SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Deklaracja zgody na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną: Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, ze zm.), na podany adres e-mail oraz w postaci SMS, przez Medicover Sp. z o.o. oraz podmioty z Grupy Medicover, wyszczególnionych na stronie www.medicover.pl/grupa-medicover. Pozostawienie danych jest dobrowolne.
Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną
Deklaracja zgody na przekazywanie treści marketingowych z wykorzystaniem telefonu: Wyrażam zgodę na przekazywanie treści marketingowych na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących, w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, ze zm.), przez Medicover Sp. z o.o. oraz podmioty z Grupy Medicover, wyszczególnionych na stronie www.medicover.pl/grupa-medicover. Pozostawienie danych jest dobrowolne.
Zgoda na przekazywanie treści marketingowych z wykorzystaniem telefonu
Deklaracja zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingowych podmiotów z Grupy Medicover, wyszczególnionych na stronie www.medicover.pl/grupa-medicover. Pozostawienie danych jest dobrowolne.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych

ENDOSKOPIA

Pracownia endoskopowa w Szpitalu Medicover oferuje badania z zakresu diagnostyki i leczenia zmian na odcinku jelita grubego i żołądka oraz obrębie dróg oddechowych. W ramach badań endoskopowych w Szpitalu Medicover wykonujemy:

 • anoskopię - cena od 90 zł
 • gastroskopię - cena od 270 zł
 • kolonoskopię CT - cena od 650 zł
 • rektoskopię - cena 140 zł
 • sigmoidoskopię - cena od 265 zł

Nasi specjaliści gastroenterolodzy, wykorzystując nowoczesny sprzęt z torem wizyjnym wysokiej rozdzielczości, mają możliwość wykrycia nawet najmniejszych zmian na każdym odcinku jelita grubego i żołądka.

Wykorzystanie zaawansowanego technologicznie sprzętu medycznego daje gwarancję prawidłowej diagnozy, oraz w przypadku wykazania nieprawidłowości, możliwość natychmiastowego leczenia (stosując min. zabieg polipektomii - wycięcie polipów, czy koagulacji argonowej – potocznie wysuszenie)

 • wykonanie badania diagnostycznego z jednoczesnym przeprowadzeniem zabiegu w przypadku stwierdzenia zmian wymagających leczenia operacyjnego (np. nowotwór jelita grubego) zespół kliniki chirurgii naszego szpitala może udzielić kompetentnej konsultacji oraz zaplanować i wykonać właściwą w danym przypadku operację.
 • badania w pełnym znieczuleniu z gwarancją opieki pozabiegowej na sali wybudzeń ze stałym nadzorem pielęgniarskim
 • jednoczesne wykonanie badań kolonoskopii i gastroskopii w znieczuleniu ogólnym

Jak przygotować się do badań?

Gastroskopia

rozwiń ˅

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, elastycznej rurki z torami wizyjnymi pozwalającymi na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na kolorowym monitorze. Ważną zaletą endoskopu jest możliwość w toku jednego zabiegu ocenienia stanu śluzówki, jak i pobrania do dalszego badania niewielkiego wycinka tkanki budzącej podejrzenie zmian chorobowych.

Badania dodatkowe

Nie są konieczne (chyba, że lekarz zaleci inaczej)

Sposób przygotowania do badania

 • Na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść. 
 • Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy.
 • U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie. 
 • Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta.. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe. 

Przebieg badania 

Przed wprowadzeniem endoskopu lekarz bądź pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie odpowiedniego środka znieczulającego w sprayu.  Złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania ułatwia skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu. Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie przewodu pokarmowego.

Po badaniu 

 • Przez dwie godziny po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić. 
 • Jeśli zastosowane były środki znieczulające i/lub nasenne przeciwwskazane jest prowadzenie pojazdów przez kilka godzin po badaniu.

Uwaga!

Istnieje możliwość przeprowadzenia badania w krótkim znieczuleniu ogólnym. Lekarz kierujący na badanie może stwierdzić czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do badania w znieczuleniu ogólnym. Przygotowanie do badania jest takie samo

Badanie w znieczuleniu ogólnym – ”śpię i nic nie czuję”

Badanie można wykonać w znieczuleniu ogólnym. Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia na około kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania. Jest to płytkie znieczulenie, nie wymaga założenia rurki dotchawiczej.

Po zakończeniu badania można jeść dopiero od momentu wskazanego przez anestezjologa. Gdy badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, należy poprosić osobę towarzyszącą o odebranie ze szpitala po około 2 godzinach od momentu zgłoszenia się na badanie. Nie należy prowadzić pojazdów minimum 12 godzin po znieczuleniu.

 

Kolonografia TK

rozwiń ˅

Kolonografia TK to nieinwazyjna metoda badania jelita grubego, która ma na celu wykrycie wczesnych postaci raka oraz stanów przedrakowych. Badanie wykorzystuje promienie rentgenowskie, jego czas uzależniony jest od tego czy podany zostaje środek kontrastowy, trwa od 20 do 30 minut wraz z przygotowaniem.
Uwaga: Nie ma możliwości pobrania wycinków do badania histopatologicznego podczas wykonywanej kolonografii TK.

Przygotowanie do badania

 • Na dwa dni przed badaniem:
  Należy stosować dietę bezresztkową (niskobłonnikową), tzn. nie spożywać warzyw i owoców. Ponadto w diecie nie należy stosować makaronów i pieczywa zwłaszcza wieloziarnistego, można jeść niewielką ilość sucharków. Posiłek można oprzeć na nabiale (mleko, jogurt), jajkach, gotowanym mięsie.
 • Dzień przed badaniem:
  Należy przyjąć doustnie Baryt w postaci tzw. papki barytowej (pacjent musi się poniego zgłosić do recepcji szpitala minimum 3 dni przed badaniem) przy 3 posiłkach (śniadanie, obiad, kolacja), za każdym razie przyjmując doustnie po 20 ml zawiesiny.
  • Po południu (godz. 16.00 - 17.00) należy przyjąć Sól Gorzką (1 łyżka w szklance wody) dostępną w aptekach bez recepty w formie tabletki
  • O godzinie 19.00 należy przyjąć 4 tabletki Bisacodylu – dostępny w aptece bez recepty
 • W dniu badania (konieczne jest zgłoszenie się do Szpitala z wyprzedzeniem 2-3h):
  • Wcześnie rano (około 2-3h przed badaniem) w warunkach szpitalnych podawany jest doustnie kontrast o nazwie Omnipaque 300 (iohexol) w ilości 20 ml po rozpuszczeniu  w szklance wody.
  • Spożywać tylko płyny bez cukru, niegazowaną wodę lub herbatę.
 • Po badaniu: Przez jakiś czas po badaniu stolce będą białe i będą twardsze niż normalnie. Aby uniknąć zaparć należy pić duże ilości płynów oraz jeść owoce, tak aby oczyścić jelito za środka cieniującego.
 

Kolonoskopia

rozwiń ˅

Kolonoskopia – badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, długości 130 do 200 cm. Tory wizyjne znajdujące się we wzierniku pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w odpowiednim powiększeniu na kolorowym monitorze. Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych, które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej.

Informacje dotyczące stanu zdrowia, które należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie:

 • nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca 
 • nadciśnienie tętnicze 
 • tętniak aorty 
 • duszność w spoczynku 
 • skłonność do krwawień (skaza krwotoczna) 
 • ciąża 
 • krwawienie miesiączkowe występujące w dniu badania 
 • uczulenie na leki 
 • jaskra 
 • choroby psychiczne 
 • wszelkie nagłe dolegliwości w czasie badania

Osoby chore na cukrzycę powinny poinformować pracownika recepcji podczas rejestracji zapisu na badanie, ponieważ w ich przypadku badanie powinno odbyć się w godzinach porannych 

Sposób przygotowania się do badania:

Na 7 dni przed badaniem należy:

 • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
 • Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne - typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. - powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
 • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna - konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową. 

Trzeci i drugi dzień przed badaniem:

 • Dieta lekkostrawna bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika.
 • Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.
 • Ze względu na to, że przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się w południe w dniu poprzedzającym badanie, należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do czasu udania się na badanie pozostać w domu. 

Dzień przed badaniem:

 • Do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pic w dowolnej ilości. 
 • Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.
 • W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Jeśli badanie jest przed południem:

 1. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 14.00-15.00 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans 1 torebka rozpuszczona w 1 litrze wody , razem 4 litry płynu na 4 saszetki . Należy pić 1 szklankę co 15 min. W razie złej tolerancji ( nudności) dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania - warunek konieczny – ostatnia porcja płynu nie później niż 2 h przed badaniem.
 2. Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny. 
 3. Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nic nie jemy aż do momentu wykonania badania.
 4. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody, słabej herbaty, herbat ziołowych. 

 Jeśli badanie jest wyznaczone po godz.12:

 1. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 16.00-17.00 rozpocząć picie roztworu Fortrans, 1 torebka rozpuszczona w jednym litrze wody razem do wypicia 2 litry płynu, należy pić jedna szklankę co 15 min. Kolejne 2 litry wypić rano w dniu badania z zastrzeżeniem iż ostatnia porcja płynu nie później niż 2 h przed badaniem. Łącznie należy wypić 4 litry płynu na 4 saszetki Fortransu.
 2. W trakcie picia roztworu Fortranu można pić inne płyny ( woda, herbata).
 3. Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.
 4. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

W dniu badania

 1. Na czczo (bez żadnego jedzenia), można pić wodę niegazowaną (chyba że badanie jest wykonane w znieczuleniu, wówczas można pić wodę tylko do minimum 4, optymalnie 6 godzin przed badaniem).
 2. Stale przyjmowane leki można w tym okresie przyjąć popijając 1-2 łyżkami wody.
 3. Proszę zgłosić się na badanie z dokumentem tożsamości, skierowaniem na badanie i aktualnymi badaniami – zgodnie z ustaleniami z lekarzem kierującym lub z anestezjologiem w przypadku badania wykonywanego w znieczuleniu.
 4. Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna
 5. Jesli pojawi się dyskomfort - wzdęcia, kurczowe bóle brzucha - należy zastosować Espumisan (3x2tabl.) lub No-Spa (3x1tabl.).

Badanie w znieczuleniu ogólnym – ”śpię i nic nie czuję”

 • Na czczo (bez żadnego jedzenia), można pić wodę niegazowaną (chyba że badanie jest wykonane w znieczuleniu, wówczas można pić wodę tylko do minimum 4, optymalnie 6 godzin przed badaniem). 
 • 2 i pół godziny przed badaniem wykonać drugą ENEMĘ. Stale przyjmowane leki można w tym okresie przyjąć popijając 1-2 łyżkami wody.
 • Proszę zgłosić się na badanie z dokumentem tożsamości, skierowaniem na badanie i aktualnymi badaniami – zgodnie z ustaleniami z lekarzem kierującym lub z anestezjologiem w przypadku badania wykonywanego w znieczuleniu. Po zakończeniu badania można jeść dietę lekkostrawną. Jesli pojawi się dyskomfort - wzdęcia, kurczowe bóle brzucha - należy zastosować Espumisan (3x2tabl.) lub No-Spa (3x1tabl.).

  Badanie w znieczuleniu ogólnym – ”śpię i nic nie czuję”

  Badanie można wykonać w znieczuleniu ogólnym. Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia na około kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania. Jest to płytkie znieczulenie, nie wymaga założenia rurki dotchawiczej.

  Po zakończeniu badania dietę lekkostrawną można jeść dopiero od momentu wskazanego przez anestezjologa.

  Gdy badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, należy poprosić osobę towarzyszącą o odebranie ze szpitala po około 2 godzinach od momentu zgłoszenia się na badanie. Nie należy prowadzić pojazdów minimum 12 godzin po znieczuleniu.

  Po badaniu

  Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia. Nie powinieneś prowadzić samochodu lub innych urządzeń w dniu badania gdyż środki uspokajające mogą upośledzać twoje odruchy. 

  Jeżeli otrzymałeś środki uspokajające to pozostaniesz pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będziesz potrzebował kogoś kto odwiezie Cię do domu po zabiegu. Jeżeli nie pamiętasz instrukcji które lekarz przekazał Ci po badaniu skontaktuj się z nim następnego dnia

 

Kolonoskopia - przygotowanie z preparatem CitraFleet

rozwiń ˅

Kolonoskopia – badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, długości 130 do 200 cm. Tory wizyjne znajdujące się we wzierniku pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w odpowiednim powiększeniu na kolorowym monitorze. Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych, które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej.

Informacje dotyczące stanu zdrowia, które należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie:

 • nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca
 • nadciśnienie tętnicze
 • tętniak aorty
 • duszność w spoczynku
 • skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)
 • ciąża
 • krwawienie miesiączkowe występujące w dniu badania
 • uczulenie na leki
 • jaskra
 • choroby psychiczne
 • wszelkie nagłe dolegliwości w czasie badania
 • osoby chore na cukrzycę powinny poinformować pracownika recepcji podczas rejestracji zapisu na badanie, ponieważ w ich przypadku badanie powinno odbyć się w godzinach porannych

Sposób przygotowania się do badania

Dzień przed badaniem:
Preparat CitraFleet przyjmuje się doustnie w dwóch dawkach po 150 ml każda, w godzinach wyznaczonych przez lekarza. Po przyjęciu każdej dawki należy wypijać ok. 250 ml wody lub innego klarownego płyny co godzinę, w sumie 4 l.

Dozwolone płyny to: woda, klarowne soki, herbata.

Pierwszą dawkę należy przyjąć o godzinie wyznaczonej przez lekarza

 • Wsypać zawartość 1 saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml). Mieszać przez 2 – 3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać przed wypiciem całego roztworu do momentu ochłodzenia. Mętną zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu.
 • W celu zapewnienia właściwego nawodnienia należy wypić pierwsze 2 l dozwolonych płynów (po 250 ml na godzinę). Zapisuj godzinę oraz rodzaj wypitego płynu.
 • Pierwszą porcję klarownego płynu należy wypić jak najszybciej po przyjęciu preparatu.

Drugą dawkę należy przyjąć 6 - 8 godzin po dawce pierwszej lub zgodnie z zaleceniem lekarza

 • Wsypać zawartość 1 saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml). Mieszać przez 2 – 3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać przed wypiciem całego roztworu do momentu ochłodzenia. Mętną zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu.
 • W celu zapewnienia właściwego nawodnienia należy wypić kolejne 2 l dozwolonych płynów (po 250 ml na godzinę). Zapisuj godzinę oraz rodzaj wypitego płynu.

Po ustąpieniu działania przeczyszczającego, należy przyjmować wodę lub klarowne płyny, aby zaspokoić pragnienie, bądź zastosować się do zaleceń lekarza.

Praktyczna rada: warto nastawić budzik co godzinę, aby pamiętać o kolejnych porcjach płynów do picia.

Po pierwszej dawce leku CitraFleet nie należy przyjmować już żadnych posiłków. Trzeba natomiast pamiętać o piciu wody.

W dniu badania:

 1. Na czczo (bez żadnego jedzenia), można pić wodę niegazowaną (chyba że badanie jest wykonane w znieczuleniu, wówczas można pić wodę tylko do minimum 4, optymalnie 6 godzin przed badaniem).
 2. Stale przyjmowane leki można w tym okresie przyjąć popijając 1 - 2 łyżkami wody.
 3. Proszę zgłosić się na badanie z dokumentem tożsamości, skierowaniem na badanie i aktualnymi badaniami – zgodnie z ustaleniami z lekarzem kierującym lub z anestezjologiem w przypadku badania wykonywanego w znieczuleniu.
 4. Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.
  Jeśli pojawi się dyskomfort - wzdęcia, kurczowe bóle brzucha - należy zastosować Espumisan (3x2tabl.) lub No-Spa (3x1tabl.).

Badanie w znieczuleniu ogólnym – ”śpię i nic nie czuję”

 1. Badanie można wykonać w znieczuleniu ogólnym. Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia na około kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania. Jest to płytkie znieczulenie, nie wymaga założenia rurki dotchawiczej.
 2. Po zakończeniu badania dietę lekkostrawną można jeść dopiero od momentu wskazanego przez anestezjologa.
 3. Gdy badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, należy poprosić osobę towarzyszącą o odebranie ze szpitala po około 2 godzinach od momentu zgłoszenia się na badanie.
 4. Nie należy prowadzić pojazdów minimum 12 godzin po znieczuleniu.

Po badaniu

 1. Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia.
 2. Nie powinieneś prowadzić samochodu lub innych urządzeń w dniu badania gdyż środki uspokajające mogą upośledzać twoje odruchy.
 3. Jeżeli otrzymałeś środki uspokajające to pozostaniesz pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będziesz potrzebował kogoś kto odwiezie Cię do domu po zabiegu. Jeżeli nie pamiętasz instrukcji które lekarz przekazał Ci po badaniu skontaktuj się z nim następnego dnia.
 

Sigmoidoskopia 

rozwiń ˅

Sigmoidoskopia - polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika (sigmoidoskopu) i obejrzeniu odbytu, odbytnicy, esicy i zstępnicy, czyli około 70 cm przewodu pokarmowego.

Badanie ma na celu ocenę morfologiczną powierzchni błony śluzowej jelita grubego.
Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych. Badanie można wykonać w znieczuleniu ogólnym (pacjenta usypia się na około kilkanaście minut podając środek dożylnie).

Sposób przygotowania się do badania

3 dni przed badaniem

 • dieta lekkostrawna bez owoców, warzyw i ciemnego pieczywa

Dzień przed badaniem

 • około 12.00 wypić zawartość preparatu Fortrans – dostępny na receptę (zawartość 4 saszetek rozpuszczamy w 4 litrach wody niegazowanej, następnie w ciągu 3-4 godzin należy wypić cały przygotowany roztwór)
 • godz. 22.00 wykonać pierwszą wlewkę doodbytniczą – ENEMĘ (kupujemy w aptece bez recepty)
 • nie należy jeść kolacji

W dniu badani

 • na czczo (należy powstrzymać się od jedzenia i picia, wyjątek: leki stale przyjmowane można popić 1-2 łyżkami wody)
 • 2,5 godziny przed badaniem wykonać drugą ENEMĘ

Po zakończeniu badania, aby uniknąć dyskomfortu można zastosować Espumisan (3x2tabl.) lub No-Spa (3x1tabl.).

Copyright © 2012  Medicover
realizacja: