Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów jest jednym ze sposobów fluoryzacji. Polega na nałożeniu lakieru o dużej zawartości fluorków na szkliwo, co skutkuje jego wzmocnieniem i działa przeciwpróchniczo. Zabieg jest szybki oraz bezpieczny. Może być wykorzystywany w profilaktyce próchnicy zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Ile trwa lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów to prosta i szybka procedura. Nie wiąże się z naruszaniem ciągłości tkanek, co skutkuje bezbolesnością oraz brakiem potrzeby znieczulenia. Sam proces lakierowania, czyli nakładania substancji bogatej we fluor na zęby, zatrzyma pacjenta na fotelu na nie dłużej niż 15 minut. Czas zależy przede wszystkim od ilości zębów poddawanych procedurze.

Przed wykonaniem lakierowania, stomatolodzy często wykonują również skaling oraz piaskowanie. To zabiegi pozwalające na pozbycie się kamienia, osadu nazębnego, a także przebarwień. Zanim lakier z fluorem trafi na zęby pacjenta, warto je oczyścić. W ten sposób preparat znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie szkliwa, dzięki czemu może wykazać się pełnym działaniem. Dodatkowe procedury wydłużają łączny czas wizyty, ale sumaryczny efekt jest wart poświęconego czasu.

Dobrym sposobem na oszczędność czasu jest łączenie skalingu, piaskowania oraz lakierowania zębów z wizytami kontrolnymi stanu uzębienia. Specjaliści zalecają, aby stomatolog obejrzał uśmiech pacjenta co najmniej dwa razy do roku.

Lakierowanie zębów u dzieci

Próchnica to bardzo poważny problem zdrowotny w populacji dziecięcej. Dotyczy zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Jednym z podstawowych filarów profilaktyki ubytków próchniczych, obok prawidłowej diety czy higieny jamy ustnej, jest fluoryzacja i lakierowanie zębów.

Lakiery fluorowe to doskonały sposób na zabezpieczenie szkliwa dzieci, które same często nie są w stanie zadbać o uśmiech. Preparaty te, w przeciwieństwie do specjalnych past czy płukanek, nie mają obostrzeń wiekowych. Można ich używać nawet u dzieci poniżej 6. roku życia. Zabieg odznacza się przy tym dużym bezpieczeństwem. Jeśli przestrzegane są wytyczne co do ilości nakładanego lakieru, dentysta jest w stanie miejscowo zabezpieczyć szkliwo bez ryzyka zatrucia. W kontakcie ze śliną produkt twardnieje, pokrywając ząb niewidoczną powłoką. Pozostaje na szkliwie do 7 dni. Nie ma ryzyka połknięcia przez dziecko lakieru w przeciwieństwie do żeli, past czy płukanek.

W dbaniu o dziecięcy uśmiech wolny od próchnicy ważna jest regularność. W zależności od ryzyka rozwoju ubytków, lakierowanie zębów powinno być powtarzane 2 (niskie ryzyko) lub 4 (wysokie ryzyko) razy do roku.

Lakierowanie zębów często wykonuje się u dzieci

Lakierowanie zębów - czy warto?

Epidemia próchnicy dotyczy nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Lakierowanie zębów stałych stanowi doskonały sposób wzmocnienia szkliwa i zapobiega rozwojowi ubytków.

Nieodpowiednia dieta, brak higieny jamy ustnej oraz niestosowanie profilaktyki to główne przyczyny rozwoju próchnicy. Powstające ubytki zmuszają do leczenia – początkowo zachowawczego, ale z czasem może pojawić się konieczność endodoncji czy nawet usunięcia zęba. Stosując się do zaleceń profilaktycznych fluorowania i lakierowania zębów, pacjent jest w stanie utrzymać jamę ustną w zdrowiu.

Lakierowanie zębów odznacza się najwyższym odsetkiem redukcji zmian próchnicowych w porównaniu z żelami, pastami czy płukankami.

Ponadto, lakierowanie zębów stałych jest szczególnie polecane pacjentom, którzy borykają się z problemami:

  • nadwrażliwości zębów;
  • kserostomii (zespół suchości jamy ustnej);
  • leczenia ortodontycznego;
  • niemożności utrzymania należytej higieny jamy ustnej (np. w chorobach psychicznych).

Zalecenia po lakierowaniu zębów

Po aplikacji lakieru fluorkowego i zejściu z fotela dentystycznego, pacjent powinien przede wszystkim powstrzymać się od spożywania pokarmów. Do końca dnia, w którym przeprowadzono procedurę, nie zaleca się szczotkowania ani nitkowania zębów. Pozwala to na utrzymanie się preparatu na szkliwie możliwie jak najdłużej.

Specjaliści zalecają ponadto odstawienie suplementacji fluorkami na kilka dni, jeśli pacjent korzystał z takich preparatów przed lakierowaniem.

Ile kosztuje lakierowanie zębów?

Kwota, jaką należy przeznaczyć na lakierowanie zębów, różni się od danego miasta oraz od tego, jakie zęby mają być poddane zabiegowi (mleczne czy stałe). Mniej zapłacimy za procedury przeprowadzone na zębach mlecznych niż stałych.

Aktualne ceny procedur higienizacyjnych i profilaktycznych można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Profilaktyka stomatologiczna
Lakowanie bruzd (1 ząb)
179 zł
Piaskowanie (łuk)
179 zł
Fluoryzacja kontaktowa (łuk)
139 zł
Lakierowanie zębów stałych (2 łuki)
199 zł
Pakiet Higienizacyjny 3w1 (scaling + piaskowanie + fluoryzacja)
od 379 zł
Pakiet Higienizacyjny 2w1 (scaling + piaskowanie)
od 339 zł
Scaling - usuwanie kamienia nazębnego (łuk)
179 zł

Lakierowanie zębów – ile nie jeść?

Aby lakier utrzymał się na zębach możliwie jak najdłużej po zabiegu, pacjent zobowiązany jest do niejedzenia przez co najmniej 45 minut. Najlepsze wyniki osiąga się jednak przy 4 – 6 – godzinnym poście. Przez kolejnych kilka dni warto unikać pokarmów twardych, lepkich oraz kwaśnych.

Lakierowanie to doskonały sposób na zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Wykonanie zabiegu zajmuje maksymalnie kilkanaście minut, a regularne powtarzanie procedury 2 – 4 razy do roku zapewnia zdrowy uśmiech. Bezpieczeństwo używanych preparatów sprawia, że lakierowaniu można poddawać zęby nie tylko dorosłych, ale także dzieci nawet poniżej 6. roku życia.


Bibliografia:

  • Kiedy należy wykonywać lakierowanie zębów u dzieci? Jaki jest cel tego zabiegu? Czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania? [online]. Medycyna praktyczna dla lekarzy, 2016 [dostęp: 31-07-2019]. Dostępny w Internecie: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.34.3.1;
  • Olczak-Kowalczyk D. i in., Stanowisko polskich Ekspertów dotyczące indywidualnej profilaktyki fluorkowej choroby próchnicowej u dzieci i młodzieży, [w:] Nowa Stomatologia 1/2016, s. 47-73.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>