Zakażenie wirusem HPV
Do zakażenia HPV dochodzi przede wszystkim przez kontakt seksualny z osobą będącą nosicielem wirusa, ale źródłem infekcji, choć zdarza się to rzadko, mogą być również wspólnie używana bielizna czy ręczniki. Ponadto, jeżeli infekcja występuje u kobiety ciężarnej, istnieje ryzyko przeniesienia wirusa na noworodka podczas porodu.
Szacuje się, że kontakt z wirusem HPV w jakimś momencie życia ma przynajmniej 80 proc. osób aktywnych seksualnie. Znaczna część zakażeń jest bezobjawowa i ustępuje samoistnie, co powoduje, że osoby nieświadome zakażenia rozprzestrzeniają HPV dalej.
Jak ochronić się przed zakażeniem HPV?
Najskuteczniejszą ochroną przed zmianami powodowanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego (czyli przed rakiem szyjki macicy, ale również rakiem sromu, pochwy, odbytnicy oraz przed kłykcinami kończystymi) jest szczepienie przeciwko HPV. Ma ono największą skuteczność, gdy wykonane zostanie przed inicjacją seksualną, dlatego warto zrealizować je jak najwcześniej – szczepionka przeznaczona jest dla dziewczynek i chłopców powyżej 9 lat.
Szczepienie przeciwko HPV dla chłopców i mężczyzn
Chłopców i mężczyzn warto zaszczepić, ponieważ uchroni ich to przed wystąpieniem kłykcin kończystych oraz znacząco zmniejszy ryzyko raka jamy ustnej, przełyku, prącia i odbytu. Są to nowotwory, w których rozwoju również udział bierze HPV. Ponadto będą oni pośrednio chronili kobiety – dzięki szczepieniu nie będą przekazywać zakażenia dalej, czym zmniejszą liczbę przypadków m.in. raka szyjki macicy.
Szczepienie przeciwko HPV dla dorosłych
Zaszczepienie w późniejszym wieku, nawet po rozpoczęciu współżycia, również jest skuteczne i warte rozważenia, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Pomimo tego, że szczepienie daje długotrwałą ochronę, zaszczepione kobiety nie powinny rezygnować z wykonywania przesiewowego badania cytologicznego szyjki macicy.
Uchroń dziecko przed HPV i nowotworem – zaszczep je i zapewnij mu zdrowy start w dorosłość.
Jak zapisać się na szczepienie przeciwko HPV?
Aby umówić się na szczepienie w Medicover, zadzwoń na numer 500 900 500.
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |