się pacjent. Wskazania do badania to między innymi:

  • ból nadgarstka,
  • urazy, bóle, obrzęki, stany zapalne lub zaburzenia czucia w obrębie ręki,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • objawy zespołów uciskowych nerwu pośrodkowego i łokciowego,
  • niestabilność stawu,
  • guzy, gangliony (czyli torbiele galaretowate).

Jak przebiega USG nadgarstka?

Badanie wykonywane jest analogicznie, jak inne tego typu prześwietlenia. Niezbędny jest specjalistyczny aparat z głowicą USG, która przykładana jest do badanego obszaru. Wcześniej specjalista smaruje nadgarstek specjalnym żelem, który ułatwia prowadzenie głowicy. W trakcie badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które wnikają w głąb organizmu i napotykając “przeszkody”, wykorzystuje właściwości ultradźwięków, rozprasza je i odbija. Następnie uzyskany obraz wyświetlany jest na monitorze urządzenia, gdzie lekarz może określić parametry i cechy badanego obszaru czy organów wewnętrznych.

Cała diagnostyka USG trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilkanaście minut. Jest całkowicie bezbolesna i nieiwazyjna.

Jak wygląda USG nadgarstka?

Co można zobaczyć w USG stawu nadgarstka?

Prześwietlenie nadgarstka i ręki widacznia zmiany patologiczne w ich budowie. Dzięki niemu możliwe jest m.in. stwierdzenie obecności złamań kości, które nie zostały widoczne w klasycznym badaniu RTG.

W czasie badania widoczne są struktury, takie jak:

  • powierzchnia kości nadgarstka, śródręcza i paliczki palców,
  • staw nadgarstkowo-śródręczny, promieniowo-nadgarstkowy, stawy śródnadgarstkowe, śródręczno-paliczkowe,
  • więzadła i ścięgna,
  • błona maziowa,
  • nerw promieniowy i łokciowy.

Pozwala też ocenić ruchomość czynną i bierną powyższych struktur względem siebie.

USG dłoni pozwala na wykrycie patologicznych zmian charakterystycznych dla zespołu cieśni nadgarstka, choroby de Quervaina, zespołu skrzyżowania, choroby Wartenberga. Ukazuje też ewentualne patologiczne zmiany i uszkodzenia na powierzchni kości. Pozwala na zdiagnozowanie zapalnych ścięgien mięśni prostowników i zginaczy nadgarstka oraz zmian przeciążeniowych.

Przygotowanie do ultrasonografii nadgarstka

Badanie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań, ale jego wykonanie będzie możliwe tylko, gdy na planowanym do badania obszarze będzie opatrunek lub gips.

Niezagojone rany na skórze w miejscu badania są przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia.