Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów oraz skaling to dwie techniki, których wartość trudno przecenić w dobie współczesnej stomatologii. Zabiegi dają natychmiastowy efekt wybielenia zębów, są proste i szybkie w wykonaniu, a dodatkowo ułatwiają utrzymanie higieny jamy ustnej.

Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest standardową i prostą procedurą stomatologiczną, wykonywaną w celu poprawy higieny jamy ustnej. Polega na oczyszczaniu zębów z kamienia i osadu przy użyciu tłoczonej pod wysokim ciśnieniem zawiesiny, zawierającej drobinki substancji czyszczącej. Dodane do cieczy granulki nazywamy piaskiem stomatologicznym, skąd bierze nazwę cały zabieg.

Higienizacja to klucz do pięknego uśmiechu

Głównym komponentem piasku stomatologicznego są substancje na tyle twarde, aby poradzić sobie z usuwaniem osadu nazębnego, ale jednocześnie na tyle delikatne, aby nie spowodować uszkodzenia szkliwa. Najczęściej wykorzystuje się drobinki wodorowęglanu sodu (znanego lepiej pod nazwą „soda oczyszczona”) lub glicyny. Specyficzny posmak piasku dentystycznego może powodować dyskomfort u pacjenta w czasie zabiegu, więc wytwórcy wzbogacają produkt w różne dodatki smakowe, maskujące przykre doznania.

Piaskowanie możemy podzielić na naddziąsłowe oraz poddziąsłowe. Pierwsza procedura obejmuje pozbywanie się osadu z części zęba znajdującej się ponad dziąsłem. Do tego zabiegu używany jest piasek o twardszych drobinkach, co pozwala na usunięcie nawet masywnych przebarwień. Piaskowanie naddziąsłowe, wykonane przez profesjonalistów, nie grozi uszkodzeniem szkliwa. W trakcie działań stomatologa lub higienistki, nadmiar zawiesiny z jamy ustnej odbiera ssak, a na zakończenie zęby poleruje się specjalnymi gumkami lub szczotkami. Kiedy dentysta oczyści już uzębienie, dobrym pomysłem jest fluoryzacja dla wzmocnienia szkliwa.

Piaskowanie poddziąsłowe pomaga pozbyć się osadu i przebarwień z okolicy kieszeni zębowych. Bliskie sąsiedztwo wrażliwego na ból i dobrze ukrwionego dziąsła wymaga użycia piasku o bardziej miękkich drobinkach; najczęściej glicyny. Nie ma konieczności polerowania zębów po całej procedurze. Wręcz przeciwnie – piaskowanie poddziąsłowe wykorzystuje się zamiast polerki gumkami czy szczotkami.

Higienizacja zębów to podstawa profilaktyki zdrowia zębów

Ile trwa piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg szybki i bezbolesny. Często poleca się go pacjentom w trakcie rutynowych przeglądów profilaktycznych. Procedura, wykonywana przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną, trwa przeciętnie od 20 do 30 minut.

Zabieg najczęściej nie powoduje skutków ubocznych, jednak niektórzy pacjenci uskarżają się na krótkotrwałą nadwrażliwość zębów lub niewielkie, ale szybko gojące się, podrażnienia dziąseł.

Piaskowanie zębów – zalecenia po zabiegu

Piaskowanie zębów daje natychmiastowy efekt odświeżonych zębów, ale tylko od sumienności pacjenta zależy, przez jak długi czas się utrzyma.

Bezpośrednio po zabiegu, przez 2 do 3 godzin, nie należy spożywać posiłków ani napojów. Zaleca się także unikanie silnie barwiących pokarmów, jak:

  • buraki;
  • jagody;
  • szpinak;
  • kawa;
  • wino;
  • herbata.

Chcąc utrzymać jak najlepszy efekt, pacjent powinien wstrzymać się z jedzeniem tych produktów na co najmniej 24 godziny.

Nie można zapomnieć też o rutynowej higienie jamy ustnej. Najlepiej szczotkować zęby po każdym posiłku przez 2-3 minuty, używać nici dentystycznych oraz płukanek do jamy ustnej.

Bardzo ważna jest technika mycia zębów

Co daje piaskowanie zębów?

W obrębie płytki nazębnej gromadzą się liczne bakterie, mogące być przyczyną destrukcji szkliwa, ubytków próchniczych czy chorób przyzębia. Stosując piaskowanie zębów, jesteśmy w stanie pozbyć się niechcianych gości z jamy ustnej, a tym samym ustrzec się poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Pozbywanie się płytki nazębnej, dzięki piaskowaniu, można rozpatrywać nie tylko w kategoriach zabiegu profilaktycznego, ale także poprawiającego estetykę uśmiechu. Piaskowanie usuwa powierzchniowe przebarwienia, dzięki czemu pacjent wychodzi z gabinetu stomatologicznego z jaśniejszymi, gładszymi i odświeżonymi zębami.

Piaskowanie zębów lub skaling zaleca się wykonywać przed wybielaniem. Usuwanie kamienia nazębnego przed rozjaśnianiem uśmiechu pozwoli uzyskać możliwie najlepszy efekt kosmetyczny.

Z zabiegu piaskowania powinni szczególnie skorzystać palacze, miłośnicy wina, kawy lub herbaty, czyli wszystkie osoby, które nie stronią od pokarmów czy używek, zostawiających przebarwienia na zębach.

Jak często wykonywać piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów, jeśli tylko wykonywane jest przez doświadczonych profesjonalistów, nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Poddawanie się takiemu zabiegowi powinno odbywać się 2 razy do roku. W przypadku dużej tendencji do odkładania się przebarwień i osadu, ilość zabiegów można zwiększyć do 4. Piaskowanie warto łączyć z wizytami kontrolnymi, dzięki czemu oszczędza się sporo czasu. Trzeba wówczas zarezerwować sobie wizytę u higienistki oraz stomatologa.

Ile kosztuje piaskowanie zębów?

Jeśli chodzi o piaskowanie zębów, cena waha się w zależności od danego miasta, gabinetu oraz ilości łuków poddawanych zabiegowi. Gdy pacjent chce odświeżyć cały uśmiech, cena za usługę jest wyższa niż w razie potrzeby piaskowania tylko górnych lub tylko dolnych zębów. Aktualne ceny procedur higienizacyjnych można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Profilaktyka stomatologiczna
Lakowanie bruzd (1 ząb)
179 zł
Piaskowanie (łuk)
179 zł
Fluoryzacja kontaktowa (łuk)
139 zł
Lakierowanie zębów stałych (2 łuki)
199 zł
Pakiet Higienizacyjny 3w1 (scaling + piaskowanie + fluoryzacja)
od 379 zł
Pakiet Higienizacyjny 2w1 (scaling + piaskowanie)
od 339 zł
Scaling - usuwanie kamienia nazębnego (łuk)
179 zł

Piaskowanie w szybki i bezbolesny sposób uwalnia pacjenta od osadu nazębnego oraz przebarwień. Efekt zabiegu polega nie tylko na polepszeniu estetyki uśmiechu, ale również na pozbyciu się bakterii z płytki nazębnej. Aby utrzymać rezultaty jak najdłużej, należy pamiętać o standardowej higienie jamy ustnej.


Bibliografia:

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>