Konsultacja anestezjologiczna
w stomatologii

Leczenie w znieczuleniu ogólnym nie jest obojętne dla organizmu, nie każdemu będzie również zalecane. Nawet jeśli dotyczy jedynie zabiegu wykonywanego na zębach, wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem anestezjologiem. Dlaczego jest to niezbędne? Jak wygląda taka wizyta? Wyjaśniamy.

Lekarz anestezjolog – kim jest?

Znieczulenie w stomatologii można podzielić na kilka metod – jedną z nich jest narkoza, czyli celowe poddanie pacjenta czasowej utracie świadomości. Wymaga ono zaangażowania do zabiegu więcej niż jednego specjalisty. Praca lekarza anestezjologa kojarzy się zwykle z poważnymi operacjami wymagającymi narkozy. Odpowiada on wtedy za bezpieczne aplikowanie znieczulenia ogólnego. Takie, które nie zagrozi zdrowiu i życiu pacjenta, oraz pozwoli bez przeszkód i bólu dla operowanego przeprowadzić zabieg. Jednak czasami przychodzi konieczność zastosowania narkozy również w przypadku leczenia stomatologicznego. Wtedy anestezjolog jest niezbędny, ponieważ niezależnie od tego, do jakiego rodzaju celu jest wykorzystywane, znieczulenie ogólne ma takie same konsekwencje dla organizmu i zdrowia pacjenta.

Dlaczego przy zabiegach stomatologicznych potrzebna jest konsultacja anestezjologiczna?

Zdarzają się pacjenci, którym nie zaleca się leczenia zębów w narkozie - ma ono wiele przeciwskazań. Są nimi m.in. nieustabilizowane choroby takie jak np. cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, a także zapalenia związane z układem oddechowym. W każdym przypadku znaczenie mają również oczywiście uczulenia na środki używane podczas i do narkozy.

Tylko lekarz anestezjolog jest w stanie ocenić, czy dana dolegliwość, choroba lub historia medyczna kwalifikuje czy dyskwalifikuje pacjenta z leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym. Dlatego tak ważne jest, żeby przekazać specjaliście wszystkie informacje na temat swojego stanu zdrowia, niczego nie zatajać i być szczerym. Dzięki temu lekarz będzie w stanie zastosować podczas zabiegu optymalną dawkę narkozy – bezpieczną dla pacjenta, a także zapewniającą komfortowe wykonanie zabiegu.

Narkoza w stomatologii jest tak samo poważna, jak w przypadku innego rodzaju zabiegów czy operacji. Dlatego konieczne jest takie samo podejście do jej użycia przy okazji ekstrakcji zębów, leczenia chirurgicznego czy wstawienia implantów. Tylko dzięki kompleksowej opiece wielu specjalistów zabieg może być przeprowadzony w sposób bezpieczny i gwarantujący bezbolesny przebieg leczenia stomatologicznego.

Jak wygląda konsultacja anestezjologiczna w stomatologii?

Konsultacja anestezjologiczna to po prostu kontakt ze specjalistą. Osobisty, a częściej mailowy lub telefoniczny. Anestezjolog ma wgląd w historię leczenia pacjenta, skupia się na odnotowaniu wszelkiego rodzaju przebytych chorób, operacji, reakcji na leki, uczuleń – wszystkiego, co może mieć wpływ na aplikację narkozy i przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Najczęściej konsultacja anestezjologiczna przed zabiegiem stomatologicznym odbywa się na około tydzień lub dwa przed planowaną datą np. wyrwania zęba czy wstawienia implantu. Jeśli zabieg jest nagły i pilny – oczywiście z mniejszym wyprzedzeniem. Odpowiedni czas przed rozpoczęciem właściwego leczenia jest jednak kluczowy, ponieważ czasami anestezjolog żeby zakwalifikować pacjenta do zabiegu w narkozie potrzebuje wykonania dodatkowych badań diagnostycznych (chociażby EKG czy morfologii).

Jak się przygotować do konsultacji anestezjologicznej? Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na szczegóły. Ponieważ, tak jak zostało to już wspomniane, każda informacja może mieć znaczenie, przed kontaktem z lekarzem dobrze jest się zastanowić, jaka jest historia medyczna danego pacjenta. Przyjmowane leki, przebyte operacje, alergie, a także przewlekłe i doraźne dolegliwości. Warto sobie wcześniej przypomnieć fakty, przygotować wyniki badań jeśli się takowe posiada. Jeśli nie ma się wiedzy na temat chorób czy powikłań pooperacyjnych w gronie najbliższej rodziny – również należy takie informacje zebrać. Dla bezpieczeństwa zabiegu każdy szczegół może mieć znaczenie.

Ile kosztuje konsultacja z lekarzem anestezjologiem?

Leczenie stomatologiczne w narkozie jest dodatkowo płatne. Całość kosztuje minimum kilkaset złotych, a należy pamiętać, że są to jedynie koszty, które nie wliczają się w cenę leczenia i samego zabiegu. Orientacyjne koszty można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Leczenie w narkozie
Znieczulenie ogólne (narkoza) - pierwsze 60 min
od 1389 zł
Znieczulenie ogólne (narkoza) - kolejne rozpoczęte 30 min
od 789 zł
Konsultacja anestezjologiczna w stomatologii
od 279 zł

Warto być przygotowanym na te dodatkowe wydatki – dobrze jest też jednak być świadomym, że czasami to najlepsze lub nawet jedyne wyjście. Dla niektórych leczenie bez znieczulenia nie jest możliwe. Dla innych nie do zniesienia będzie świadome uczestniczenie, nawet bezbolesne, w zabiegu, i słuchanie chociażby pracujących wierteł dentystycznych. Każdy ma inny próg bólu i inną tolerancję na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Nie zawsze zalecane jest przeprowadzanie zabiegu w narkozie i nie da się ukryć, że dużo szybszy jest powrót do normalnego funkcjonowania przy zastosowaniu innego rodzaju znieczuleń (np. sedacji lub znieczulenia komputerowego). Dobrze jednak, że istnieje wybór i każdy może dopasować metodę leczenia do własnych preferencji i indywidualnych potrzeb. To podstawa satysfakcjonujących i komfortowych zabiegów – nawet tych najbardziej inwazyjnych.


Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>