• Półpasiec oczny – objawy, leczenie i powikłania półpaśca ocznego

    Półpasiec oczny – objawy, leczenie i powikłania półpaśca ocznego

    Najczęstsze objawy półpaśca to ból i wysypka po jednej stronie tułowia, jednak u części chorych rozwija się półpasiec oczny, który może być przyczyną trwałych problemów ze wzrokiem, a nawet ślepoty. Jakie są objawy półpaśca ocznego? Do jakich powikłań może prowadzić półpasiec oczny i na czym polega jego leczenie?
  • Kleszcze. Informacje w pigułce [INFOGRAFIKA]

    Kleszcze. Informacje w pigułce [INFOGRAFIKA]

    Co roku powraca problem kleszczy i zagrożenia przenoszonymi przez nie chorobami. Wbrew pozorom nie dotyczy on wyłącznie osób wędrujących po lasach. Kleszcze, niewielkie pajęczaki należące do podgromady roztoczy, czują się dobrze również w miastach, w pobliżu naszych domów. Dowiedz się, jak rozwija się kleszcz, kiedy przypada w Polsce jego aktywność i gdzie żyje i jak należy się przed nim chronić.
  • Objawy migreny - jak sobie radzić z bólem migrenowym?

    Objawy migreny - jak sobie radzić z bólem migrenowym?

    Migrena to schorzenie uprzykrzające życie. Choć statystycznie częściej dotyka kobiet, chorują również mężczyźni. Jakie są objawy migreny i w jaki sposób sobie z nią radzić?
  • Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

    Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

    Czy aby na pewno okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym? W warunkach domowych nie da się zweryfikować, czy okulary mają filtr. Nie jest to widoczne gołym okiem i potrzebny jest sprzęt z gabinetu optycznego, który sprawdza jaki rodzaj fal światła dane soczewki blokują, a jaki przepuszczają.
  • Trąd – występowanie, przyczyny, objawy i leczenie

    Trąd – występowanie, przyczyny, objawy i leczenie

    Trąd (choroba Hansena, lepra) to przewlekła choroba zakaźna, która dotyczy głównie skóry, nerwów obwodowych i błon śluzowych dróg oddechowych oraz oczu. Trąd wywołuje uszkodzenia skóry, nerwów, kończyn, zaburzenia widzenia oraz osłabienie siły mięśniowej. Nieleczony może prowadzić do poważnych deformacji i znacznej niepełnosprawności. W przeszłości lepra budziła przerażenie, dziś jest uleczalna. Kto...
  • Bostonka - objawy, przebieg, leczenie choroby bostońskiej u dzieci i dorosłych

    Bostonka - objawy, przebieg, leczenie choroby bostońskiej u dzieci i dorosłych

    Bostonka to potoczna nazwa często mylnie używana na określenie dwóch różnych zakażeń wirusowych u dzieci — choroby bostońskiej i choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD, ang. Hand, Foot, and Mouth Disease). Czy bostonka jest groźna, na czym polega jej leczenie i jak się przed nią chronić?
  • Półpasiec – objawy, powikłania, leczenie

    Półpasiec – objawy, powikłania, leczenie

    W programie szczepień ochronnych pojawiło się nowe szczepienie: na półpasiec. Co to za schorzenie? Półpasiec (łac. herpes zoster) to choroba spowodowana reaktywacją wirusa, który przy pierwszym zakażeniu wywołuje ospę wietrzną. Najczęstsze objawy półpaśca to pęcherzykowata wysypka po jednej stronie ciała i ból. Choroba zwykle dotyka dorosłych. Dlaczego na niego chorujemy i czy jest zaraźliwy?
  • Haluksy - objawy i leczenie haluksów

    Haluksy - objawy i leczenie haluksów

    Haluksy to z jednej strony choroba o podłożu genetycznym, z drugiej strony zalicza się ją do grupy chorób cywilizacyjnych, ponieważ pojawienie się jej w dużej mierze związane jest ze stylem życia. Właściwa profilaktyka, wprowadzona odpowiednio wcześnie, może zahamować lub nawet zapobiec jej rozwojowi i uchronić nas przed poważnymi dolegliwościami. Co wpływa na powstawanie haluksów? Jakie są przyczyny...
  • Krionika – czy zamrażanie ludzkiego ciała to sposób na nieśmiertelność?

    Krionika – czy zamrażanie ludzkiego ciała to sposób na nieśmiertelność?

    Krionika, czyli metoda zamrażania i przechowania ludzkiego ciała oraz jego organów powoli zyskuje na popularności. Przybywa chętnych, którzy decydują się na zamrożenie w nadziei, że umożliwi im to dotrwanie do momentu, w którym medycyna pozwoli leczyć nieuleczalne dziś choroby, a być może nawet zachować nieśmiertelność.
  • Pakiet badań dla kobiet. Jakie badania powinna wykonać każda kobieta?

    Pakiet badań dla kobiet. Jakie badania powinna wykonać każda kobieta?

    Na nic nie masz czasu. Praca, dom, dzieci, do tego joga albo fitness trzy razy w tygodniu, bo przecież sport to zdrowie. Nie masz czasu nawet raz w tygodniu wyskoczyć na dwie godziny do kina z przyjaciółkami, a co dopiero stać w kolejkach do lekarza i to nie jednego. I tak zlatują kolejne lata. Kończysz 30, 40, 50 lat. Niby wszystko jest w porządku, czasem najwyżej masz katar, ale ten, wiadomo, sam...