Stomatologia dziecięca – leczenie zębów u dzieci

Leczenie stomatologiczne u dziecka jest bardzo ważne, ale wymaga specjalnego podejścia – tak od dentysty, jak i rodziców. Mały pacjent często obawia się usiąść na fotelu w gabinecie stomatologicznym, a narzędzia lekarza budzą w nim lęk. Nie musi tak jednak być! Są sposoby na to, by dziecko czuło się swobodnie u stomatologa, a z wizytą nie wiązało żadnych przykrych wspomnień. Warto o to zadbać, ponieważ leczenie zębów mlecznych jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju malucha.

Leczenie zębów mlecznych – dlaczego jest ważne?

Zdrowa jama ustna dziecka stwarza optymalne środowisko najpierw do rozwoju zębów mlecznych, a następnie stałych. Dzięki temu, że nie ma stanów zapalnych czy ognisk próchnicy, niezakłócone są procesy mowy, przeżuwania, a także prawidłowo kształtują się struktury szczęki i żuchwy.

O zęby mleczne powinno się dbać tak samo, jak o stałe. Dlatego tak ważne są regularne przeglądy stomatologiczne i konsultacje z pedodontą, czyli stomatologiem dziecięcym. Dzięki nim można wykryć próchnicę na wczesnym etapie i zapobiec jej rozwojowi. Częste wizyty u dentysty pozwalają również po prostu oszczędzić dziecku przykrych dolegliwości, które byłyby związane z zaawansowanymi zmianami chorobowymi. Warto pamiętać, że im mniej rozległe choroby, tym sprawniejsze jest leczenie oraz mniejsze konsekwencje dla zdrowia zębów. W stomatologii dziecięcej liczy się czas – zarówno jeśli chodzi o zahamowanie postępującej próchnicy, jak i to, by mały pacjent nie musiał spędzać długich godzin na fotelu dentystycznym.

Leczenie zębów u dzieci

Co to jest wizyta adaptacyjna?

Pierwsza wizyta u dentysty może budzić u dziecka niepokój. Nowe środowisko, zapachy, nieznane osoby, sprzęty i narzędzia – nic dziwnego, że mały pacjent często czuje się nieswojo. Dlatego do leczenia zębów w gabinecie stomatologicznym warto podejść z rozwagą. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od tzw. wizyty adaptacyjnej. Jest to spotkanie ze stomatologiem dziecięcym, podczas którego nie są wykonywane żadne zabiegi czy procedury medyczne. Służy ono oswojeniu małego pacjenta z gabinetem. Dzięki niemu dziecko może poznać lekarza, narzędzia stomatologiczne i przekonać się, że nie ma się czego bać. Po takiej wizycie można się umówić na tradycyjną konsultację z pedodontą, a podczas niej zrobić przegląd i ewentualnie rozpocząć leczenie zębów mlecznych, jeśli jest ono potrzebne.

Stomatologia dziecięca (pedodoncja)
Lakierowanie zębów mlecznych (2 łuki)
169 zł
Ekstrakcja (usunięcie) zęba mlecznego
od 219 zł
Wypełnienie kompozytowe w zębie mlecznym
od 239 zł
Konsultacja stomatologa dziecięcego
Wizyta adaptacyjna
od 169 zł

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Profilaktyka ortodontyczna u dzieci

    Czy w przypadku zębów mlecznych nie trzeba myśleć o wadach zgryzu i profilaktyce ortodontycznej? Wręcz przeciwnie! Wiele nawyków, które nabywa się w dzieciństwie, przekłada się później na to, że powstają trudne do pozbycia się wady zgryzu. I chociaż niektóre można wyeliminować na wczesnym etapie za pomocą np. aparatu ruchomego, to najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zapobieganie tworzeniu się nieprawidłowości. Dbanie o prawidłowy zgryz oraz zdrowie całej jamy ustnej należy rozpocząć już w okresie niemowlęcym dziecka. Będzie to związane chociażby z prawidłowym ułożeniem malucha w czasie snu. W późniejszym czasie ogromne znaczenie może mieć zwracanie dziecku uwagi na to, by nie trzymało w ustach przedmiotów. Coraz częściej również młodych ludzi dotyka problem bruksizmu, czyli zgrzytania zębami. Z nim też należy walczyć, m.in. po to, by nie doszło do zniszczenia uzębienia.

    O ile aparat ortodontyczny warto założyć dziecku dopiero w określonym wieku, to dbanie o profilaktykę wad zgryzu należy rozpocząć jak najwcześniej. W wieku dziecięcym będzie się ona ograniczała w większości przypadków do wdrażania prawidłowych nawyków oraz eliminacji tych szkodliwych. Warto również pamiętać o higienie jamy ustnej – podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym dentysta podpowie małemu pacjentowi, jak powinno się dbać o zęby. Rolą rodzica jest wspieranie dziecka w realizacji wskazówek lekarza.

    Znieczulenie w stomatologii dziecięcej

    Czy leczenie stomatologiczne jest dla dzieci bolesne? Absolutnie nie. Możliwości, jakie daje współczesna dentystyka sprawiają, że wizyta na fotelu w gabinecie stomatologicznym jest dla małego pacjenta komfortowa i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Składa się na to wiele elementów, ale najważniejszym jest stosowanie optymalnie dobranego rodzaju znieczulenia. Najczęściej jest ono miejscowe, ale coraz bardziej popularna w ostatnich latach stała się również sedacja, czyli znieczulenie gazem rozweselającym. Dzięki niemu dziecko nie tylko nie odczuwa bólu w czasie zabiegu, ale jest też zrelaksowane i spokojne. Metodą stosowaną w szczególnych przypadkach jest znieczulenie ogólne, czyli narkoza. Jeśli dziecko nie jest w stanie świadomie znieść zabiegu, albo czeka je poważna i skomplikowana interwencja chirurgiczna, to jest to rozwiązanie, które umożliwia sprawne przeprowadzenie leczenia bez konsekwencji w postaci przykrych wspomnień dla małego pacjenta.

    Stomatologia dziecięca to przede wszystkim leczenie zębów mlecznych z próchnicy, lakowanie oraz higienizacja uwzględniająca zabiegi wzmacniającej szkliwo fluoryzacji. Nie mniej ważne dla specjalistów tej dziedziny dentystyki jest propagowanie wśród małych pacjentów prawidłowych nawyków związanych z profilaktyką i higieną jamy ustnej. Odpowiednie dbanie o zęby w młodym wieku to zdecydowanie większa szansa na zdrowszy uśmiech w przyszłości.


    Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki