Ząbkowanie – objawy ząbkowania, metody na złagodzenie bólu

Zawiązki zębów mlecznych zaczynają się tworzyć już w życiu płodowym. Większość rodziców nie może się doczekać, kiedy wyrośnie pierwszy ząb mleczny. Zazwyczaj pojawia się on u dziecka ok. 5-6 miesiąca życia, jest to siekacz przyśrodkowy w żuchwie.

Po czym poznać ząbkowanie?

Nie zawsze jednak tak się musi zdarzyć. Są dzieci, które ząbkują dużo wcześniej, już około 3. miesiąca życia. Z kolei u innych pierwsze zęby pojawiają się dopiero około pierwszych urodzin. Jeżeli chcemy upewnić się, że nasze maleństwo ząbkuje, możemy posłużyć się czystą, małą, metalową łyżeczką, którą bardzo delikatnie staramy się postukać w dziąsło w buzi dziecka. Jeśli ząb przebija się już przez dziąsło, mimo że jeszcze go nie widać, usłyszymy charakterystyczny dźwięk uderzenia łyżeczki o coś twardego.

Objawy ząbkowania

Niestety ząbkowaniu towarzyszyć temu mogą różne dolegliwości. Dzieci odczuwają ból, swędzenie okolicy rozpulchnionych dziąseł. Nawet kilka miesięcy wcześniej pojawia się zwiększone wydzielanie  śliny. W momencie kiedy ząb zacznie się wyrzynać, dziecko staje się drażliwe, często płacze, wkłada ręce do buzi, próbuje gryźć wszystkie napotkane przedmioty, ślini się obficie.

Ze względu na ból towarzyszący ząbkowaniu, często dochodzi do braku łaknienia, czasem może pojawić się u dziecka stan podgorączkowy, biegunka. Ponieważ ząbkowaniu często towarzyszy spadek odporności organizmu, zawsze należy rozważyć czy równocześnie u dziecka nie dołączyła się infekcja wirusowa lub bakteryjna. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do pediatry.

Sposoby na ząbkowanie

Do łagodzenia objawów ząbkowania przydatne są: 

  • żele zawierające środki znieczulające (uwaga- stosujemy je w ograniczonych ilościach, tylko w razie potrzeby, nie profilaktycznie!),
  • żele z rumiankiem o działaniu łagodzącym,
  • różne formy gryzaków i smoczków.

Gryzaki i smoczki można schłodzić w lodówce (nigdy w zamrażalniku!), co daje dziecku dodatkowe uczucie ulgi.

Sposobem na łagodzenie objawów ząbkowania jest podanie dziecku gryzaka.

W późniejszym okresie, kiedy wyrzynają się trzonowce mleczne, rodziców może niepokoić pojawienie się na dziąśle wygórowania o fioletowo-czerwonym zabarwieniu, zwane fachowo torbielą erupcyjną. To właśnie efekt przebijania się przez dziąsło korony wyrzynającego się zęba. Aby pomóc dziecku, możemy masować tę okolicę, także nakładając żel znieczulający, podawać dziecku do zabawy gryzaki, zachęcać do gryzienia twardych pokarmów np. skórki chleba, które ułatwią pojawienie się nowego zęba. Zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skorzystać z pomocy dentysty.

Dowiedz się także, jak dbać o zęby mleczne u dzieci.

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 24.11.2017
Data ostatniej aktualizacji 24.11.2022