• Głóg (Crataegus L.). Krzew przyjazny sercu

    Głóg (Crataegus L.). Krzew przyjazny sercu

    Głóg to ciernisty krzew bądź drzewo należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Rodzaj Crataegus obejmuje około 280 gatunków, które występują pospolicie w Europie, Azji i północnej Afryce.
  • Niebezpieczne połączenia, czyli leki kontra tyramina

    Niebezpieczne połączenia, czyli leki kontra tyramina

    Z pewnością niewiele osób słyszało o „efekcie serowym”. W pierwszym odruchu nazwa ta kojarzy się większości ze sztuką kulinarną. Nic bardziej błędnego! Efekt serowy dotyczy interakcji pewnej grupy leków z produktami bogatymi w tyraminę. Choć brzmi zagadkowo i niewinnie, powoduje konsekwencje, które bywają niebezpieczne.
  • Kaszel suchy czy mokry? Podstawowe pytanie o kaszel

    Kaszel suchy czy mokry? Podstawowe pytanie o kaszel

    Torturuje nocą i męczy w ciągu dnia albo… nie chce się oderwać. Kaszel – czym leczyć, by szybko minął? Wszystko zależy, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia.
  • Niebezpieczne połączenia, czyli leki kontra alkohol

    Niebezpieczne połączenia, czyli leki kontra alkohol

    Większość osób jest świadoma, że alkohol i leki to niedobre połączenie. Ale czy wszyscy wiedzą, jak groźne może być ono dla naszego zdrowia, a nawet życia albo jak alkohol wpływa na metabolizm leków u osób, które jednorazowo spożyły jego większą ilość? A jak to jest u osób, które regularnie go nadużywają?
  • Nerki – filtr ludzkiego organizmu. Jak o nie dbać?

    Nerki – filtr ludzkiego organizmu. Jak o nie dbać?

    Nerki to kluczowe organy układu moczowego. Odpowiedzialne są za odfiltrowywanie z organizmu szkodliwych substancji i zatrzymywanie tych najbardziej wartościowych. Gdyby nie ich niezmordowana praca, organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować.
  • Zapalenie oskrzeli. Jak rozpoznać, że chorują oskrzela?

    Zapalenie oskrzeli. Jak rozpoznać, że chorują oskrzela?

    Zapalenie oskrzeli może rozwinąć się bardzo szybko, jednocześnie jego objawy utrzymują się dosyć długo. Odpowiednie wdrożone i szybko podjęte leczenie pomoże zminimalizować dolegliwości i uniknąć groźnych powikłań.
  • Zmiany na skórze - które zmiany skórne świadczą o chorobie?

    Zmiany na skórze - które zmiany skórne świadczą o chorobie?

    Na twojej skórze pojawiła się niepokojąca zmiana? A może przybył ci do kolekcji nowy pieprzyk? Albo znamię, które masz od dzieciństwa, powiększyło się, zmieniło kształt lub kolor? Nie wpadaj w panikę, tylko oceń znamiona u dermatologa.
  • Interakcje leków - jakich leków nie powinno się łączyć

    Interakcje leków - jakich leków nie powinno się łączyć

    Co roku zażywamy wiele różnych leków. Niektóre, jak witaminy, środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, kupujemy z własnej inicjatywy, zmagając się z lekkimi niedyspozycjami. Jeśli zdarzy się poważniejsza choroba, sięgamy po leki przepisywane przez lekarzy. Żaden lek nie pozostaje bez wpływu na organizm, a kiedy musimy jednocześnie przyjmować dwa lub więcej preparatów, sytuacja znacznie się...
  • Hemoroidy, wstydliwa choroba

    Hemoroidy, wstydliwa choroba

    „Nie siedź na zimnym, bo dostaniesz wilka” – wielu z nas pamięta takie ostrzeżenia z dzieciństwa. Żylaki odbytu co prawda nie biorą się z zimna, ale już siedzący tryb życia może predysponować do wystąpienia tej przypadłości. Do uważanej za wstydliwą, bo dotyczącej intymnych części ciała dolegliwości pacjenci krępują się przyznać lekarzowi. A żylaki odbytu są chorobą cywilizacyjną – dotykają nie tylko...
  • Zespół stopy cukrzycowej

    Zespół stopy cukrzycowej

    Zespół stopy cukrzycowej jest jednym z najpoważniejszych powikłań cukrzycy i postrachem chorych. Zaniedbany, grozi bardzo ciężkimi powikłaniami, w wielu przypadkach prowadzącymi do amputacji stopy. Na szczęście zdecydowana większość pacjentów może uniknąć najpoważniejszych skutków. O powodzeniu terapii decydują dwa warunki: szybka diagnoza i konsekwencja w leczeniu.