RTG zębów

RTG punktowe zębów to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, w którym wykorzystywane jest promieniowanie X. Pozwala ono uwidocznić stan zębów, ich budowę, w tym liczbę kanałów korzeniowych w danym zębie. Jest pomocne w diagnostyce stanów zapalnych oraz chorób miazgi i przyzębia. Badanie jest krótkotrwałe, bezbolesne i nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta.

Zdjęcie RTG zębów

W badaniu radiologicznym zębów jest wykorzystywane promieniowanie X (zwane też rentgenowskim), które wnikając do organizmu, napotyka przeszkody (kości, tkanki, narządy) o różnej gęstości, w różnym stopniu absorbujące promieniowanie, dzięki czemu powstaje obraz prześwietlanych tkanek.

Zdjęcia RTG uwidaczniają wiele szczegółów, często niewidocznych podczas zwykłego badania stomatologicznego, pozwalają dentystom znaleźć ubytki, sprawdzić stan zęba i kości otaczających ząb czy stan rozwijających się zębów. Badanie RTG zębów wykonywane jest nie tylko w celu oceny zębów, lecz także tkanek znajdujących się w jamie ustnej oraz kości żuchwy i szczęki, stawu skroniowo-żuchwowego. Jest ono szczególnie przydatne podczas oceny wewnętrznej struktury zęba, zwłaszcza kanałów korzeniowych. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lekarz dentysta podejmuje decyzję dotyczącą stosowania odpowiednich metod leczenia.

Wskazania do RTG zęba

Ponieważ podczas badania RTG dochodzi do ekspozycji na działanie promieniowania X, badanie RTG wykonywane jest wyłącznie na zlecenie lekarza. Wśród wskazań do wykonania diagnostyki obrazowej zębów znajdują się m.in.: zaawansowana próchnica, silne dolegliwości bólowe, ryzyko konieczności rozpoczęcia terapii kanałowej, urazy zębów, ocena zawiązków zębów, zdiagnozowanie zębów zatrzymanych, przygotowanie do ekstrakcji zęba.

Szczególne znaczenie ma wykonanie zdjęcia RTG zębów przed zabiegiem wszczepienia implantów. RTG w stomatologii zyskuje znaczenie także w ortodoncji. U pacjentów po przebytym urazie twarzoczaszki wykonane badanie rentgenowskie umożliwia ocenę rozmiaru uszkodzeń.

RTG punktowe zębów

Najczęściej wykonywanym badaniem rentgenowskim w stomatologii się RTG punktowe zębów, wykorzystywane w celu uzyskania obrazu konkretnego zęba, pomocne zwłaszcza przy leczeniu kanałowym. Pozwala ono ocenić stan wskazanego zęba oraz tkanek czy korzeni znajdujących się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Wykonywane jest także na koniec leczenia endodontycznego, dzięki czemu możliwa jest kontrola prawidłowości wypełnienia kanałów. Zdjęcie punktowe w leczeniu protetycznym pozwala określić, czy wybrany ząb może zostać wykorzystany jako filar w planowanym zakładaniu mostu protetycznego. Podczas badania pacjent zakłada fartuch z gumy ołowiowej, który zwiększa ochronę przed promieniowaniem, przytrzymuje palcem niewielkiej wielkości kliszę rentgenowską wewnątrz jamy ustnej za zębem, który zostaje poddany badaniu. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie około 2 minut.

RTG pantomograficzne

Drugim rodzajem badania rentgenowskiego stosowanego w stomatologii jest badanie pantomograficzne. To zdjęcie panoramiczne zębów górnej i dolnej szczęki, zatok szczękowych i stawów skroniowo-żuchwowych Badanie pozwala ocenić stan uzębienia i przyzębia. Uwidacznia takie problemy, jak np. złamania kości, torbiele, uszkodzone zęby, infekcje i guzy.

Dzięki temu badaniu możliwe jest określenie planu leczenia, wskazanie zębów wymagających pilnej interwencji, a tym samym kolejności leczenia. Szczególne zastosowanie zyskuje w ortodoncji, ponieważ umożliwia ocenę całego zgryzu, w tym także uwidacznia zawiązki zębów mądrości, które często wywierają nacisk na pozostałe zęby, powodując ich przemieszczenia. Wykonanie pantomogramu nie wymaga specjalnego przygotowania. Przez badaniem należy zdjąć biżuterię, okulary oraz metalowe przedmioty, następnie należy założyć fartuch z gumy ołowiowej, aby chronić resztę ciała przed promieniowaniem powstałym wskutek rozproszenia wiązki głównej kierowanej na prześwietlane obszary.

 

Zdjęcia RTG uwidaczniają szczegóły często niewidoczne podczas zwykłego badania stomatologicznego, pozwalają znaleźć ubytki, sprawdzić stan zęba i kości otaczających ząb.

 

Cefalometria (RTG cefalometryczne)

Szczególnym rodzajem badania RTG wykorzystywanym w stomatologii jest zdjęcie cefalometryczne. Dzięki niemu możliwa jest ocena stanu zębów, występujących wad zgryzu, ocena stawów żuchwowo-skroniowych, zatok i kości całej czaszki. Wykorzystywane jest głównie w leczeniu ortodontycznym.

Czy na RTG zęba potrzebne jest skierowanie?

Do wykonania RTG zęba konieczne jest skierowanie od lekarza, który wskazuje dokładnie rodzaj badania, identyfikuje ząb, który ma zostać prześwietlony, typując prawdopodobną przyczynę problemów.

Kto wystawia skierowanie na RTG zębów? Niekoniecznie musi to być lekarz stomatolog. Skierowanie na RTG zębów może wystawić lekarz rodzinny albo lekarz o innej specjalizacji.

Czy RTG zęba jest szkodliwe?

Podczas badania rentgenowskiego wykorzystywane jest promieniowanie X, które w dużej ilości jest szkodliwe dla organizmu człowieka. To właśnie dlatego do wykonania badania RTG konieczne jest skierowanie od lekarza, w którym określony zostanie powód wykonania zdjęcia oraz obszar, który ma zostać poddany badaniu.

W przypadku badania punktowego obszar wykonania zdjęcia nie jest duży, a pacjent nie jest narażony na duże promieniowanie, zatem badanie jest stosunkowo bezpieczne. Na większą wiązkę promieniowania pacjent narażony jest podczas badania pantomograficznego.

Obecnie wykonuje się jednak badania w technice cyfrowej, dzięki czemu ilość promieniowania uległa kilkukrotnemu zmniejszeniu w stosunku do klasycznych badań na błonie fotograficznej.

Ze względu na bezpieczeństwo badania RTG nie powinny być wykonywane podczas ciąży, aby nie narażać płodu na promieniowanie. Jeśli prześwietlenie jest konieczne, należy zachować dodatkowe środki ostrożności.

Według zaleceń Unii Europejskiej w celu bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego, badania z jego użyciem wykonywane są tylko ze skierowaniem. Wymaganie to zostało stworzone, aby zapobiec nadmiernemu korzystaniu przez pacjentów z promieniowania.

Cena RTG zębów

Badanie RTG zębów jest badaniem płatnym. Koszt może różnić się w zależności od miasta i placówki, w której ma zostać wykonane badanie. Aktualne ceny można znaleźć na naszej stronie internetowej. Dokładny cennik dostępny jest na stronie po wyborze miasta oraz placówki, w której będzie wykonany rentgen.

Diagnostyka - RTG i tomografia
RTG punktowe zęba
Tomografia komputerowa szczęki lub żuchwy
od 279 zł
Tomografia komputerowa - pełna diagnostyka stomatologiczna
od 539 zł
RTG cefalometryczne
RTG pantomograficzne
RTG pantomograficzne + cefalometryczne
od 209 zł