Przyczyna zawału
Do zawału serca dochodzi w skutek niedokrwienia jego części skutkującym martwicą fragmentu mięśnia. Dzieje się tak zwykle z powodu powstającego na blaszce miażdżycowej zakrzepu, który nagle ogranicza drożność tętnicy wieńcowej. Wówczas krew nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do serca i ma miejsce niedotlenienie fragmentu mięśnia sercowego.
Zawał – objawy, na które musisz zwrócić uwagę
Grupa najczęstszych objawów zawału mięśnia sercowego:
- ból (zazwyczaj jest zlokalizowany w klatce piersiowej, ale może być też umiejscowiony w nadbrzuszu środkowym lub prawej górnej części brzucha), trwa dłużej niż 20 minut, zwykle jest silny, piekący, dławiący, duszący lub uciskający; czasem ból nie występuje w ogóle,
- duszności,
- zawroty głowy, osłabienie,
- kołatanie serca,
- bladość skóry, silne poty,
- sine zabarwienie skóry na końcach palców, płatkach uszu, wargach,
- niepokój albo lęk, strach przed zbliżającą się śmiercią,
- mdłości, wymioty.
Pamiętaj, że przy zawale serca ból nie nasila się pod wpływem nacisku dłonią, nie ma na niego wpływu także pozycja ciała.
Zawał czy nie zawał?
Wczesne objawy zawału bywają dyskretne. Niekiedy pacjenci mają na tyle nietypowe symptomy, że nie wiedzą, iż przeszli zawał. Czują się po prostu „nieswojo”, skarżą na lekkie zawroty głowy albo czują, ze serce bije im nieregularnie.
Zawał może być też pomylony z innymi problemami zdrowotnymi:
- dolegliwości przewodu pokarmowego (refluks żołądkowy, niestrawność, zatrucie),
- nerwobóle,
- bóle mechaniczne
- nerwice
Telefony alarmowe
Jeśli podejrzewasz, że osoba w twoim otoczeniu ma zawał, niezwłocznie wezwij pomoc. Zadzwoń na pogotowie ratunkowe (numer telefonu 999) albo pod numer alarmowy 112.
Dowiedz się więcej o zawale serca, jego przyczynach, objawach oraz przebiegu leczenia.
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |