Kiedy i jak często chodzić do dentysty?

Często unikamy wizyt kontrolnych u stomatologa i lekceważymy niepokojące objawy. Z tego względu niekiedy trafiamy na fotel dentystyczny, gdy stan naszych zębów jest bardzo zły, a ich leczenie kosztowne. Na szczęście można tego uniknąć, jeśli wizyty dentystyczne staną się dla nas rutyną.

Kiedy należy udać się do stomatologa?

Wiele osób unika dentysty jak ognia i umawia się na wizytę w ostateczności, dopiero gdy ząb bardzo boli, a leki przeciwbólowe przestają działać. Takie podejście jest co najmniej nieprawidłowe. Do stomatologa powinniśmy iść zawsze, kiedy odczuwamy choćby niewielki ból zęba lub zauważymy niepokojące objawy związane z jamą ustną. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej.

Zwlekanie z wizytą nie poprawi stanu naszych zębów i jamy ustnej, a tylko go pogorszy. Jednak zalecamy stosowanie się do zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć". Nie warto czekać, aż ząb zacznie boleć. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są regularne wizyty kontrolne u dentysty, które pomagają szybko wykryć problemy zdrowotne naszych zębów, np. próchnicę i wyleczyć je, zanim sytuacja stanie się poważna.

Jeśli czujesz nawet niewielki ból zęba czy inny dyskomfort, nie odkładaj wizyty u dentysty.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy iść do dentysty, umów się na wizytę, gdy zauważysz u siebie następujące objawy:

  • czujesz ból zęba;
  • masz krwawiące, obolałe, zaczerwienione dziąsła;
  • twoje zęby są wrażliwe na zimno i gorąco;
  • odczuwasz ból szczęki;
  • dostrzegasz białe, brunatne lub czarne przebarwienia na swoich zębach;
  • od dłuższego czasu cierpisz na suchość w ustach;
  • czujesz ból podczas jedzenia twardych posiłków.

Warto także profilaktycznie zapisać się na konsultację stomatologiczną, w trakcie której lekarz zbada zęby pod kątem obecności aktywnych ognisk próchnicy. Sprawdzi stan dziąseł i przyzębia, a jeśli stwierdzi obecność kamienia nazębnego - skieruje na higienizację. Jeśli pacjent nie ma aktualnego (wykonanego raz na dwa lata) pantomogramu, stomatolog zleci jego wykonanie. Podczas badania stomatologicznego lekarz oceni aktualne potrzeby pacjenta i ewentualnie skieruje go do odpowiednich specjalistów, np. chirurga lub ortodonty.

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna jest niezwykle ważna, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi, silnymi zębami przez wiele lat. Regularne kontrole u dentysty pozwalają na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej, a zabiegi profilaktyczne dodatkowo zmniejszają ryzyko rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia. Ich podstawowym celem jest usunięcie płytki oraz nagromadzonego kamienia nazębnego, które negatywnie wpływają na stan naszych zębów.

Płytka nazębna jest siedliskiem bakterii próchnicowych oraz drobnoustrojów odpowiedzialnych za paradontozę. Usuwając ją regularnie, zapobiegamy poważniejszym problemom, dbając przy tym o estetykę uśmiechu, bo pozbywamy się części przebarwień powierzchniowych. Higienizacja, na którą składa się skaling i piaskowanie, zalecana jest raz do dwóch razy w roku, ale u osób z wyższym ryzykiem stanów zapalnych dziąseł nawet raz na kwartał i to w rozszerzonej, ośmioetapowej procedurze.
Agnieszka Juśkiewicz
Lek.dent. Agnieszka Juśkiewicz
Medicover Stomatologia Łódź Pomorska

Jakie zabiegi profilaktyczne wykonuje się w gabinecie dentystycznym?

Do zabiegów profilaktycznych wykonywanych w gabinetach stomatologicznych zaliczamy:

  • skaling - podczas którego usunięty zostaje kamień nazębny;
  • piaskowanie zębów - polegające na usunięciu osadu nazębnego oraz nieestetycznych przebarwień, wynikających z picia kawy, herbaty oraz palenia papierosów;
  • polerowanie zębów – ich powierzchnia jest wygładzana, co ogranicza odkładanie się na zębach różnego rodzaju nalotów;
  • fluoryzację zębów – to krótki zabieg, w trakcie którego higienistka nakłada na zęby preparat z fluorem; dzięki temu stają się one mocniejsze i odporniejsze na kwasy oraz bakterie próchnicotwórcze;
  • lakowanie zębów - przeprowadza się je głównie u dzieci; dentysta wypełnia naturalne zagłębienia w zębach (które trudno wyczyścić, np. z resztek pokarmu) specjalnym lakiem, który zapobiega rozwojowi próchnicy.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty jest bardzo ważna dla dziecka. Od niej zależy, z czym maluchowi będzie kojarzył się fotel dentystyczny. Dlatego warto umówić swoją pociechę na tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której budowane jest zaufanie między małym pacjentem a dentystą.

Dziecko ma wtedy szansę w bezstresowy sposób przyzwyczaić się do specyficznego otoczenia, jakim jest gabinet stomatologiczny oraz oswoić się z działaniami lekarza. Zaleca się, aby pierwsza wizyta u dentysty odbyła się zanim mały pacjent skończy drugi rok życia. Dobrze jest także, jeśli dziecko odwiedzi swojego stomatologa przynajmniej kilka razy, przed koniecznością leczenia zębów.

Przeciwwskazania do leczenia stomatologicznego

Pamiętajmy, że chociaż leczenie zębów jest wskazane, w niektórych przypadkach powinniśmy zmienić termin swojej wizyty u dentysty. Przeciwwskazaniem leczenia stomatologicznego jest:

  • Opryszczka wargowa – podczas leczenia dentysta może podrażnić zmianę oraz ją uszkodzić. W wyniku pęknięcia pęcherzyka płyn surowiczy rozleje się na większą część błon śluzowych jamy ustnej, powodując opryszczkowe zapalenie jamy ustnej.
  • Menstruacja – zaleca się unikania wszelkich zabiegów chirurgicznych, np. ekstrakcji zęba czy wszczepienia implantów w trakcie miesiączki. W tym okresie zwiększone jest ryzyko wystąpienia krwotoków oraz zmniejszona krzepliwość krwi, co sprzyja występowaniu powikłań.
  • Choroba i wszelkie dolegliwości, takie jak ból gardła, kaszel, katar. Leczenie stomatologiczne w trakcie przeziębienia lub innej infekcji jest bardzo niekomfortowe dla pacjenta. Zatkany nos czy uporczywy kaszel sprawiają, że trudno wytrzymać do końca wizyty, dentysta także ma utrudnione zadanie. Ponadto osłabiony organizm może gorzej reagować na leczenie. Pamiętajmy także, że podczas wizyty możemy zarazić swojego dentystę, personel lub innych pacjentów.
  • Ciąża – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwskazań do leczenia. Jednak w niektórych przypadkach zaleca się, by w tym szczególnym okresie unikać zbędnych zabiegów stomatologicznych. Oczywiście wizyty kontrolne są wskazane (przynajmniej jedna na trymestr), ponieważ w czasie ciąży kobietom często dokuczają obolałe, krwawiące dziąsła, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi.

Dentysta a regularne konsultacje

Warto regularnie odwiedzać swojego dentystę, przynajmniej dwa razy w roku. Wizyty kontrolne pozwalają szybko wykryć stany chorobowe zębów, w tym próchnicę i wyleczyć je, zanim sytuacja stanie się poważna. Na wizytach kontrolnych dentysta oceni stan zębów, wykona zdjęcie RTG zęba i zdiagnozuje ewentualny problem oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Wspomniana próchnica, jest jedną z częściej występujących chorób zębów, która rozwija się powoli, a nieleczona prowadzi do wielu poważniejszych i bolesnych schorzeń, np. martwicy miazgi czy ropni tkanek okołowierzchołkowych. Szybkie wyleczenie ubytku próchnicowego pozwala na uniknięcie zbędnego bólu, stresu i często kosztownego leczenia.

Regularne wizyty u dentysty to także oszczędność, nie tylko pieniędzy, ale również czasu. Gdy zły stan zębów jest zaawansowany, leczenie jest kosztowne oraz czasochłonne, często niezbędne są 2-3 lub więcej wizyt, by wyleczyć poważnie chory ząb, np. z martwicą miazgi.

Poza tym podczas konsultacji stomatologicznej możemy dopytać dentystę, jak dbać o swoje zęby, jakich past czy szczoteczek używać. Lekarz z pewnością udzieli nam wskazówek dotyczących domowej profilaktyki zdrowia jamy ustnej.


Konsultacja merytoryczna: lek. dent. Konrad Telecki

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>