Zabiegi na twarz - jakie najlepiej wykonywać zimą?

Trwa sezon na zabiegi na twarz. Po pierwsze, niskie temperatury i  niższy kąt padania promieni słonecznych sprzyjają regeneracji i powodują mniejsze ryzyko podrażnień związanych z nadmierną ekspozycją na słońce niż latem. Po drugie, skóra o tej porze roku potrzebuje więcej troski. Co warto wziąć pod uwagę? Przejrzyj propozycje zabiegów odpowiednich do wykonania właśnie teraz.
Zabiegi na twarz zimą

Peeling chemiczny

Docenią go zwłaszcza osoby z przebarwieniami skóry, drobnymi zmarszczkami i bliznami. Peeling chemiczny („peel” z ang. „złuszczyć, zedrzeć, obrać”) rozjaśnia i oczyszcza skórę twarzy, pozostawia ją gładszą i sprawia, że wygląda młodziej. Jego działanie zależy od wyboru mieszanki z kwasami, które różnią się składem, stężeniem oraz właściwościami. Preparat nakłada się na twarz, a zawarte w nim kwasy rozpuszczają zewnętrzne warstwy naskórka.

W zależności od preparatu, jego działanie złuszczające może obejmować różną głębokość. Wyróżniamy peeling: powierzchowny, umiarkowany i głęboki – jest on dobierany w zależności od oczekiwań terapeutycznych.

 

Peeling stymuluje również powstawanie nowych komórek naskórka. Efekt jest widoczny zwykle już po pierwszym zabiegu. W przypadku peelingu głębokiego proces gojenia może trwać nawet do 2 miesięcy, przy czym ta metoda ma największy efekt działania – zauważalne spłycenie zmarszczek, blizn czy przebarwień.

W przypadku, zwłaszcza peelingu głębokiego, skóra po zabiegu jest wrażliwa na działanie słońca, stąd idealnym czasem na takie zabiegi na twarz wydaje się być zima.

Oprócz peelingu chemicznego warto wypróbować peeling mechaniczny. Nie tylko ten domowy, wykonywany palcami przy użyciu zmielonych drobinek. Jeśli zależy nam na efekcie „wow!”, warto umówić się na profesjonalny peeling mechaniczny. Wykonuje się go za pomocą zaawansowanych technologicznie urządzeń, a nosi on nazwę mikrodermabrazji.

Mikrodermabrazja

To nieinwazyjny peeling który delikatnie wygładza skórę. Po serii zabiegów cera wydaje się gładsza i jaśniejsza. Metoda ta jest bezpieczna niezależnie od typu skóry. Ściera z twarzy powierzchniową warstwę martwego naskórka, a przy okazji może pogrubiać warstwę kolagenu, dzięki czemu skóra wygląda na młodszą. Ujędrnia, rozjaśnia i wygładza cerę, a nawet usuwa  niewielkie blizny, gdyż może działać na głębokie warstwy skóry.

Mikrodermabrazja wygładza skórę twarzy.

Takie zabiegi na twarz jak mikrodermabrazja mają różne odmiany:

  • mikrodermabrazja diamentowa – złuszczanie przeprowadza się za pomocą głowic diamentowych, a następnie metalowa końcówka urządzenia zasysa zrogowaciałe resztki naskó Twarz czy szyja zostają oczyszczone i są wolne od osadu – mikrodermabrazja diamentowa to metoda bezpyłowa.
  • mikrodermabrazja korundowa – od powyższej różni ją wykorzystanie kryształków glinu (korundu) zamiast diamentu. Sproszkowany glin, przypominający drobny piasek, jest wystrzeliwany pod ciśnieniem, dzięki czemu jak ostrze ściera obumarły naskórek i inne zanieczyszczenia.

Przez kilka godzin po zabiegu mikrodermabrazji może utrzymać się niewielkie zaczerwienienie skóry. Po zabiegu mikrodermabrazji zaleca się unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne przez kilka dni oraz w razie potrzeby, stosowanie kremów ochronnych z filtrem.

Zabiegi na twarz odmładzające: mezoterapia bezigłowa

Chcesz poprawić kondycję skóry? Podaj jej koktajl składników aktywnych, na przykład za pomocą mezoterapii bezigłowej.

W przeciwieństwie do metody igłowej, która działa poprzez serię mikronakłuć, mezoterapia bezigłowa wykorzystuje prąd elektryczny jednokierunkowy o częstotliwości radiowej. Dzięki impulsom elektrycznym błony komórkowe na chwilę stają się lepiej przepuszczalne. Wówczas składniki mieszaniny (np. kwas hialuronowy, kalcytonina, witaminy) mogą wniknąć w głębsze warstwy skóry. Takie zabiegi są stosowane w przypadku zmarszczek, suchej skóry i cellulitu.

Optymalnie zaleca się wykonanie około 5-10 zabiegów. 

Depilacja laserowa, zabiegi na twarz i ciało

Jak działa depilacja laserowa? Barwnik włosa – melanina, pochłania energię generowaną przez używany w trakcie tego zabiegu laser. Dostarczone do cebulki włosa ciepło prowadzi do jej zniszczenia. Depilacja laserowa jest bezpieczna niezależnie od pory roku.

Zima to najlepszy moment na depilację laserową, bo po kontakcie z laserem skóra powinna unikać promieni ultrafioletowych. Ekspozycja na słońce może bowiem nasilać podrażnienie, ale też wywołać przebarwienia skóry, na co lepiej jej nie narażać. Niezależnie od pogody, po zabiegu zaleca się stosowanie kremu z filtrem (SPF 30) przez przynajmniej 4 tygodnie na powierzchni skóry, która była poddawana działaniu lasera.

Pamiętajmy, że przy stosowaniu depilacji laserowej konieczna jest seria naświetlań. Według badań konsumenckich depilacja laserowa to jeden z tych zabiegów, z którego efektów zadowolonych jest nawet 98 proc. klientów. Jest on przeznaczony dla osób, które trwale chcą pozbyć się niechcianego owłosienia na skórze twarzy, nóg i innych powierzchni ciała.

Jeśli chcesz trwale usuną owłosienie, zrób epilację.

Masaż relaksacyjny

W chłodne miesiące szczególnie warto umówić się na masaż relaksacyjny. Może to być masaż twarzy albo innych partii ciała. Jest to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla osób zmęczonych i narażonych na stres. Działa odprężająco, może wpływać korzystnie na sen. Masaż może przynosić ulgę w bólu. Poprawia również ukrwienie i przepływ limfy.

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 24.01.2020
Data ostatniej aktualizacji 27.11.2023