Opaska żołądkowa

Opaska żołądkowa zaliczana jest do podstawowych zabiegów bariatrycznych. Oznacza to, że wskazania do tego typu operacji nie różnią się od typowych wskazań do operacyjnego leczenia otyłości. Niemniej jednak założenie regulowanej opaski żołądkowej zalecane jest osobom, u których wykonanie bardziej zaawansowanych zabiegów operacyjnych (resekcja żołądka, by-pass żołądka) nie jest możliwe ze względu na współistniejące schorzenia i duże ryzyko powikłań.

Program obejmuje opiekę lekarza bariatry, konsultacje u dietetyka i psychologa także po zakończonej hospitalizacji.

Cena programu: 17 900 PLN (w tym 990 złotych – koszt programu kwalifikacyjnego)

Na czym polega procedura?

Operacja polega na założeniu regulowanej opaski żołądkowej na górną część żołądka. Opaska posiada regulowany mankiet, przy pomocy którego dobiera się odpowiednie światło opaski, co z kolei pozwala regulować szybkość przechodzenia pokarmu do dalszych części przewodu pokarmowego. Efektem tego zabiegu jest utworzenie niewielkiego zbiornika powyżej opaski, który utrudnia przechodzenie pokarmu do dalszej części żołądka, przyczyniając się tym samym do ograniczenia ilości przyjmowanego pokarmu. Zabieg ten wykonuje się zwykle sposobem laparoskopowym.

Jak się przygotować do zabiegu?

Wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych:

  • morfologia krwi, grupa krwi i czynnik Rh
  • podstawowe badania biochemiczne( sód, potas, glukoza)
  • EKG
  • inne badania zlecone przez lekarza

Co zabrać do szpitala?

Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy. W każdym pokoju szpitalnym znajduje się szafa na ubrania i szafka na rzeczy osobiste pacjenta. Niezbędne dokumenty i rzeczy w dniu operacji: dokumentacja medyczna, wyniki badań, stosowane przewlekle leki, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżama i kapcie oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą biżuterii, zegarków i innych wartościowych przedmiotów

Standardowa długość pobytu w szpitalu: do 3 dni