W badaniu RTG stopy wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X), dlatego wymaga ono skierowania od lekarza. Radiogramy stóp są często wykonywane na oddziałach ratunkowych, np. po urazach sportowych. RTG stopy najczęściej wykonywane jest w projekcji AP (przednio-tylnej) oraz w ułożeniu bocznym lub skośnym, w zależności od potrzeb diagnostycznych. Do wykonania badania potrzebujesz skierowana od lekarza.

Wskazaniem do wykonania RTG stopy są m.in. uraz, obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie stopy.

Spis treści:

  1. Zdjęcie RTG stopy
  2. Jak wygląda badanie?

Zdjęcie RTG stopy

RTG stopy jest jednym z częściej wykonywanych badań obrazowych, gdy zachodzi podejrzenie zmian w obrębie tej części kończyny dolnej. Zdjęcie RTG jest cenionym narzędziem diagnostycznym w przypadku, gdy doszło do urazu, a pacjent skarży się na intensywne dolegliwości bólowe, bądź doszło do widocznych zmian w obrębie struktur tkanek lub kości.

Wskazania do wykonania RTG w obszarze stopy

Wśród wskazań do wykonania badania RTG, poza urazem, wymienić można również:

  • obrzęk,
  • zaczerwienienie lub zasinienie stopy,
  • ból stopy (ostry bądź przewlekły),
  • prawdopodobieństwo obecności stanów zapalnych w stopie.

Ponadto diagnostyka rentgenowska znajduje zastosowanie również w przypadkach, gdy na stopie pacjenta występują:

  • wyraźne zgrubienia lub guzki,
  • stany zwyrodnieniowe - zarówno wrodzone, jak i nabyte,
  • wyraźne zaburzenia czynnościowe dotyczące stawów znajdujących się w tej okolicy
  • haluksy.

W przypadku wystąpienia urazów, prześwietlenie stopy pozwala wykryć zmiany, takie jak złamania lub pęknięcia kości. Badania RTG wykonywane są zazwyczaj bezpośrednio po urazie. Dzięki temu lekarz mając szybko wynik badania RTG, ma możliwość oceny uszkodzenia, jego rozległości oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Zdarza się, że RTG stopy wykonywane jest również na koniec procesu leczenia. Wówczas lekarz ocenia skuteczności terapii.

RTG stopy - kliknij, aby powiększyć zdjęcie rentgenowskie.

Czy badanie RTG w obrębie stopy jest bezpieczne?

Podczas badania RTG stopy ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie nie jest wysoka. Badanie rentgenowskie nie jest jednak zalecane u kobiet ciężarnych, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Kobieta ma obowiązek poinformować osobę wykonującą badanie o swoim stanie, aby możliwe było zapewnienie maksimum bezpieczeństwa dla matki i jej nienarodzonego dziecka.

Jak wygląda badanie RTG stopy?

Badanie RTG trwa zaledwie kilka minut. Do badania konieczne jest zdjęcie obuwia, a także części garderoby osłaniającej diagnozowany obszar. Radiolog, po zapoznaniu się z informacjami zamieszczonymi przez lekarza na skierowaniu, poinstruuje pacjenta, w jaki sposób należy ustawić stopę do badania.

Do prześwietlenia stopy nie trzeba przygotowywać się w sposób szczególny. Diagnostyka przeprowadzana jest w dowolnym momencie, bez względu na porę dnia czy spożywanie posiłków. Warto jednak pamiętać, aby udając się do pracowni diagnostycznej, założyć wygodną odzież i buty, aby można je było łatwo zdjąć.

Jeżeli u pacjenta przeprowadzane było już badanie rentgenowskie okolicy stopy, najlepiej jest zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną. Wynik badania wykonanego wcześniej może być bardzo potrzebny. Jest to ważne w kontekście opracowywanego opisu zdjęcia. Lekarz ma możliwość porównania obecnego stanu z wcześniejszym.

Podczas RTG stopy pacjent siedzi na kozetce, a stopę kładzie na specjalnej płytce.

Dowiedz się więcej

"Radiologia - rodzaje badań RTG i przygotowanie"

www.medicover.pl/o-zdrowiu/radiologia-rodzaje-badan-rtg-i-przygotowanie,7218,n,168