• Niebezpieczne połączenia, czyli leki kontra grejpfrut

    Niebezpieczne połączenia, czyli leki kontra grejpfrut

    Jest niezwykle smaczny i bardzo zdrowy. Posiada mnóstwo cennych witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy, a jednak… czasami trzeba z niego zrezygnować. Chodzi głównie o niebezpieczne interakcje soku grejpfrutowego z lekami. Aż trudno uwierzyć, że niektóre z nich mogą nawet zagrażać życiu!
  • Choroby wirusowe: grypa, opryszczka, grypa żołądkowa. Leczenie

    Choroby wirusowe: grypa, opryszczka, grypa żołądkowa. Leczenie

    Wirusy powodują szereg chorób, od bardzo poważnych po pozornie łagodne, często grożących niebezpiecznymi powikłaniami. Obecnie kolejne preparaty o działaniu przeciwwirusowym zmieniają status dostępności. Z leków „na receptę” stają się lekami „bez recepty”, co pozwala chorym na szybsze podjęcie terapii, z pominięciem wizyty u lekarza.
  • Smog – plaga naszych czasów

    Smog – plaga naszych czasów

    Coraz częściej zimą zewsząd docierają do nas informacje o niebezpiecznym smogu, który powoli nas zabija. Prawda wygląda tak, że towarzyszy nam on od dawien dawna, a w ostatnich latach sytuacja w środowisku nawet znacznie się poprawiła. Nie zmienia to jednak faktu, że zanieczyszczenie powietrza jest wciąż duże, zbyt duże, nie pozostając obojętnym dla zdrowia.
  • Hiperlipidemia. Ukryty wróg

    Hiperlipidemia. Ukryty wróg

    O hiperlipidemii pacjenci zwykle dowiadują się za późno – gdy pojawią się poważniejsze dolegliwości, jak choroby układu krążenia, do których hiperlipidemia jest prostą drogą. Jest to bowiem najbardziej rozpowszechniony czynnik ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
  • Infekcje grzybicze – rodzaje i leczenie grzybicy

    Infekcje grzybicze – rodzaje i leczenie grzybicy

    Czym są infekcje grzybicze? Już sama nazwa "grzybica" źle się kojarzy i odstrasza od osób chorych. Przywodzi na myśl zaniedbania w higienie, co po części może być prawdą, choć nadmierna higiena i detergenty równie często stanowią przyczynę wystąpienia choroby. Grzybica nie przykuwa do łóżka, ale daje wiele nieprzyjemnych objawów i dyskomfort psychiczny.
  • Niebezpieczne połączenia, czyli leki kontra nikotyna

    Niebezpieczne połączenia, czyli leki kontra nikotyna

    O tym, że warto rzucić palenie z uwagi na skutki dla zdrowia, większość z nas dobrze wie. Jednak nie wszyscy mają świadomość, że nikotyna wpływa na działanie niektórych leków, modyfikując ich metabolizm i osłabiając efekt terapeutyczny. Bywa również odwrotnie – niektóre popularne leki zmniejszają metabolizm nikotyny i wywołują objawy toksyczne związane z jej przedawkowaniem.
  • Infekcje dróg moczowych. Choroba miesiąca miodowego i inne dolegliwości

    Infekcje dróg moczowych. Choroba miesiąca miodowego i inne dolegliwości

    Infekcje dróg moczowych znacznie częściej przytrafiają się kobietom niż mężczyznom. Wertując publikacje, znajdziemy różne, bardzo rozbieżne, dane na ten temat. Jedne mówią o czterokrotności, drugie o pięćdziesięciokrotności. Wszystkie natomiast zgadzają się co do tego, iż zakażenia układu moczowego dają tak samo nieprzyjemne objawy u obu płci.
  • IPP - inhibitory pompy protonowej kontra leki

    IPP - inhibitory pompy protonowej kontra leki

    Leki z grupy IPP stosowane są niestety coraz powszechniej. Problem jest bardzo poważny, gdyż ich nieuzasadnione zażywanie (zbyt długie lub bez wskazań) odbywa się na ogromną skalę. Według najnowszych analiz IPP stanowią, zaraz po statynach, drugą grupę najczęściej przepisywanych leków na świecie. Od kilku lat podejmuje się próby ograniczenia ich nadmiernego i niepotrzebnego przyjmowania. Konsekwencją...
  • Niebezpieczne połączenia, czyli leki kontra składniki mineralne

    Niebezpieczne połączenia, czyli leki kontra składniki mineralne

    Wiadomo już, że niektóre leki wchodzą w interakcje z pożywieniem. Analizując wpływ poszczególnych składników pokarmowych na proces wchłaniania leków, można zaobserwować, iż najczęściej dochodzi do zmniejszenia, opóźnienia, przyspieszenia lub zwiększenia absorpcji substancji leczniczych. Przyczyny są tutaj oczywiście różne.
  • Instrukcja przechowywania leków

    Instrukcja przechowywania leków

    Leki należy przechowywać właściwie, to znaczy zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu oraz w dołączonej do niego ulotce. Dlaczego to takie ważne? Prawidłowe warunki przechowywania substancji leczniczych są gwarancją ich skuteczności, jak również naszego bezpieczeństwa.