Próchnica początkowa
Obecność nawet jednej powierzchni z próchnicą początkową wymaga zintensyfikowania zabiegów profilaktycznych.
W dobie internetu i wszechobecnych mediów społecznościowych dla pacjentów coraz ważniejszy staje się piękny uśmiech. Mało estetyczny wygląd zębów może być przyczyną złego samopoczucia pacjenta i obniżać jego komfort życia. Dlatego też pacjenci - zwłaszcza młodzi - coraz częściej zgłaszają się do stomatologa w celu poprawy wyglądu uzębienia.
Białe plamy na zębach
Białe plamy są zazwyczaj kojarzone z początkiem choroby próchnicowej. Mogą być one również skutkiem zaburzenia mineralizacji szkliwa np. hipomineralizacji szkliwa lub innej jednostki chorobowej - fluorozy.
Białe plamy próchnicowe
Białe plamy powstające w przypadku choroby próchnicowej pojawiają się, gdy zaburzona zostaje równowaga flory bakteryjnej jamy ustnej. Wówczas zwiększona ilość kwasów produkowanych przez bakterie próchnicotwórcze powoduje obniżenie pH w jamie ustnej. Dochodzi wtedy do znacznego spadku poziomu składników mineralnych w podpowierzchniowej warstwie szkliwa, czyli jego demineralizacji. Szkliwo staje się porowate. Ma to wpływ na jego właściwości optyczne tzn. zaczyna inaczej odbijać światło, co dla oka objawia się jako biała, matowa plama.
Leczenie próchnicy przy białych plamach próchnicowych
Na takim etapie próchnicy, który uważamy za stan odwracalny, ważne jest by zatrzymać proces demineralizacji i przywrócić prawidłową równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej. Taki efekt możemy uzyskać poprzez:
- wdrożenie prawidłowej higieny,
- eliminując odkładanie się na szkliwie zębów płytki bakteryjnej,
- fluoryzację zębów w gabinecie stomatologicznym, polegającą na stosowaniu preparatów o wysokiej zawartości fluoru (najczęściej lakierów fluorkowych).
Próchnica a aparat ortodontyczny
Ze zjawiskiem występowania białych plam na szkliwie często spotykamy się u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego. Aparat ortodontyczny, zwłaszcza stały, jest miejscem zalegania płytki nazębnej. Zbierające się wokół zamków, drutów czy pierścieni resztki pokarmowe sprzyjają odwapnieniu szkliwa. Dlatego warunkiem skutecznego leczenia ortodontycznego jest zachowanie przez pacjenta w tym okresie, wzmożonej higieny jamy ustnej, stosowanie dodatkowo specjalnych szczoteczek do mycia powierzchni zębów w okolicy zamków i pierścieni ortodontycznych czy retainerów (aparatów retencyjnych) po zakończonym leczeniu.
Fluoroza
Fluoroza jest defektem szkliwa wywołanym nadmiernym dostarczaniem fluoru do organizmu w okresie mineralizacji zębów - czyli u dzieci w wieku około 15-30 miesięcy. Źródłem fluoru może być woda pitna, sól, tabletki czy krople z fluorem. W łagodnym stadium fluoroza może objawiać się jako białe, matowe plamki lub pasma i imitować wczesne zmiany próchnicowe. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium choroby mogą występować plamy koloru od żółtego do ciemno brunatnego, a nawet zagłębienia na powierzchni zębów.
Dowiedz się, czy warto stosować płyny do płukania jamy ustnej.
Przeczytaj także:
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |