Bonding zębów

Bonding to przykład nieinwazyjnego zabiegu stomatologicznego, który pozwala na całkowitą odmianę uśmiechu pacjenta. Świetnie sprawdza się między innymi w sytuacji, gdy konieczna jest odbudowa lub skorygowanie niedoskonałości zębów. Chcesz wiedzieć, na czym dokładnie polega bonding i czy będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się jasne.

Co to jest bonding zębów?

Bonding to nic innego jak odbudowa zębów z zastosowaniem odpowiedniego kompozytu. Warto przyjrzeć się samej genezie tego terminu. Otóż bonding wywodzi się od słowa bond, które z jednej strony oznacza "wiązanie”, a z drugiej stanowi określenie żywicy wykorzystywanej do korygowania kształtu zębów lub ich odbudowy. Sam zabieg cieszy się dużą popularnością, między innymi ze względu na możliwość uzyskania natychmiastowego efektu.

Kiedy wykonuje się bonding?

Zabieg bondingu jest wykonywany przede wszystkim wtedy, gdy pacjentowi zależy na szybkim skorygowaniu uśmiechu. To doskonałe rozwiązanie między innymi w przypadku ukruszonego zęba, gdy niezbędna jest jego odbudowa. Ponadto bonding zaleca się także do wypełnienia przerw między zębami - nawet przy znacznej diastemie. Zabieg sprawdza się również w przypadku nierówności zębów, pozwalając na szybkie skorygowanie uśmiechu.

Na czym polega bonding zębów?

W przeciwieństwie do wielu innych zabiegów stomatologicznych, bonding jest mało inwazyjny. Na początku lekarz przygotowuje powierzchnię zębów do nakładania kompozytu. Następnie na korygowane nawierzchnie nakłada się tak zwaną żywicę kompozytową. Materiał ten łączy się ze szkliwem dzięki systemowi wiążącemu. Kolejnym krokiem jest wstępne wymodelowanie kompozytu. Następnie lekarz utwardza go za pomocą lampy naświetlającej. Końcowym etapem jest nadanie kompozytowi ostatecznego kształtu - dopasowanie do pozostałych zębów.

Zabieg bondingu zębów - efekt przed i po

Efekty bondingu zębów

Jakich rezultatów można spodziewać się po bondingu? Przede wszystkim dzięki temu zabiegowi pojedyncze zęby mogą zostać szybko odbudowane, a nieestetyczne nierówności lub przerwy - błyskawiczne wypełnione kompozytem. Należy przy tym podkreślić, że materiał wypełniający jest dostosowany do aktualnego odcienia zębów, co pozwala osiągnąć naturalny efekt. W razie potrzeby można też z jego pomocą zmienić kolor zębów, na przykład rozjaśniając go.

Jeśli chodzi o trwałość bondingu, zazwyczaj utrzymuje się on bez poprawek kilka lat, ale czas ten zależy od wielu czynników. Najważniejsze jest dbanie o higienę jamy ustnej. Materiał kompozytowy szybciej przebarwia się i traci swoje estetyczne właściwości w kontakcie z nieusuwaną płytką nazębną. Ważne też jest przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych, podczas których higienistka będzie przeprowadzała profilaktyczną higienizację oraz polerowanie zębów. Warto zaznaczyć, że z biegiem czasu kompozyt matowieje, dlatego zabiegi odświeżające są konieczne, aby jak najdłużej zachować jego trwałość i estetykę.

Bonding a licówki

Zastanawiasz się, jaka jest różnica między bondingiem a licówkami? W obu przypadkach mamy do czynienia z nadbudową stomatologiczną w celach estetycznych. Przy licówkach wykorzystuje się płatki porcelanowe, które są przyklejane bezpośrednio do powierzchni zębów, najczęściej po ich oszlifowaniu przed wykonaniem pracy.

Bonding znakomicie sprawdza się w przypadku mniejszych problemów estetycznych, ale można go zastosować również pod kątem korekty całego uśmiechu, tak jak licówki. Różnice sprowadzają się do trwałości oraz kosztów zabiegu, ale także efektów estetycznych. Licówki powstają w laboratorium protetycznym, ich wykonanie poprzedza proces tzw. projektowania uśmiechu. Częściej niż bonding stosuje się je do wykonywania kompleksowych i efektownych metamorfoz całego uśmiechu.

Bonding jest zazwyczaj tańszy od licówek, a przy tym zapewnia natychmiastowe efekty. Jego trwałość jest jednak mniejsza, ponieważ kompozyt z czasem może ulegać starciu czy przebarwieniu (odbudowę można odświeżyć lub poprawić). Licówki w tym zestawieniu będą często trwalsze i pozwolą uzyskać bardziej spektakularny efekt, należy jednak podkreślić, że ich nakładanie jest bardziej inwazyjne, ponieważ konieczne jest zwykle wcześniejsze szlifowanie zębów. Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, które z tych dwóch rozwiązań jest lepsze do poprawy estetyki uśmiechu, bo decyzja ta zależy od indywidualnych uwarunkowań i oczekiwań każdego pacjenta.

Bonding i licówki to zabiegi przeznaczone do przeprowadzenia metamorfozy uśmiechu. U różnych pacjentów będą różne wskazania dotyczące zastosowania konkretnej metody do uzyskania konkretnego efektu, dlatego warto skonsultować się w tej kwestii z odpowiednim lekarzem.
Piotr Rożniatowski
Dr n.med. Piotr Rożniatowski
Medicover Stomatologia Warszawa Plac Konstytucji

Bonding czy flow-injection?

Flow-injection i bonding to zabiegi nieinwazyjne, które zapewniają natychmiastowe rezultaty. Obie metody stanowią ciekawą alternatywę dla licówek i są też od nich tańsze. Różnią się sposobem wykonania nadbudowy zębów. Bonding polega na pokrywaniu zębów kompozytem, bez wcześniejszego projektu - z kolei przy flow-injection najpierw przymierza się przygotowany wcześniej projekt. Co ważne, pacjent uczestniczy w tworzeniu owego projektu, czyli kształtu swoich przyszłych zębów. Dzięki temu zyskuje pewność, że efektem zabiegu flow-injection będzie wymarzony uśmiech.

Jak dbać o zęby po bondingu?

Trwałość bondingu zwiększają prawidłowe nawyki pacjenta. Ponieważ kompozyt, z którego wykonywany jest bonding, jest materiałem kruchym, to należy powstrzymać się od takich praktyk jak np. obgryzanie paznokci czy gryzienie długopisów - czynności te mogłyby spowodować uszkodzenia kompozytu. Istotne jest również mycie zębów pastą o niskim stopniu ścieralności, co pozwoli na dłużej zachować efekty odbudowy zębów. Ponadto na zmniejszenie trwałości bondingu wpływa także bruksizm, dlatego osoby zmagające się z tą przypadłością powinny najpierw zastanowić się nad wdrożeniem odpowiedniego leczenia stomatologicznego, aby zapobiec szybszemu osłabieniu się kompozytu.

Warto spojrzeć też bardziej świadomie na swoją dietę. Jedzenie czy picie produktów o działaniu barwiącym (np. mocna herbata, czerwone wino, kawa, jagody, buraki) może przyspieszyć powstawanie osadu na zębach, a także przebarwianie kompozytu. Podobnie działać będą papierosy. W aspekcie zmiany koloru uwydatnia się przewaga licówek porcelanowych nad odbudową typu bonding - są one odporne na przebarwienia, plamy czy ciemnienie.

Szybka poprawa wyglądu zębów - zabieg bondingu

Zabieg bondingu to doskonały wybór dla pacjentów, którym zależy na szybkim poprawieniu wyglądu zębów. Jest całkowicie bezbolesny, dlatego przeprowadza się go bez znieczulenia. Bonding to dobre rozwiązanie także ze względu na cenę - stosunkowo niewielkim kosztem można zadbać o estetykę uśmiechu. Współczesna stomatologia oferuje wiele różnych metod poprawy wyglądu zębów. Bonding, flow-injection, a może licówki? To, która z nich jest najlepsza, zależy zawsze od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta - jego potrzeb, możliwości i oczekiwań. Każdy z wymienionych zabiegów cieszy się dużą popularnością w naszych gabinetach. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, a także dowiedzieć się, która metoda poprawy estetyki uśmiechu będzie optymalna dla Ciebie, umów się na wizytę w jednej z lokalizacji Medicover Stomatologia.


Konsultacja merytoryczna artykułu: dr n. med. Piotr Rożniatowski

Wypowiedź eksperta

Obejrzyj nagranie, w którym dr n. med. Piotr Rożniatowski jako gość programu Dzień Dobry TVN opowiada o tym, jak za pomocą bondingu poprawić wygląd uśmiechu.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>