• Szczepienie przeciw HPV może zapobiec większości przypadków raka szyjki macicy

  Szczepienie przeciw HPV

  Ochronne szczepienie przeciw HPV jest skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom wywołanym przez wysokoonkogenne typy wirusa. Szczepienia przeciwko HPV są ważne, ponieważ mogą zapobiec większości przypadków raka szyjki macicy.
 • Endodoncja od A do Z

  Endodoncja od A do Z

  Stomatologia rozwija się błyskawicznie, a jedną z jej dziedzin jest endodoncja, w której zabiegi przeprowadzane są z użyciem specjalistycznego mikroskopu. Co kryje się pod nazwą „leczenie endodontyczne”, jakie są jego zalety i jakim podlega ograniczeniom?
 • Alzheimer. Co czuje osoba chora na Alzheimera? [WIDEO]

  Alzheimer. Co czuje osoba chora na Alzheimera? [WIDEO]

  Co wiemy o chorobie Alzheimera? Większości z nas kojarzy się ona z zanikiem pamięci u starszych osób albo z gubieniem się na spacerach, ale rzadko potrafimy powiedzieć o schorzeniu coś więcej.
 • Grzybica stóp i paznokci. Wstydliwy problem

  Grzybica stóp i paznokci. Wstydliwy problem

  Grzybica stóp i paznokci dotyka 15–30% społeczeństwa, jednak w większości przypadków, z powodu braku reakcji, pozostaje niedoleczona. Warto poznać objawy tej dolegliwości, sposoby zapobiegania oraz leczenia, tak, by wakacje nie zostały zakłócone przez przykry problem.
 • Szczepienia przeciwko grypie

  Szczepienia przeciwko grypie

  Grypa (ang. influenza, flu) to ostra, wirusowa choroba zakaźna, atakująca głównie układ oddechowy. Zachorowanie na nią wywołują trzy różne typy wirusa grypy – A, B i C. Grypie można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia. Szczepionki przeciwko grypie zmniejszają ryzyko zachorowania i zapobiegają rozwojowi groźnych powikłań. Szczepienie powinno odbywać się każdego roku, jeszcze przed rozpoczęciem...
 • Sposoby na grypę i przeziębienie. Co powoduje infekcje?

  Sposoby na grypę i przeziębienie. Co powoduje infekcje?

  Każdy z nas w ciągu roku kilkakrotnie boryka się z bólem gardła, katarem i kaszlem. Dolegliwości mają charakter ostry i zazwyczaj trwają kilka dni, ale negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie. Co powoduje te choroby? Jak można się przed nimi chronić?
 • Alergia wziewna występuje zarówno u dzieci, jaki u dorosłych

  Alergia wziewna - rodzaje i sposoby walki z alergenami wziewnymi

  Nawracający katar, suchy, męczący kaszel, drapanie w gardle czy zaczerwienione spojówki – to może tylko przypominać przeziębienie. Sprawdź, czy nie zaatakowała cię alergia wziewna. Jeśli objawy spowodowane są alergią, ich pozbycie się może nie być łatwe. Najlepszym sposobem na walkę z uczuleniem jest unikanie alergenów. Niestety, nie zawsze jest to możliwe.
 • Kleszczowe zapalenie mózgu

  Kleszczowe zapalenie mózgu - pod ochroną szczepionki

  Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, jeździsz nad jeziora, w góry lub nad morze, będziesz zdrowszy. Jednak pod warunkiem, że nie dopadnie cię kleszcz. Kleszczowe zapalenie opon mózgowych grozi niedowładem, a nawet śmiercią. Jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest szczepionka.
 • Wybielanie zębów

  Wybielanie zębów

  Dyskusję o wybielaniu należy rozpocząć od ustalenia czym jest barwa. Nie jest to wcale takie oczywiste, bowiem jest ona subiektywnym wrażeniem wywoływanym w naszym mózgu. To jak widzimy kolory zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i natężenie światła, barwy otoczenia, a nawet od naszego samopoczucia i nastroju.
 • Okulista a optometrysta

  Optometrysta czy okulista – kogo należy wybrać?

  Optometrysta i okulista to specjaliści od zdrowia oczu. Każdy z nich specjalizuje się jednak w nieco innym obszarze. Odpowiedź na pytanie, kim jest optometrysta i kim okulista, wynika ze zrozumienia różnicy między tymi zawodami.