Niestety dość często dochodzi do utraty zębów. Powody są różne: brak odpowiedniej higieny, zaniedbania w leczeniu, choroby miejscowe i ogólne, urazy. Funkcje utraconych zębów przejmują inne, przez co dochodzi do miejscowych przeciążeń.
Utrata każdego zęba ma wpływ nie tylko na zęby sąsiadujące czy przeciwstawne. Brak zębów często prowadzi do schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego oraz zmian w układzie nerwowo-mięśniowym karku i szyi. Zmienia się także układ ust i wygląd policzków.
Organizm próbuje zamknąć powstałe luki poprzez przesuwanie i wysuwanie zębów. Kość, na którą nie działają fizjologiczne siły żucia zanika, staje się cieńsza i niższa, czyli mniej wartościowa pod względem kształtu jak i budowy. A to powoduje trudności w odtworzeniu utraconych zębów.
Idealnym rozwiązaniem byłby powrót do własnego uzębienia. W takiej sytuacji najlepszym sposobem leczenia braków zębowych są implanty zębowe. Metoda ta jest najbardziej fizjologiczna i sprawdzona oraz używana powszechnie od ponad 50 lat.
Co to jest implant zębowy?
Implant zęba to sztuczny zamiennik korzenia zęba. Współczesne implanty są zbudowane ze stopów tytanu i mają kształt zbliżony do walca o porowatej, gwintowanej powierzchni. Zadaniem wszczepionego implantu jest jego trwałe połączenie z kością zwane osteointegracją oraz przenoszenie sił żucia bezpośrednio na kość.
Jakie są etapy leczenia implantologicznego?
Pierwsza wizyta to zazwyczaj konsultacja. Lekarz po zebraniu ogólnego wywiadu sprawdza stan uzębienia pacjenta i ocenia możliwości odbudowy braków zębowych za pomocą implantów. Badaniem podstawowym, niezbędnym do zaplanowania leczenia, jest RTG pantomograficzne.
Czasami lekarz implantolog może skierować pacjenta na badania dodatkowe, np. tomografię komputerową czy densytometrię kości. Po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji wspólnie z pacjentem ustalany jest plan leczenia.
Zabieg implantacji, czyli umieszczenia implantu w kości, jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Jest to zabieg bezbolesny, wykonywany w sposób niezwykle delikatny. Po zabiegu pacjent otrzymuje od lekarza zalecenia odnośnie dalszego postępowania. Nie różnią się one znacząco od postępowania po innym zabiegu chirurgicznym w jamie ustnej, np. po usunięciu zęba.
Wizyta kontrolna odbywa się zazwyczaj w 10-14 dobie po zabiegu. Protetykę (korony, mosty, protezy) na implancie wykonuje się przeważnie w okresie od 2 do 6 miesięcy od zabiegu implantacji. W niektórych przypadkach istnieje możliwość natychmiastowego obciążenia implantów pracą protetyczną.
Czy w każdym przypadku można wszczepić implant?
Niestety nie. Przede wszystkim przeciwwskazaniem może być ogólny stan zdrowia. Jednak najczęstszym powodem odstąpienia od implantacji jest brak kości o odpowiedniej jakości potrzebnej do umieszczenia implantu.
Jeżeli, z powodów zdrowotnych, stanów zapalnych, czy też długiego czasu od momentu utraty zęba dojdzie do zaniku tkanki kostnej to implantacje mogą być niemożliwe lub będą wymagały odbudowy kości. Może to znacznie przedłużyć proces leczenia. Dlatego ważne jest, aby uzupełnić brakujący ząb jak najszybciej po jego utracie.
Przyjęto, że proces zaniku bezzębnego wyrostka w wymiarze poprzecznym i podłużnym rozpoczyna się po 3 miesiącach od ekstrakcji. Zanikanie kości to cecha indywidualna, uzależniona od genów pacjenta, wieku, stanu zdrowia itd. Oczywiście istnieje wiele przypadków wszczepiania implantów po latach.
Czy leczenie implantologiczne jest bezpieczne?
Tak, jest bezpieczne. Odsetek powodzeń w implantacji sięga 98%. Tylko w nielicznych przypadkach nie dochodzi do zrostu na linii implant-kość i taki implant trzeba usunąć. Na szczęście po okresie gojenia można zastąpić go nowym.
Jakie braki można uzupełnić za pomocą implantu?
Wszystkie, począwszy od jednego zęba przez grupę zębów, aż do uzupełnienia całkowitych braków zębowych. Implanty mogą być doskonałym filarem dla uzupełnień stałych, takich jak korony i mosty oraz elementem stabilizującym protezy wyjmowane.
Jak długo wytrzymują implanty?
Implanty z założenia są wszczepiane na całe życie. Trzeba jednak pamiętać, że człowiek to organizm żywy i stale podlega zmianom. Na trwałość implantów mają wpływ między innymi: ogólny stan zdrowia, stan innych zębów, higiena jamy ustnej.
Bakteria z nieusuwanej płytki nazębnej może doprowadzić do powstania w obrębie implantów stanu zapalnego dziąsła (periimplantitis). Płytka bakteryjna może spowodować chroniczne zapalenie, które z kolei doprowadzi do zaniku kości i utraty implantu. By tego uniknąć warto kontrolować i czyścić implanty w gabinecie dentystycznym. Stosowne wizyty powinny się odbywać 2 razy w roku.
Ile kosztuje leczenie implantologiczne?
Koszt leczenia w każdym przypadku ustalany jest indywidualnie. Zależy przede wszystkim od typu implantu oraz materiałów wykorzystanych do wykonania koron czy protez. Podczas pierwszej wizyty lekarz przedstawi czas oraz koszty leczenia implantologicznego.
Jak dbać o implanty?
O implanty dba się tak, jak o własne zęby - czyści w identyczny sposób, używa tych samych środków. Implanty, podobnie jak własne zęby, wymagają regularnych wizyt kontrolnych w czasie wskazanym przez lekarza prowadzącego leczenie.
Czy posiadając implanty, mogę wykonać rezonans magnetyczny i tomografię komputerową?
Tak, obecność implantów nie jest przeciwwskazaniem do wykonania tych badań.
Czy mając implanty, będę „piszczeć” w bramkach na lotnisku?
Jest to bardzo często zadawane pytanie. Nie, bramki zachowają tajemnicę i nie dadzą znać.
Jesteś zainteresowany także wybielaniem zębów? Tutaj dowiesz się więcej.
Dowiedz się więcej:- Implanty w ortodoncji – nowe możliwości leczenia
- Zastosowanie metody Locati do oceny wytrzymałości zmęczeniowej implantów zębowych
http://www.biomechanik.pl/streszczenia_2015/pdf/Andrzejewska.pdf
- Krótkie implanty Bicon jako alternatywa dla rozległych zabiegów chirurgicznych
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |