Wypełnienia amalgamatowe – wpływ na zdrowie
Nowoczesne technologie pozwalają na wycofanie się ze stosowania starych wypełnień. Amalgamaty zawierają w sobie toksyczną rtęć oraz srebro, miedź i cynę. Badanie naukowe wykazały, że odkładająca się w naszym organizmie rtęć kumuluje się w tkankach i może przyczynić się do powstawania alergii, występowania chorób autoimmunologicznych (np.: Hashimoto, Crohna, łuszczyca) i neurologicznych.
Objawy zatrucia rtęcią z plomb amalgamatowych
Objawami zatrucia rtęcią mogą być:
- przewlekłe infekcje,
- brak smaku,
- ciągłe zmęczenie,
- nadmierna pobudliwość.
Srebrne plomby nie tylko szpecą uśmiech pacjenta poprzez swój ciemny kolor, ale mogą również być przyczyną nadwrażliwości zębów przy spożywaniu ciepłych lub zimnych posiłków, gdyż składają się z metali ciężkich, które dobrze przewodzą ciepło.
Parlament Europejski i Rada Europy w swoim rozporządzeniu z maja 2017 roku zalecają krajom członkowskim wycofanie się ze stosowania wypełnień amalgamatowych do końca 2030 roku. Instytucje uznały rtęć za substancję bardzo toksyczną, stanowiącą globalne i poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Od lipca 2018 roku wypełnienia amalgamatowe nie będą mogły być stosowane u dzieci do 15. roky życia, kobiet w ciąży i matek karmiących.
Czy usuwać plomby amalgamatowe?
Głównym wskazaniem do wymiany wypełnień amalgamatowych jest pojawiająca się wokół nich próchnica. Amalgamat nie wiąże się chemicznie z tkankami zęba, co może powodować nieszczelność wypełnienia. Jeśli zęby są bardzo osłabione i pozostały tylko cienkie ścianki zęba, amalgamat może powodować ich pękanie. Najwięcej rtęci wydziela się podczas procesu zakładania i usuwania z zęba wypełnień amalgamatowych.
Czy każdy stomatolog wymienia plomby amalgamatowe?
Zalecamy, aby wymiana plomby amalgamatowej była wykonana w specjalizujących się w tym gabinetach stomatologicznych przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i procedur międzynarodowej organizacji IAOMT (International Academy of Oral Medicine & Toxicology1).
Na czym polega usuwanie wypełnień amalgamatowych według procedury SMART?
Standard usuwania wypełnień amalgamatowych został opracowany przez międzynarodową organizacje IAOMT, która rekomenduje szereg standardów służących ochronie pacjenta i personelu przed szkodliwymi oparami rtęci, m.in.:
- wszystkie osoby przebywające w gabinecie podczas zabiegu muszą być zaopatrzone w jednorazową odzież ochronną
- personel gabinetu powinien używać bezlateksowych, nitrylowych rękawic ochronnych
- lekarz stosuje u pacjenta koferdam (specjalna guma), który zabezpiecza i odizolowuje śluzówkę jamy ustnej
- pacjentowi podawany jest tlen lub powietrze przez maskę nosową lub wąsy
- personel medyczny jest zaopatrzony w specjalistyczne maski z filtrami pochłaniającymi opary rtęci
- w czasie zabiegu używany jest obfity strumień wody, który zmniejsza temperaturę zabiegu i minimalizuje ilość wytwarzanych oparów
- amalgamat usuwany jest w możliwie największych kawałkach, przy użyciu specjalnego wiertła
- w unicie stomatologicznym montowany jest separator, który gromadzi usunięty amalgamat, aby rtęć nie przedostała się do środowiska
Przestrzeganie standardów SMART oznacza dla pacjenta maksymalizację ochrony przed szkodliwymi oparami rtęci uwalnianymi w czasie zabiegu. Dlatego ważne jest wybranie gabinetu stomatologicznego, który stosuje standardy SMART.
1 Międzynarodowa Akademia Medycyny Jamy Ustnej i Toksykologii
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |