Leczenie zębów pod narkozą

Leczenie zębów pod narkozą to rozwiązanie, które sprawdzi się, gdy znieczulenie miejscowe nie przynosi ulgi pacjentowi. Pozwoli także na skuteczne leczenie zębów w przypadku osób panicznie bojących się dentystów.

Co to jest narkoza?

Znieczulenie ogólne, nazywane potocznie narkozą, jest działaniem kontrolowanym oraz tymczasowym, mającym na celu zniesienie odruchów, świadomości oraz czucia u pacjenta. W praktyce pozwala na bezproblemowe przeprowadzenie chorego przez zabieg terapeutyczny i nie obarcza go przykrymi wspomnieniami czy doznaniami z całego procesu.

Narkoza leży w kompetencjach lekarza anestezjologa. Do jego zadań należy bezpieczne wprowadzenie pacjenta w znieczulenie ogólne, utrzymanie go w trakcie trwania zabiegu oraz wybudzenie chorego po skończonej operacji.

Lekarze chętnie wykorzystują znieczulenie dentystyczne w przypadkach rozległego leczenia zachowawczego, chirurgii stomatologicznej czy endodoncji. Świetnie sprawdzi się również w terapii zębów dzieci, osób z utrudnionym kontaktem oraz dotkniętych dentofobią.

Zabieg wykonywany pod narkozą jest dobrym rozwiązaniem dla pewnych grup pacjentów

Jak wygląda narkoza u dentysty?

Znieczulenie ogólne kojarzy się z poważnymi operacjami na bloku, specjalistami i mnóstwem asysty. Narkoza u dentysty wykazuje pewne podobieństwa, ale znajdzie się też kilka różnic.

Do przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego w narkozie potrzeba dwóch zespołów: dentystycznego oraz anestezjologicznego. Cały proces może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych (najczęściej) lub bloku operacyjnego. W obu przypadkach, miejsce powinno być wyposażone w aparaturę do monitorowania parametrów życiowych oraz wózek przeciwwstrząsowy w razie nagłych wypadków. Dba się o zasady aseptyki i antyseptyki, aby zapobiec niepotrzebnym zakażeniom.

Narkozę można przeprowadzić, podając leki w formie wziewnej, dożylnej albo łącząc obie metody. Po zebraniu wywiadu anestezjologicznego oraz analizie podstawowego panelu badań dodatkowych, lekarz dokonuje wstępnej kwalifikacji. Biorąc pod uwagę zdanie pacjenta, ustala najlepszą metodę przeprowadzenia chorego przez zabieg.

W razie silnego stresu czy lęku, anestezjolog może posłużyć się podaniem leków uspokajających jeszcze przed wykonaniem znieczulenia. Procedura nosi nazwę premedykacji.

Sprzęt do wykonywania znieczulenia ogólnego

Usuwanie zębów pod narkozą

Usuwanie zębów to bolesna i męcząca dla pacjenta procedura, szczególnie gdy trzeba pozbyć się ich kilku. Narkoza to doskonałe rozwiązanie. W trakcie jednej wizyty jesteśmy w stanie uporać się z całym procesem terapeutycznym, który przy zastosowaniu konwencjonalnych metod, musiałby zostać rozłożony na wiele sesji. Dodatkowo, pacjent nie odczuwa bólu i nie pamięta zabiegu, co pozwala na komfortowe przebrnięcie przez leczenie.

Przy wyborze usuwania zębów w znieczuleniu ogólnym, najpierw badanie dentystyczne przeprowadza stomatolog. W kolejnym kroku, anestezjolog dokonuje kwalifikacji do narkozy. Następnie nie pozostaje już nic, poza umówieniem się na określony termin zabiegu. W razie wątpliwości, dobrze zadawać pytania lekarzom, którzy rozwieją wszelkie niewiadome.

Ważne, aby na sam zabieg stawić się na czczo. Nie wolno spożywać żadnych płynów na 2 godziny przed operacją. Picie alkoholu na kilka dni przed narkozą nie jest wskazane. Po skończonej pracy lekarzy, pacjent pozostaje pod obserwacją jeszcze przez kilka godzin, a następnie może być odebrany przez wyznaczonego opiekuna. Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych tuż po znieczuleniu dentystycznym.

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci

Dzieci bardzo często boją się stomatologów i nie wykazują chęci współpracy. Pamiętajmy jednak, że zaniedbanie leczenia zębów może mieć bardzo poważne konsekwencje w przyszłości. Warto uczyć najmłodszych dobrych nawyków prozdrowotnych od najmłodszych lat.

Narkozę z powodzeniem stosuje się u dzieci, a cała procedura wygląda podobnie, jak u dorosłych. Rozmowa kwalifikacyjna do zabiegu odbywa się z opiekunem. Warto mieć ze sobą dotychczasową historię medyczną dziecka, co ułatwi i przyspieszy proces. Dobrze wyposażyć pociechę w jednorazową pieluchę i towarzyszyć przed oraz po narkozie, co zminimalizuje narażenie na stres.

Znieczulenie w stomatologii dla dzieci

Przeczytaj więcej leczeniu dzieci pod narkozą >>

Skutki uboczne narkozy

Jak każda metoda leczenia, również znieczulenie ogólne może nieść ze sobą skutki niepożądane. Pozostając w rękach specjalistów z Medicover istnieje pewność, że dołożą oni wszelkich starań, aby cały proces leczniczy przebiegł bez zastrzeżeń.

Efekty uboczne mogą dotyczyć reakcji organizmu na leki lub na drogę podania. Jeśli anestezjolog używa środków dożylnych, w miejscu wkłucia może pojawić się przemijające zapalenie żyły lub krótkotrwały ból. Po intubacji może dochodzić do podrażnienia gardła bądź przejściowych kłopotów z mówieniem.

Bardzo poważnym następstwem narkozy może być reakcja anafilaktyczna, stąd ważne jest rzetelne zebranie wywiadu anestezjologicznego.

Ile kosztuje leczenie zębów pod narkozą?

Bardzo trudno podać konkretną kwotę, jaką należy zapłacić za leczenie w znieczuleniu ogólnym. Na całkowity koszt terapii składają się:

  • długość, rozległość i typ zabiegu stomatologicznego;
  • ilość zużytych w trakcie operacji leków;
  • procedura premedykacji;
  • ewentualne konsultacje;
  • konkretne miasto i gabinet.

Ostateczny kosztorys leczenia pod narkozą ustalany jest indywidualnie z pacjentem.

Leczenie w narkozie
Znieczulenie ogólne (narkoza) - pierwsze 60 min
od 1389 zł
Znieczulenie ogólne (narkoza) - kolejne rozpoczęte 30 min
od 789 zł
Konsultacja anestezjologiczna w stomatologii
od 279 zł

Znieczulenie ogólne przy pewnych typach zabiegów bywa koniecznością. Przy mniejszych procedurach odgrywa rolę wybawienia dla dentofobów, dzieci lub osób z rozległymi zmianami w jakie ustnej. Przeprowadzona przez profesjonalistów narkoza to bezpieczna, komfortowa i nowoczesna metoda radzenia sobie ze stresem oraz nieprzyjemny odczuciami, związanymi z leczeniem zębów.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Bibliografia:

    • Zarys anestezjologii i intensywnej terapii, Mayzner – Zawadzka E., Rawicz M. (red.), Warszawa, 2004.