Skaling

Skaling to zabieg usuwania kamienia nazębnego. Jest szybki, zazwyczaj bezbolesny oraz bezpieczny. Pozwala utrzymać jamę ustną w zdrowiu, a wykonywany regularnie, zapobiega poważnym konsekwencjom, takim jak paradontoza czy próchnica.

Co to jest skaling?

Skaling zaliczamy do zabiegów, mających na celu usuwanie ze szkliwa zmineralizowanej płytki bakteryjnej, nazywanej również kamieniem. W wyniku predyspozycji genetycznych, błędów żywieniowych oraz nieodpowiedniej higieny jamy ustnej dochodzi do odkładania się osadu nazębnego. Stanowi on doskonałą pożywkę dla bakterii, a z biegiem czasu wysyca się wapniem i twardnieje. Nie sposób usunąć go, szczotkując bądź nitkując zęby. Zbite, chropowate masy drażnią dziąsło i stanowią źródło wielu chorób przyzębia.

Skaling można podzielić w zależności od stosowanej techniki lub miejsca działania narzędzi.

Linia dziąsła stanowi granicę podziału, dzięki której wyróżniamy skaling poddziąsłowy oraz naddziąsłowy. Pierwsza procedura nastawiona jest nie tylko na usuwanie kamienia nazębnego, ale również na wygładzanie zainfekowanego cementu korzeniowego.

Scaling to podstawowy zabieg higienizacyjny

Do przeprowadzenia skalingu stomatolog/higienistka może użyć:

  • narzędzi ręcznych (kiret, motyczek, pilników);
  • skalera;
  • urządzeń ultradźwiękowych;
  • urządzeń powietrznych (dźwiękowe).

Skalery używane są w celu pozbywania się kamienia nazębnego ponad linią dziąseł. W wybranych sytuacja stomatolog lub higienistka używają narzędzi ręcznych-kiret. Nadają się one zarówno do skalingu nad- oraz poddziąsłowego. Coraz większą popularność, z uwagi na świetne rezultaty w usuwaniu złogów naddziąsłowych, zyskują aparaty ultradźwiękowe.

Skaling naddziąsłowy to procedura bezbolesna. Nieco inaczej wygląda skaling poddziąsłowy. Czasami, jeśli poniżej linii dziąseł nagromadziła się gruba warstwa złogów, stomatolog będzie zmuszony wykonać skaling głęboki (kiretaż). Używając kiret ręcznych, lekarz krok po kroku pozbywa się kamienia nazębnego. Manipulacje w obrębie dziąseł mogą sprawiać ból, więc skaling głęboki może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Po usunięciu kamienia nazębnego, stomatolog przechodzi do polerowania zębów. W tym celu używa specjalnych gumowych nakładek oraz pasty polerskiej, która jest wzbogacona o fluor dla wzmocnienia szkliwa.

 

Ile trwa skaling?

Skaling to bezpieczna, bezbolesna i stosunkowo szybka procedura. W zależności od ilości łuków objętych zabiegiem oraz zaawansowania zmian, czas pracy lekarza może ulegać wahaniom. Zazwyczaj usuwanie kamienia nazębnego zajmuje od 30 do 60 minut.

Razem ze skalingiem często wykonywane jest piaskowanie zębów. Połączenie obu procedur pozwala na maksymalizację korzyści i efektu kosmetycznego, ale wydłuża czas spędzony na fotelu stomatologicznym o kolejne 20 - 30 minut.

Skaling zębów – rezultaty

Głównym zadaniem skalingu jest usunięcie kamienia nazębnego. Można to osiągnąć najczęściej poprzez kruszenie twardych złogów ultradźwiękami bądź wykorzystując narzędzia ręczne. Niezależnie od metody, pacjent wychodzi z gabinetu stomatologicznego z odświeżonym uśmiechem. W tym przypadku ważny jest nie tyle efekt kosmetyczny, ile korzyści zdrowotne.

Gromadzący się kamień nazębny drażni otaczające dziąsła, powodując zapalenie (gingivitis) czy inne choroby przyzębia. Złogi wapnia są również doskonałym miejscem do rozwoju bakterii oraz akumulacji wytwarzanych przez mikroorganizmy związków, wpływających negatywnie na zdrowie jamy ustnej. Kwasy organiczne to główna przyczyna degeneracji szkliwa i próchnicy. Powstałe ubytki dają bakteriom dostęp do tkanek miękkich zęba. Dochodzi do zakażenia zębiny, a jedynym rozwiązaniem pozostaje często leczenie kanałowe. Aby ustrzec się podobnego scenariusza, warto regularnie odwiedzać dentystę i wykonywać skaling, dbając o zdrowie jamy ustnej.

Warto regularnie zgłaszać się na scaling

Najlepsze rezultaty uzyskamy, jeśli ze skalingiem połączymy piaskowanie zębów. To zabieg mający na celu usuwanie przebarwień i osadów, które mogą kryć się pod kamieniem nazębnym. Stomatolog lub higienistka nie tylko pozbywa się dobrej pożywki dla bakterii, ale jednocześnie odświeża, wygładza oraz rozjaśnia uśmiech. Kompleksowe piaskowanie wraz ze skalingiem daje świetne rezultaty estetyczne oraz zdrowotne.

Ile kosztuje skaling?

Ostateczny koszt skalingu różni się, w zależności od danego miasta, gabinetu dentystycznego, ilości łuków poddawanych manipulacjom oraz rodzaju zabiegu. Mniej zapłacimy za usunięcie złogów nazębnych z jednego łuku. Jeśli zabieg ma dotyczyć wszystkich zębów - cena rośnie. W przypadku skalingu głębokiego należy przygotować się na jeszcze wyższe koszty. Aktualne ceny procedur higienizacyjnych można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Profilaktyka stomatologiczna
Lakowanie bruzd (1 ząb)
179 zł
Piaskowanie (łuk)
179 zł
Fluoryzacja kontaktowa (łuk)
139 zł
Lakierowanie zębów stałych (2 łuki)
199 zł
Pakiet Higienizacyjny 3w1 (scaling + piaskowanie + fluoryzacja)
od 379 zł
Pakiet Higienizacyjny 2w1 (scaling + piaskowanie)
od 339 zł
Scaling - usuwanie kamienia nazębnego (łuk)
179 zł

Jak często można robić skaling?

Częstotliwość wykonywania skalingu to kwestia bardzo indywidualna. Zazwyczaj zależy od osobniczej skłonności do odkładania kamienia nazębnego, jednak najczęściej zaleca się wykonywanie skalingu 1 – 2 razy do roku.

Warto pamiętać o przeciwwskazaniach do zabiegu i porozmawiać z lekarzem, aby wybrać najbardziej optymalną metodę zadbania o piękny uśmiech. Nie powinno się stosować metod ultradźwiękowych u osób cierpiących z powodu osteoporozy oraz mających wszczepiony rozrusznik serca. Niejasne są również wytyczne dla kobiet w ciąży.

Skaling polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Stomatolodzy lub higienistki używają w tym celu najczęściej aparatów ultradźwiękowych oraz kiret. Zabieg trwa zazwyczaj nieco ponad pół godziny, a powtarzany 1 – 2 razy do roku, pozwoli ustrzec się próchnicy oraz poważnych chorób przyzębia.

Zalecenia po zabiegu skalingu (usuwania kamienia nazębnego) i piaskowania

  1. Przez 1 godzinę bezpośrednio po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia i picia (wyjątek stanowi czysta woda).
  2. Przez 24 godziny po zabiegu należy stosować tzw. „białą dietę" - czyli unikać pokarmów i napojów mogących przebarwiać powierzchnie zębów (np. kawa, czerwone wino, buraki, jagody, wiśnie, żurawina, borówki, marchew, pomidory, papryka, buraki, kukurydza, czerwona kapusta, przyprawa curry, coca-cola).
  3. Po zabiegu Pacjent może odczuwać czasową nadwrażliwość zębów na różne bodźce (ciepło, zimno, smak kwaśny, słodki). Jest to zjawisko normalne. Należy podczas mycia zębów stosować szczoteczki z miękkim włosiem oraz pasty i płyny znoszące nadwrażliwość.
  4. W niektórych przypadkach może pojawić się niewielkie krwawienie dziąseł, które po kilku dniach przestrzegania higieny jamy ustnej samoistnie ustępuje.

Bibliografia:

  • Periodontologia kliniczna cz. 1, Wierzbicka M. (red.), Warszawa, 1992;
  • Wolf H., Rateitschak E., Rateitschak K.: Periodontologia, Lublin, 2006.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>