Konsultacja chirurgiczna
w stomatologii

Leczenie chirurgiczne w stomatologii nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Wszystko dlatego, że zwykle zakłada wykonywanie dosyć poważnych i inwazyjnych zabiegów. Aby leczenie chirurgiczne zębów przebiegało sprawnie i w jak najbardziej komfortowych warunkach, konieczne jest właściwe i dokładne zaplanowanie całego procesu oraz tego, jak i kiedy będą przeprowadzane zabiegi. Pierwszym krokiem ku temu jest konsultacja chirurgiczna.

Konsultacja chirurga stomatologa – kiedy się zgłosić?

Na konsultację do chirurga stomatologa często są kierowani pacjenci, u których zostanie stwierdzone duże prawdopodobieństwo konieczności przeprowadzenia ekstrakcji zęba, podcięcia wędzidełka czy szeroko rozumianej plastyki – w okolicach zatok lub dziąseł. Tego rodzaju zabiegi są wykonywane właśnie przez specjalistę z zakresu chirurgii, dlatego podczas klasycznej wizyty u stomatologa zachowawcy lekarz może jedynie stwierdzić, że dalsze leczenie jest niezbędne. Konkretne procedury realizuje już najczęściej chirurg.

Jakie objawy kwalifikują do leczenia chirurgicznego w stomatologii? Najczęściej są to problemy z zębami zniszczonymi na tyle, że wymagającymi ekstrakcji. Zęby zatrzymane, zwykle ostatnie trzonowe, również sugerują kontakt z chirurgiem. Wszelkie stany zapalne sięgające zatoki szczękowej też wskazują, że istnieje duże ryzyko konieczności wykonania zabiegu w gabinecie stomatologicznym.

Do chirurga stomatologa należy się zgłosić także w przypadku potrzeby wykonania resekcji korzeni zębów czy odbudowy (przeszczepu) kości. Dodatkowo, specjalista w zakresie chirurgii stomatologicznej bardzo często jest osobą, z którą pacjent spotyka się przed rozpoczęciem właściwego leczenia implantologicznego czy protetycznego. Zabiegi chirurgiczne przygotowujące do wszczepienia implantów czy całej protezy na implantach są standardową procedurą. Warto pamiętać, że chociaż pracą chirurga w dużej części jest usuwanie zębów, to jednak jego pole działania jest znacznie szersze, a wykonywane zabiegi dużo bardziej zróżnicowane.

Jak przebiega wizyta u chirurga stomatologa?

Konsultacja z chirurgiem stomatologiem to wywiad medyczny z pacjentem, a także badania wewnątrzustne i zewnątrzustne. Lekarz ogląda i ocenia stan zdrowia zębów oraz jamy ustnej. Bada również węzły chłonne. Aby dysponować pełnią informacji, chirurg zadaje też pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, leków przyjmowanych przez pacjenta oraz przebytych zabiegów i operacji. Służy to m.in. wykluczeniu ewentualnych skutków niepożądanych zabiegów chirurgicznych.

Czasami wizyta konsultacyjna wiąże się z automatycznym rozpoczęciem procedur. Może tak być chociażby w przypadku podcięcia wędzidełka języka. W przypadkach innych zabiegów, np. związanych z resekcją korzeni – chirurg najczęściej potrzebuje dodatkowej, dokładnej diagnostyki. Wtedy konsultacja wiąże się ze skierowaniem na badania – RTG lub tomografię komputerową.

Ile kosztuje konsultacja chirurgiczna w stomatologii?

Aktualną cenę konsultacji chirurgicznej można znaleźć na naszej stronie internetowej. Należy pamiętać, że wizyta konsultacyjna zawsze powinna poprzedzać działania zabiegowe. Każda interwencja chirurgiczna w obrębie jamy ustnej wpływa na stan i zdrowie zębów lub dziąseł. W ramach konsultacji specjalista jest w stanie zaproponować optymalny plan leczenia zakładającego wykonanie koniecznych zabiegów chirurgicznych. W dziedzinie stomatologii jaką jest chirurgia, kluczowa jest odpowiednia diagnostyka. Nawet najlepszy specjalista prawdopodobnie nie będzie w stanie pomóc, jeśli nie będzie dysponował pełnią informacji. Dlatego ważne jest, by być gotowym na wykonanie odpowiednich badań - RTG, pantomogramu lub tomografii – i liczyć się z dodatkowymi kosztami, z jakimi wiąże się taka diagnostyka stomatologiczna (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych).

Chirurgia stomatologiczna
Konsultacja chirurgiczna
Ekstrakcja (usunięcie) zęba stałego
od 489 zł
Ekstrakcja (usunięcie) zęba zatrzymanego
od 769 zł
Ekstrakcja (usunięcie) zęba rozchwianego
od 189 zł

Chirurgia w stomatologii już dawno przestała być nieprzyjemna czy niekomfortowa. Odpowiednie podejście do pacjenta, sprawne przeprowadzanie zabiegów w oparciu o najnowocześniejsze technologie oraz używanie odpowiednio dopasowanego rodzaju znieczulenia – to wszystko sprawia, że nawet najbardziej skomplikowany zabieg nie wiąże się z nieprzyjemnymi przeżyciami. Dlatego nie warto zwlekać z rozpoczęciem leczenia i zaoszczędzić sobie dotkliwych dolegliwości.


Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>