SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Deklaracja zgody na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną: Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, ze zm.), na podany adres e-mail oraz w postaci SMS, przez Medicover Sp. z o.o. oraz podmioty z Grupy Medicover, wyszczególnionych na stronie www.medicover.pl/grupa-medicover. Pozostawienie danych jest dobrowolne.
Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną
Deklaracja zgody na przekazywanie treści marketingowych z wykorzystaniem telefonu: Wyrażam zgodę na przekazywanie treści marketingowych na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących, w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 243, ze zm.), przez Medicover Sp. z o.o. oraz podmioty z Grupy Medicover, wyszczególnionych na stronie www.medicover.pl/grupa-medicover. Pozostawienie danych jest dobrowolne.
Zgoda na przekazywanie treści marketingowych z wykorzystaniem telefonu
Deklaracja zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingowych podmiotów z Grupy Medicover, wyszczególnionych na stronie www.medicover.pl/grupa-medicover. Pozostawienie danych jest dobrowolne.
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych

ENDOSKOPIA

Pracownia endoskopowa w Szpitalu Medicover oferuje badania z zakresu diagnostyki i leczenia zmian na odcinku jelita grubego i żołądka oraz obrębie dróg oddechowych. W ramach badań endoskopowych w Szpitalu Medicover wykonujemy:

 • anoskopię - cena od 90 zł
 • gastroskopię - cena od 270 zł
 • kolonoskopię CT - cena od 650 zł
 • rektoskopię - cena 140 zł
 • sigmoidoskopię - cena od 265 zł

Nasi specjaliści gastroenterolodzy, wykorzystując nowoczesny sprzęt z torem wizyjnym wysokiej rozdzielczości, mają możliwość wykrycia nawet najmniejszych zmian na każdym odcinku jelita grubego i żołądka.

Wykorzystanie zaawansowanego technologicznie sprzętu medycznego daje gwarancję prawidłowej diagnozy, oraz w przypadku wykazania nieprawidłowości, możliwość natychmiastowego leczenia (stosując min. zabieg polipektomii - wycięcie polipów, czy koagulacji argonowej – potocznie wysuszenie)

 • wykonanie badania diagnostycznego z jednoczesnym przeprowadzeniem zabiegu w przypadku stwierdzenia zmian wymagających leczenia operacyjnego (np. nowotwór jelita grubego) zespół kliniki chirurgii naszego szpitala może udzielić kompetentnej konsultacji oraz zaplanować i wykonać właściwą w danym przypadku operację.
 • badania w pełnym znieczuleniu z gwarancją opieki pozabiegowej na sali wybudzeń ze stałym nadzorem pielęgniarskim
 • jednoczesne wykonanie badań kolonoskopii i gastroskopii w znieczuleniu ogólnym

Jak przygotować się do badań?

Gastroskopia

rozwiń ˅

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, elastycznej rurki z torami wizyjnymi pozwalającymi na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na kolorowym monitorze. Ważną zaletą endoskopu jest możliwość w toku jednego zabiegu ocenienia stanu śluzówki, jak i pobrania do dalszego badania niewielkiego wycinka tkanki budzącej podejrzenie zmian chorobowych.
Badania dodatkowe
Nie są konieczne (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

Sposób przygotowania się do badania

 • Na co najmniej 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść, ostatni posiłek przed badaniem powinien być lekkostrawny i nie należy jeść do syta.
 • Na co najmniej 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy.
 • U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie.
 • Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.

Przebieg badania
Przed wprowadzeniem endoskopu lekarz bądź pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie odpowiedniego środka znieczulającego w sprayu. Złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania ułatwia skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu. Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie przewodu pokarmowego.

Po badaniu

 • Przez dwie godziny po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić papierosów.
 • Jeśli zastosowane były środki znieczulające i/lub nasenne przeciwwskazane jest prowadzenie pojazdów przez kilka godzin po badaniu.

Uwaga!
Istnieje możliwość przeprowadzenia badania w krótkim znieczuleniu ogólnym.

Badanie w znieczuleniu ogólnym – ”śpię i nic nie czuję”

Na znieczulenie ogólne pacjent musi wyrazić pisemna zgodę. Przygotowanie do badania jest takie samo. Ponadto pacjent musi mieć wykonane następujące badania krwi: grupa krwi, morfologia, APTT, INR. Przed badaniem lekarz anestezjolog ocenia, czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego oraz informuje pacjenta o wszystkich szczegółach związanych ze znieczuleniem.

Po podaniu dożylnie środka o działaniu nasennym pacjent zasypia na około kilka - kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania.
Po zakończeniu badania można jeść dopiero od momentu wskazanego przez anestezjologa. Pacjent może opuścić szpital wyłącznie pod opieką dorosłej osoby nie wcześniej niż po godzinie od zakończenia znieczulenia Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych 12 do 24 godzin po znieczuleniu w zależności od decyzji anestezjologa.

 

Kolonografia TK

rozwiń ˅

Kolonografia TK to nieinwazyjna metoda badania jelita grubego, która ma na celu wykrycie wczesnych postaci raka oraz stanów przedrakowych. Badanie wykorzystuje promienie rentgenowskie, jego czas uzależniony jest od tego czy podany zostaje środek kontrastowy, trwa od 20 do 30 minut wraz z przygotowaniem.
Uwaga: Nie ma możliwości pobrania wycinków do badania histopatologicznego podczas wykonywanej kolonografii TK.

Przygotowanie do badania

 • Na dwa dni przed badaniem:
  Należy stosować dietę bezresztkową (niskobłonnikową), tzn. nie spożywać warzyw i owoców. Ponadto w diecie nie należy stosować makaronów i pieczywa zwłaszcza wieloziarnistego, można jeść niewielką ilość sucharków. Posiłek można oprzeć na nabiale (mleko, jogurt), jajkach, gotowanym mięsie.
 • Dzień przed badaniem:
  Należy przyjąć doustnie Baryt w postaci tzw. papki barytowej (pacjent musi się poniego zgłosić do recepcji szpitala minimum 3 dni przed badaniem) przy 3 posiłkach (śniadanie, obiad, kolacja), za każdym razie przyjmując doustnie po 20 ml zawiesiny.
  • Po południu (godz. 16.00 - 17.00) należy przyjąć Sól Gorzką (1 łyżka w szklance wody) dostępną w aptekach bez recepty w formie tabletki
  • O godzinie 19.00 należy przyjąć 4 tabletki Bisacodylu – dostępny w aptece bez recepty
 • W dniu badania (konieczne jest zgłoszenie się do Szpitala z wyprzedzeniem 2-3h):
  • Wcześnie rano (około 2-3h przed badaniem) w warunkach szpitalnych podawany jest doustnie kontrast o nazwie Omnipaque 300 (iohexol) w ilości 20 ml po rozpuszczeniu  w szklance wody.
  • Spożywać tylko płyny bez cukru, niegazowaną wodę lub herbatę.
 • Po badaniu: Przez jakiś czas po badaniu stolce będą białe i będą twardsze niż normalnie. Aby uniknąć zaparć należy pić duże ilości płynów oraz jeść owoce, tak aby oczyścić jelito za środka cieniującego.
 

Kolonoskopia

rozwiń ˅

Kolonoskopia – badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, długości około 140 cm. Tory wizyjne znajdujące się we wzierniku pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w odpowiednim powiększeniu na kolorowym monitorze. Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych, które nierzadko umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej.

Informacje dotyczące stanu zdrowia, które należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie:

 • nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • tętniak aorty,
 • duszność w spoczynku,
 • skłonność do krwawień (skaza krwotoczna),
 • ciąża,
 • krwawienie miesiączkowe występujące w dniu badania,
 • uczulenie na leki,
 • jaskra,
 • choroby psychiczne,
 • wszelkie nagłe dolegliwości w czasie badania.

Osoby chore na cukrzycę powinny poinformować pracownika recepcji podczas rejestracji zapisu na badanie, ponieważ w ich przypadku badanie powinno odbyć się w godzinach porannych.

Sposób przygotowania się do badania

Na 7 dni przed badaniem należy:

 • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
 • Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne - typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. - powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
 • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna - konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową (w obecnym stanie wiedzy przyjmowanie doustnych antykoagulantów ww. nie stanowi przeciwwskazania do wykonania badania, pod warunkiem, że wskaźnik INR jest terapeutyczny – wynosi między 2,0 – 3,0).

Trzeci i drugi dzień przed badaniem:

 • Dieta płynna (przecierane zupy, musy, kisiele, galaretki, ze szczególnym wskazaniem na rosoły), zakaz spożywania pieczywa, ziaren, klusek, kaszy, owoców i warzyw pestkowych (winogron, pomidorów, kiwi, truskawek, siemienia lnianego, maku), a także produktów z dużą zawartością błonnika. Pestki i nasiona mogą pozostać w świetle jelita i utrudnić ocenę w trakcie badania.
 • Soki naturalne – można spożywać z wyjątkiem pomidorowego i buraczanego, które barwią błonę śluzową i dają zafałszowany obraz badania.
 • Ze względu na to, że przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się po południu w dniu poprzedzającym badanie, należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do czasu udania się na badanie pozostać w domu.

Dzień przed badaniem:

 • Rekomendujemy same płyny (woda niegazowana, kompoty, jasne herbaty). Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje ww. można pic w dowolnej ilości.
 • Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.
 • W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Jeśli badanie jest przed południem:

 • W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych około 16,00 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans (1 torebka rozpuszczona w 1 litrze wody , razem 4 litry płynu na 4 saszetki). Należy pić 1 szklankę co 15 min. W razie złej tolerancji (nudności, wymioty) dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania - warunek konieczny – ostatnia porcja płynu nie później niż 4h przed badaniem, a w przypadku badania w znieczuleniu z udziałem anestezjologa picie Frotransu zakończyć co najmniej na 6 godzin przed badaniem.
 • Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny.
 • Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nic nie jemy aż do momentu wykonania badania, ale po jego wypiciu warto jest pić obojętną wodę niegazowaną w dowolnej ilości aby nastąpiło czyszczenie do „czystej wody”.

Jeśli badanie jest wyznaczone po godz.12:

 • W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych od 17.00 rozpocząć picie roztworu Fortrans, 1 torebka rozpuszczona w jednym litrze wody razem do wypicia 2 litry płynu, należy pić jedna szklankę co 15 min. Kolejne 2 litry wypić rano w dniu badania z zastrzeżeniem iż ostatnia porcja płynu nie później niż 2 h przed badaniem. Łącznie należy wypić 4 litry płynu na 4 saszetki Fortransu. W przypadku badania w znieczuleniu z udziałem anestezjologa picie Frotransu zakończyć co najmniej na 6 godzin przed badaniem.
 • W trakcie picia roztworu Fortrans można pić inne płyny (woda, herbata).
 • Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.
 • W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

W dniu badania:

 • Na czczo (bez żadnego jedzenia), można pić wodę niegazowaną (chyba że badanie jest wykonane w znieczuleniu, wówczas można pić wodę tylko do minimum 2, optymalnie 4 godzin przed badaniem).
 • Stale przyjmowane leki (w przypadku chorób przewlekłych – np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca i płuc) można w tym okresie przyjąć popijając 1-2 łyżkami wody we wczesnych godzinach rannych.
 • Proszę zgłosić się na badanie z dokumentem tożsamości, skierowaniem na badanie i aktualnymi badaniami – zgodnie z ustaleniami z lekarzem kierującym lub z anestezjologiem w przypadku badania wykonywanego w znieczuleniu.
 • Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.
 • Jeśli pojawi się dyskomfort - wzdęcia, kurczowe bóle brzucha – należy zastosować Espumisan (3x2tabl.) lub No-Spa (3x1tabl.).

Badanie w znieczuleniu ogólnym – ”śpię i nic nie czuję”

Na znieczulenie ogólne pacjent musi wyrazić pisemna zgodę. Pacjent musi być na czczo, czyli nie może nic jeść na minimum 6 godzin przed badaniem. Musi zakończyć picie płynu przeczyszczającego na 4 godziny przed znieczuleniem. Może pić tylko płyny klarowne np. woda, niesłodzona herbata do 2 godzin przed znieczuleniem (kawa z mlekiem nie jest płynem klarownym, można ją pić na 6 godz. przed znieczuleniem). Ponadto pacjent musi mieć wykonane następujące badania krwi: grupa krwi, morfologia, APTT, INR. Przed badaniem lekarz anestezjolog ocenia, czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego oraz informuje pacjenta o wszystkich szczegółach związanych ze znieczuleniem.

Po podaniu dożylnie środka o działaniu nasennym pacjent zasypia na około kilkanaście do kilkudziesięciu minut i budzi się po zakończeniu badania.
Po zakończeniu badania można jeść dopiero od momentu wskazanego przez anestezjologa. Pacjent może opuścić szpital wyłącznie pod opieką dorosłej osoby nie wcześniej niż po godzinie od zakończenia znieczulenia. Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych 12 do 24 godzin po znieczuleniu w zależności od decyzji anestezjologa.

Po badaniu

Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia. Nie powinieneś prowadzić samochodu lub innych urządzeń w dniu badania gdyż środki uspokajające mogą upośledzać twoje odruchy.
Jeżeli otrzymałeś środki uspokajające to pozostaniesz pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będziesz potrzebował kogoś kto odwiezie Cię do domu po zabiegu. Jeżeli nie pamiętasz instrukcji które lekarz przekazał Ci po badaniu skontaktuj się z nim następnego dnia.

 

Kolonoskopia z wykorzystaniem preparatu CitraFleet

rozwiń ˅

Na 7 dni przed badaniem należy:

 • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
 • Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne - typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. - powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
 • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna - konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową.

Trzeci i drugi dzień przed badaniem:

 • Dieta płynna (przecierane zupy, musy, kisiele, galaretki, rosoły), zakaz spożywania pieczywa, ziaren, klusek, kaszy, owoców i warzyw pestkowych (winogron, pomidorów, kiwi, truskawek, siemienia lnianego, maku), a także produktów z dużą zawartością błonnika. Pestki i nasiona mogą pozostać w świetle jelita i utrudnić ocenę w trakcie badania.
 • Soki naturalne – można spożywać z wyjątkiem pomidorowego i buraczanego, które barwią błonę śluzową i dają zafałszowany obraz badania.
 • Ze względu na to, że przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się po południu w dniu poprzedzającym badanie, należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do czasu udania się na badanie pozostać w domu.

Dzień przed badaniem:

 • Rekomendujemy same płyny (woda niegazowana, kompoty, jasne herbaty). Koniecznie dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy (tzw. zupa krem), kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pic w dowolnej ilości.
 • Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Citrafeet będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.
 • W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Sposób przygotowania się do badania

Dzień przed badaniem:
Preparat CitraFleet przyjmuje się doustnie w dwóch dawkach po 150 ml każda, w godzinach wyznaczonych przez lekarza. Po przyjęciu każdej dawki należy wypijać ok. 250 ml wody lub innego klarownego płyny co godzinę, w sumie 4 l.

Dozwolone płyny to: woda, klarowne soki, herbata.

Pierwszą dawkę należy przyjąć o godzinie wyznaczonej przez lekarza.

 • Wsypać zawartość 1 saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml). Mieszać przez 2 – 3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać przed wypiciem całego roztworu do momentu ochłodzenia. Mętną zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu.
 • W celu zapewnienia właściwego nawodnienia należy wypić pierwsze 2 l dozwolonych płynów (po 250 ml na godzinę). Zapisuj godzinę oraz rodzaj wypitego płynu.
 • Pierwszą porcję klarownego płynu należy wypić jak najszybciej po przyjęciu preparatu.

Drugą dawkę należy przyjąć 6 - 8 godzin po dawce pierwszej lub zgodnie z zaleceniem lekarza.

 • Wsypać zawartość 1 saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml). Mieszać przez 2 – 3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać przed wypiciem całego roztworu do momentu ochłodzenia. Mętną zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu.
 • W celu zapewnienia właściwego nawodnienia należy wypić kolejne 2 l dozwolonych płynów (po 250 ml na godzinę). Zapisuj godzinę oraz rodzaj wypitego płynu.
 • Po ustąpieniu działania przeczyszczającego, należy przyjmować wodę lub klarowne płyny, aby zaspokoić pragnienie, bądź zastosować się do zaleceń lekarza.

Praktyczna rada: warto nastawić budzik co godzinę, aby pamiętać o kolejnych porcjach płynów do picia.

Po pierwszej dawce leku CitraFleet nie należy przyjmować już żadnych posiłków. Trzeba natomiast pamiętać o piciu wody.

W dniu badania:

 • Na czczo (bez żadnego jedzenia), można pić wodę niegazowaną (chyba że badanie jest wykonane w znieczuleniu, wówczas można pić wodę tylko do minimum 4, optymalnie 6 godzin przed badaniem).
 • Stale przyjmowane leki można w tym okresie przyjąć popijając 1 - 2 łyżkami wody.
 • Proszę zgłosić się na badanie z dokumentem tożsamości, skierowaniem na badanie i aktualnymi badaniami – zgodnie z ustaleniami z lekarzem kierującym lub z anestezjologiem w przypadku badania wykonywanego w znieczuleniu.
 • Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.
 • Jeśli pojawi się dyskomfort - wzdęcia, kurczowe bóle brzucha - należy zastosować Espumisan (3x2tabl.) lub No-Spa (3x1tabl.).

Badanie w znieczuleniu ogólnym – ”śpię i nic nie czuję”

Na znieczulenie ogólne pacjent musi wyrazić pisemna zgodę. Pacjent musi być na czczo, czyli nie może nic jeść na minimum 6 godzin przed badaniem. Musi zakończyć picie płynu przeczyszczającego na 4 godziny przed znieczuleniem. Może pić tylko płyny klarowne np. woda, niesłodzona herbata do 2 godzin przed znieczuleniem (kawa z mlekiem nie jest płynem klarownym, można ją pić na 6 godz. przed znieczuleniem). Ponadto pacjent musi mieć wykonane następujące badania krwi: grupa krwi, morfologia, APTT, INR. Przed badaniem lekarz anestezjolog ocenia, czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego oraz informuje pacjenta o wszystkich szczegółach związanych ze znieczuleniem.

Po podaniu dożylnie środka o działaniu nasennym pacjent zasypia na około kilkanaście do kilkudziesięciu minut i budzi się po zakończeniu badania.
Po zakończeniu badania można jeść dopiero od momentu wskazanego przez anestezjologa. Pacjent może opuścić szpital wyłącznie pod opieką dorosłej osoby nie wcześniej niż po godzinie od zakończenia znieczulenia. Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych 12 do 24 godzin po znieczuleniu w zależności od decyzji anestezjologa.

Po badaniu

 • Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia.
 • Nie powinieneś prowadzić samochodu lub innych urządzeń w dniu badania gdyż środki uspokajające mogą upośledzać twoje odruchy.
 • Jeżeli otrzymałeś środki uspokajające to pozostaniesz pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będziesz potrzebował kogoś kto odwiezie Cię do domu po zabiegu. Jeżeli nie pamiętasz instrukcji które lekarz przekazał Ci po badaniu skontaktuj się z nim następnego dnia.
 

Kolonoskopia z wykorzystaniem preparatu Eziclen 

rozwiń ˅

Na 7 dni przed badaniem należy:

 • Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.
 • Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne - typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. - powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.
 • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe - Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna - konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową.

Trzeci i drugi dzień przed badaniem:

 • Dieta płynna (przecierane zupy, musy, kisiele, galaretki, rosoły), zakaz spożywania pieczywa, ziaren, klusek, kaszy, owoców i warzyw pestkowych (winogron, pomidorów, kiwi, truskawek, siemienia lnianego, maku), a także produktów z dużą zawartością błonnika. Pestki i nasiona mogą pozostać w świetle jelita i utrudnić ocenę w trakcie badania.
 • Soki naturalne – można spożywać z wyjątkiem pomidorowego i buraczanego, które barwią błonę śluzową i dają zafałszowany obraz badania.
 • Ze względu na to, że przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się po południu w dniu poprzedzającym badanie, należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do czasu udania się na badanie pozostać w domu.

Dzień przed badaniem:

 • Rekomendujemy same płyny (woda niegazowana, kompoty, jasne herbaty). Koniecznie dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy (tzw. zupa krem), kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pic w dowolnej ilości.
 • Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Eziclen będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.
 • W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA KOLONOSKOPOWEGO
z zastosowaniem schematu jednostopniowego w przypadku gdy badanie
 odbywa się przed południem do godziny 12.00

O GODZINIE 18.00 W DNIU POPRZEDZAJĄCYM BADANIE ROZPOCZNIJ PRZYGOTOWANIE WG PONIŻSZEGO SCHEMATU:

 • Otwórz jedną butelkę leku i wlej jej zawartość do załączonego kubka.
 • Dodaj wody do leku do poziomu kreski na kubku.
 • W ciągu następnych 30-60 minut, bez pośpiechu wypij cały płyn z kubka.
 • Wypij jeszcze dwa (2) kubki wypełnione do kreski wodą lub czystym płynem w ciągu następnej godziny.

POWTÓRZ KROKI OD 1-4 DLA DRUGIEJ DAWKI O GODZINIE 20.00

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA KOLONOSKOPOWEGO
z zastosowaniem schematu podzielonego w przypadku gdy badanie
 odbywa się po godzinie 12.00

O GODZINIE 19.00 W DNIU POPRZEDZAJĄCYM BADANIE ROZPOCZNIJ PRZYGOTOWANIE WG PONIŻSZEGO SCHEMATU:

 • Otwórz jedną butelkę leku i wlej jej zawartość do załączonego kubka.
 • Dodaj wody do leku do poziomu kreski na kubku.
 • W ciągu następnych 30-60 minut bez pośpiechu wypij cały płyn z kubka.
 • Wypij jeszcze dwa (2) kubki wypełnione do kreski wodą lub czystym płynem w ciągu następnej godziny.

POWTÓRZ KROKI OD 1-4 DLA DRUGIEJ DAWKI RANO W DNIU BADANIA.

Ważne
W przypadku badania w znieczuleniu z udziałem anestezjologa tak zaplanować przygotowanie by poranną dawkę preparatu zakończyć 6 godzin przed badaniem (badanie planowane na 15.00, drugą porcję preparatu wypić między 7.00-9.00). W przypadku badania bez znieczulenia zakończyć na 4-6 godzin przed badaniem.

W dniu badania:

 • Na czczo (bez żadnego jedzenia), można pić wodę niegazowaną (chyba że badanie jest wykonane w znieczuleniu, wówczas można pić wodę tylko do minimum 4, optymalnie 6 godzin przed badaniem).
 • Stale przyjmowane leki można w tym okresie przyjąć popijając 1 - 2 łyżkami wody.
 • Proszę zgłosić się na badanie z dokumentem tożsamości, skierowaniem na badanie i aktualnymi badaniami – zgodnie z ustaleniami z lekarzem kierującym lub z anestezjologiem w przypadku badania wykonywanego w znieczuleniu.
 • Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna.
 • Jeśli pojawi się dyskomfort - wzdęcia, kurczowe bóle brzucha - należy zastosować Espumisan (3x2tabl.) lub No-Spa (3x1tabl.).

Badanie w znieczuleniu ogólnym – ”śpię i nic nie czuję”
Na znieczulenie ogólne pacjent musi wyrazić pisemna zgodę. Pacjent musi być na czczo, czyli nie może nic jeść na minimum 6 godzin przed badaniem. Musi zakończyć picie płynu przeczyszczającego na 4 godziny przed znieczuleniem. Może pić tylko płyny klarowne np. woda, niesłodzona herbata do 2 godzin przed znieczuleniem (kawa z mlekiem nie jest płynem klarownym, można ją pić na 6 godz. przed znieczuleniem). Ponadto pacjent musi mieć wykonane następujące badania krwi: grupa krwi, morfologia, APTT, INR. Przed badaniem lekarz anestezjolog ocenia, czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego oraz informuje pacjenta o wszystkich szczegółach związanych ze znieczuleniem.


Po podaniu dożylnie środka o działaniu nasennym pacjent zasypia na około kilkanaście do kilkudziesięciu minut i budzi się po zakończeniu badania.
Po zakończeniu badania można jeść dopiero od momentu wskazanego przez anestezjologa. Pacjent może opuścić szpital wyłącznie pod opieką dorosłej osoby nie wcześniej niż po godzinie od zakończenia znieczulenia. Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych 12 do 24 godzin po znieczuleniu w zależności od decyzji anestezjologa.

Po badaniu:

 • Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia.
 • Nie powinieneś prowadzić samochodu lub innych urządzeń w dniu badania gdyż środki uspokajające mogą upośledzać twoje odruchy.
 • Jeżeli otrzymałeś środki uspokajające to pozostaniesz pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będziesz potrzebował kogoś kto odwiezie Cię do domu po zabiegu. Jeżeli nie pamiętasz instrukcji które lekarz przekazał Ci po badaniu skontaktuj się z nim następnego dnia.
 

Kapsułka endoskopowa 

rozwiń ˅

Endoskopia kapsułkowa to najnowocześniejsza obecnie metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie w sposób nieinwazyjny obrazu wnętrza przewodu pokarmowego.

Endoskopia kapsułkowa jest procedurą, która korzysta z maleńkiej kamery bezprzewodowej, którą fizycznie połyka pacjent.  Podczas przemieszczania się kapsułki przez układ pokarmowy, aparat w niej umieszczony wykonuje tysiące zdjęć tworząc film, który jest następnie poddawany analizie lekarza.

Endoskopia kapsułkowa pomaga lekarzowi zobaczyć wnętrze jelita cienkiego - miejsca, do których dostęp w tradycyjny sposób (gastrofiberoskopia, kolonoskopia) jest praktycznie niemożliwy. Jest przy tym badaniem bezpiecznym, dobrze tolerowanym przez pacjentów, można je wykonać ambulatoryjnie u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 9-10 lat. W trakcie badania (rejestrowania) pacjent może kontynuować swoją zwykłą codzienną aktywność
i w żaden sposób nie odczuwa obecności kamery w swoim organiźmie.

Przeciwwskazania do wykonanie badania- kapsułką endoskopową

 • zwężenie i niedrożność przewodu pokarmowego
 • przetoka (na podstawie wcześniej wykonanych badań)
 • zaburzenia połykania i motoryki przewodu pokarmowego,
 • wszczepiony stymulator serca, kardiowerter-defibrylator, ponieważ fale radiowe emitowane przez kapsułkę endoskopową mogą zakłócać pracę tych urządzeń
  i stanowić poważne zagrożenie dla  zdrowia lub życia.
 • przebyte liczne operacje brzuszne (zrosty)
 • ciąża,

Przygotowanie pacjenta do badania

Aby badanie było wykonane w sposób prawidłowy i dostarczało obrazów o dobrej jakości, pacjent powinien zastosować się do zaleceń lekarza przed planowaną procedurą.

Przed planowanym badaniem kapsułkami endoskopowymi należy udać się do lekarza-gastroenterologa w celu kwalifikacji do procedury i uzyskania niezbędnych informacji dotyczących przygotowania.

Lekarz zapyta min.: o:

 • leki przyjmowane na stałe (może zajść potrzeba modyfikacji ich dawek),
 • przebyte w przeszłości zabiegach chirurgicznych jamy brzusznej,
 • trudności w połykaniu i schorzeniach układu trawiennego,
 • wszczepione urządzenia elektryczne w/w, ponieważ te informacje mogą okazać się istotne z punktu bezpieczeństwa procedury i służą ostatecznej kwalifikacji do badania.    

W trakcie badania żołądek , jelito  cienkie  i grube powinno być oczyszczone. W tym celu należy:

 • 3  dni przed badaniem pozostać na diecie półpłynnej
 • w dniu poprzedzającym badanie przyjąć środek przeczyszczający przepisany przez lekarza kwalifikującego do badania
 • ostatni posiłek to obiad  (np. krem) w dniu poprzedzającym badanie

Do  czasu  rozpoczęcia  badania  wolno pić  tylko  wodę  w dowolnej ilości. Dobre nawodnienie pacjenta jest ważne, gdyż umożliwia to prawidłowe działanie kapsułki oraz przesyłanie obrazów do odbiornika.

Przez 24 godziny przed badaniem nie należy palić papierosów -  nikotyna zwiększa motorykę przewodu pokarmowego,  przez co przyspiesza pasaż kapsułki endoskopowej, a 2 godziny przed badaniem nie wolno przyjmować leków doustnie- nie zdążą one się wchłonąć i wpłyną na jakość uzyskanego obrazu.

Na  24  h przed badaniem pacjent nie powinien używać  żadnych kremów ani balsamów do ciała (szczególnie w obrębie klatki piersiowej) . Używając kabli do transmisji danych ważne jest , aby pacjent miał luźne ubranie.

Postępowanie  w  trakcie  badania
Badanie nie wymaga znieczulenia lub podawania środków przeciwbólowych. Po założeniu urządzenia zewnętrznego pacjent połyka kapsułkę w pozycji siedzącej. O nawiązaniu prawidłowego połączenia między kapsułką i rejestratorem świadczy paląca się dioda rejestratora.

 • w trakcie  trwania badania pacjent nie może niczego jeść , wolno pić tylko  wodę  przez  cały  czas  trwania badania , szklankę co godzinę.
 • normalny posiłek można zjeść  po zakończeniu  badania.
 • niewskazany jest intensywny wysiłek oraz podnoszenie ciężarów (wzmożone pocenie)
 • podczas rejestracji nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, w tym zgięć i skłonów tułowia, aby elektrody rejestrujące nie odkleiły się od skóry.
 • ze względu na wrażliwość rejestratora , okablowania oraz elektrod , pacjent podczas badania powinien powstrzymywać się od kąpieli w wannie, brania prysznica-( dopuszczalne jest mycie miejscowe)
 • należy unikać pomieszczeń z rezonansem magnetycznym (MRI), radiowych wież transmisyjnych oraz elektrycznych koców itp. Dozwolone jest korzystanie z komputera, telefonu komórkowego oraz słuchanie radia. Powinno się także co jakiś czas sprawdzać połączenie między kapsułką a odbiornikiem (obserwacja diody, jeżeli urządzenie nie posiada alarmu dźwiękowego).

Postępowanie  po  zakończeniu badania

 • nie można robić badań rezonansem magnetycznym (MRI) przez następne 30 dni oraz w dniu po badaniu. Jeśli lekarz zarekomenduje można wykonać prześwietlenie brzucha w celu lokalizacji niewydalonej kapsułki.
 • kapsułka powinna zostać wydalona w naturalnym 24 -48 godzinnym cyklu, jest ona jednorazowego użytku nie podlega zwrotowi

Czy mogą zdarzyć się powikłania po tym zabiegu?
Głównym powikłaniem badania jest utknięcie kapsułki w przewodzie pokarmowym, które może wymagać interwencji chirurgicznej. Ryzyko to ocenia się na poniżej 0,75%-1%, ale odsetek ten może być wyższy u pacjentów z chorobą Crohna lub stosujących przewlekle niesterydowe leki przeciwzapalne (możliwość zwężeń).

 

Sigmoidoskopia 

rozwiń ˅

Sigmoidoskopia - polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika (sigmoidoskopu) i obejrzeniu odbytu, odbytnicy, esicy i zstępnicy, czyli około 70 cm przewodu pokarmowego.

Badanie ma na celu ocenę morfologiczną powierzchni błony śluzowej jelita grubego.
Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych. Badanie można wykonać w znieczuleniu ogólnym (pacjenta usypia się na około kilkanaście minut podając środek dożylnie).

Sposób przygotowania się do badania

3 dni przed badaniem

 • dieta lekkostrawna bez owoców, warzyw i ciemnego pieczywa

Dzień przed badaniem

 • około 12.00 wypić zawartość preparatu Fortrans – dostępny na receptę (zawartość 4 saszetek rozpuszczamy w 4 litrach wody niegazowanej, następnie w ciągu 3-4 godzin należy wypić cały przygotowany roztwór)
 • godz. 22.00 wykonać pierwszą wlewkę doodbytniczą – ENEMĘ (kupujemy w aptece bez recepty)
 • nie należy jeść kolacji

W dniu badani

 • na czczo (należy powstrzymać się od jedzenia i picia, wyjątek: leki stale przyjmowane można popić 1-2 łyżkami wody)
 • 2,5 godziny przed badaniem wykonać drugą ENEMĘ

Po zakończeniu badania, aby uniknąć dyskomfortu można zastosować Espumisan (3x2tabl.) lub No-Spa (3x1tabl.).

Copyright © 2012  Medicover
realizacja: