- Czym jest próchnica?
- Czynniki sprzyjające powstawaniu próchnicy
- Ubytki próchnicowe
- Rodzaje ubytków próchnicowych
- Leczenie ubytków próchnicowych
- Rodzaje wypełnień
- Zalecenia po leczeniu ubytków próchnicowych
Czym jest próchnica?
Próchnica jest chorobą, którą wywołują bakterie bytujące w jamie ustnej m.in. L. acidophilus, S. mutans, S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, E. faecalis. Metabolizują one cukry, wytwarzając przy tym kwasy, które inicjują proces próchnicotwórczy.
W wyniku próchnicy dochodzi do demineralizacji twardych tkanek zęba. Początkowo zmiany próchnicowe atakują szkliwo zębów, następnie przedostają się do zębiny (wówczas możemy odczuwać ból), a ostatecznie docierają do miazgi (wtedy ból jest bardzo silny) niszcząc strukturę zęba od środka. Cały proces jest czasochłonny, dlatego regularne wizyty u dentysty pomagają wykryć zmiany próchnicowe na wczesnym etapie rozwoju, a im wcześniej próchnica zostanie wyleczona, tym lepiej. Ponadto koszt leczenia będzie tańszy.
Czynniki sprzyjające powstawaniu próchnicy:
- Dieta bogata w produkty z dużą zawartością cukrów (słodycze, słone przekąski, słodkie napoje, bardzo przetworzone produkty),
- Zaniedbywanie prawidłowej higieny jamy ustnej,
- Nagromadzony kamień nazębny,
- Przewlekła suchość w ustach,
- Podatność zębów na procesy demineralizacyjne.
Ubytki próchnicowe
Ubytki, potocznie zwane dziurami w zębach, powstają w wyniku rozwijającej się próchnicy. Regularne wizyty u dentysty są niezbędne, by je wykryć. Ubytki często rozwijają się pod powierzchnią zęba, dlatego są niewidoczne i tylko wprawione oko lekarza jest wstanie ocenić czy w naszym uzębieniu doszło do wystąpienia zmian próchnicowych. Ubytki najczęściej pojawiają się w przestrzeniach międzyzębowych (do których włosie szczoteczki nie jest wstanie dotrzeć podczas mycia zębów), przy linii dziąseł i na powierzchniach żujących zębów trzonowych.
Wszyscy bez względu na wiek, jesteśmy narażeni na wystąpienie ubytków próchnicowych, zwłaszcza gdy zaniedbujemy prawidłową higienę jamy ustnej. Jednak osoby cierpiące na suchość w ustach są znacznie bardziej podatne na rozwój próchnicy. Ślina ma właściwości bakteriobójcze oraz przeciwpróchnicze i w pewnym stopniu oczyszcza powierzchnie zębów z drobnoustrojów. Dlatego osoby, których ślinianki przewlekle produkują jej za mało, powinny zwrócić szczególną uwagę na stan uzębienia.
Rodzaje ubytków próchnicowych
Wyróżniamy trzy rodzaje ubytków próchnicowych:
- ubytek koronowy – zlokalizowany jest na powierzchni żującej zęba i w przestrzeniach międzyzębowych. Jest najczęstszym rodzajem ubytków występujących u osób dorosłych oraz dzieci.
- ubytek korzeniowy – rozwija się na korzeniu zęba, którego nie chroni warstwa szkliwa, przez co jest bardziej narażony na atak próchnicy. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem dziąsła cofają się i odsłaniają fragment korzenia zębowego.
- próchnica nawracająca – wokół wypełnień i koron płytka nazębna ma tendencję do nadmiernego gromadzenia się. Wówczas próchnica ma ułatwione zadanie i może zacząć rozwijać się wokół istniejącej plomby. Z czasem też wypełnienie może stracić szczelność, przez co bakterie mają otwartą drogę do wnętrza zęba i może dojść do tak zwanej próchnicy wtórnej.
Leczenie ubytków próchnicowych
Sposób leczenia próchnicy jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby. Z tego względu dentysta najpierw dokładnie ogląda zęby i ocenia ich stan. Jeśli stwierdzi obecność zmian próchnicowych, może wykonać zdjęcie rentgenowskie, by sprawdzić rozległość ubytku i czy dotarł on do miazgi. Następnie planowany jest przebieg leczenia.
Gdy zmiana próchnicowa dopiero zaczęła być widoczna w postaci niewielkich plamek na powierzchni zęba, wystarczy remineralizacja. To prosty zabieg, który nie wymaga nawet wiercenia i wypełniania ubytku. Na zakażone miejsce nakłada się środek bogaty we fluor w postaci lakieru bądź żelu. Dzięki czemu uszkodzone miejsce może zostać odbudowane, a rozwój próchnicy zostaje zahamowany. Jednak preparat należy nałożyć przynajmniej kilka razy, by kuracja przyniosła odpowiednie rezultaty. Poza remineralizacją można użyć ozonowania. Ozon działa silnie bakteriobójczo, co zdecydowanie spowalnia rozwój próchnicy, a sam zabieg jest bezbolesny i krótki, trwa zaledwie 20 sekund.
Gdy ubytek próchnicowy jest większy i zmiana dotarła do zębiny, niezbędne jest mechaniczne usunięcie chorej tkanki. W tym celu dentysta nawierca ząb specjalnym wiertłem. Zabieg ten dla większości pacjentów jest nieprzyjemny i bolesny, zwłaszcza gdy ubytek jest spory. Z tego względu dentysta może podać znieczulenie miejscowe, które zaczyna działać już w kilkanaście sekund po podaniu. Wtedy leczenie przebiega bezboleśnie.
Mechaniczne opracowanie jest niezbędnym etapem leczenia ubytku. Zmianę próchnicową należy usunąć w całości dokładnie i precyzyjnie. Pozostawienie nawet niewielkiej ilości próchnicy w zębinie sprawi, że będzie ona się dalej rozwijała i niszczyła jego strukturę, aż dotrze do miazgi. Po usunięciu całej zmiany próchnicowej dentysta wypełnia powstałą dziurę szczelnym wypełnieniem, które zapobiega przedostaniu się drobnoustrojów w głąb zęba.
Jeśli próchnica nie zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, dotrze do miazgi, zakażając jedyną żywą tkankę zęba. W takim przypadku niezbędne jest leczenie kanałowe, podczas którego miazga jest usuwana, a kanały zębowe zostają oczyszczone, zdezynfekowane i szczelnie wypełnione. Następnie w zależności od stanu korony zębowej dentysta odbudowuje ją kompozytem, a jeśli jest bardzo zniszczona należy założyć koronę protetyczną.
Rodzaje wypełnień
W stomatologii korzysta się z wielu materiałów, które mogą służyć jako wypełnienie wykorzystywane w leczeniu ubytków próchnicowych. Dostępne są plomby światło- i chemoutwardzalne, glassjomerowe, porcelanowe i amalgamatowe.
Wypełnienia światło- i chemoutwardzalne
Z wypełnień światłoutwardzalnych korzysta się najczęściej. Gwarantują wysoką estetykę wypełnienia. Kolor można dobrać do odcienia zębów pacjenta, tak że plomba jest niemal niewidoczna, dlatego można je używać do wypełniania ubytków również w zębach przednich.
Kompozyt światłoutrwardzalny ma konsystencję plasteliny i może być modelowany już po zaaplikowaniu. Stwardnienie materiału następuje pod wpływem światła lampy polimeryzacyjnej. Poza estetycznym wyglądem są też bardzo wytrzymałe, ponieważ wypełnienie łączy się z zębem za pomocą specjalnych systemów wiążących.
Bardzo podobnym rodzajem wypełnienia są kompozyty chemoutwardzalne, które również stosuje się do leczenia zarówno zębów przednich oraz tylnych. Niestety są zdecydowanie mniej wytrzymałe, a ich estetyka także zostawia wiele do życzenia w porównaniu z kompozytem światłoutwardzalnym. W przypadku wypełnienia chemoutrwardzalnego miesza się płyn i proszek, który jest nakładany w miejscu ubytku. W wyniku reakcji chemicznej dochodzi do utwardzenia mieszaniny, wtedy można plombę wygładzić i dopasować do zgryzu pacjenta.
Wypełnienia amalgamatowe
Amalgamaty składają się m.in. ze srebra, cynku, rtęci i miedzi. Aktualnie już się od nich odchodzi, ponieważ zawierają toksyczną rtęć i są nieestetyczne. Poza tym przebarwiają tkanki zęba i przewodzą wysoką oraz niską temperaturę. Ich jedyną zaletą jest wytrzymałość oraz niska cena.
Wypełnienia glassjomerowe
Z tego rodzaju wypełnień korzysta się głównie w przypadku zębów mlecznych. Składają się ze specjalnych cementów oraz są mniej estetyczne i wytrzymałe od kompozytów. Mogą się ścierać i kruszyć. Jednak bardzo dobrze łącza się z tkankami zęba oraz uwalniają jony fluorowe, które regenerują szkliwo oraz zębinę i zapobiegają rozwojowi próchnicy w przyszłości.
Do leczenia zębów mlecznych wykorzystuje się także połączenie cementu glassjomerowego i kompozytu (wypełnienia kompomerowe). Posiadają one zalety wypełnień glassjomerowych i są od nich bardziej wytrzymałe. Niestety, nie są one zbyt estetyczne.
Wypełnienia porcelanowe
Wypełniania porcelanowe znane są także jako onlay i inlay. Wykorzystuje się je, gdy doszło do rozległego ubytku zęba, ale całkowita korona protetyczna nie jest potrzebna. Przed założeniem wypełnienia porcelanowego ząb należy opracować w odpowiedni sposób, a samo wypełnienie przygotowywane jest na zamówienie w specjalistycznym laboratorium. Wypełnienia onlay i inay są bardzo estetyczne, ich kolor można dopasować do kolorystyki zębów pacjenta.
Wypełnienie onlay odtwarza powierzchnię żującą oraz szczyty guzków zębowych. Natomiast inlay stosuje się na dużych powierzchniach żujących i stokach guzków.
Ich zaletą jest duża wytrzymałość i odporność na przebarwienie (występujące np. w wyniku picia kawy i herbaty).
Zalecenia po leczeniu ubytków próchnicowych
- Leczenie zachowawcze najczęściej przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Ze względu na podane znieczulenie może być odczuwalne odrętwienie, brak czucia na twarzy po stronie zabiegu, a czasami zdarzają się trudności w mówieniu czy przełykaniu.
- Do czasu odzyskania pełnego czucia zaleca się powstrzymać się od posiłków. Należy także zachować ostrożność przy piciu napojów. Objawy znieczulenia ustępują stopniowo w ciągu godziny.
- Stosowane obecnie materiały odtwarzające twarde tkanki zębów (plomby), dzięki technice ich utwardzania przy użyciu lampy UV, natychmiast po ich założeniu są odporne na czynniki zewnętrzne i nie wymagają suszenia ani ograniczeń w nagryzaniu na nie, w związku z tym można od razu po wizycie jeść.
- W przypadku leczenia ubytków w zębach, w których już brakuje co najmniej jednej ścianki, dentysta zakłada na ząb metalowy lub foliowy pierścień (formówkę), której brzeg umieszcza się w szczelinie między zębem a dziąsłem. Stąd w niektórych przypadkach po ustąpieniu znieczulenia, można odczuwać nieznaczne dolegliwości bólowe okolicy leczonego zęba. Dolegliwości te znikają po 1-3 dni po wizycie.
- Po wizycie stomatologicznej, na której jest zakładane wypełnienia, można przeprowadzić normalne/standardowe zabiegi higieny jamy ustnej, czyli myć zęby szczotką i pastą, używać nici dentystycznej i irygatora, czy płynu do płukania. 6. Bardzo ważne jest skrupulatne przestrzeganie harmonogramu wizyt i ustaleń planu leczenia stomatologicznego.