• Progenia - przyczyny i leczenie progenii

  Progenia - przyczyny i leczenie progenii

  Progenia jest wrodzoną wadą zgryzu, zaliczaną do przodozgryzów (wad doprzednich). Dochodzi w niej do nadmiernego rozwoju żuchwy w kierunku przednim. W konsekwencji mamy do czynienia z nieprawidłowymi stosunkami struktur anatomicznych w obrębie zgryzu – zęby dolne zachodzą na górne.
 • Paradontoza - przyczyny, objawy i leczenie zapalenia przyzębia

  Paradontoza - przyczyny, objawy i leczenie zapalenia przyzębia

  Prawie 70 proc. osób mieszkających w Polsce boryka się z przykrym problemem dotyczącym zębów - paradontozą. Warto wiedzieć, że zapalenie przyzębia jest chorobą dziedziczną. Przyczyniają się do niej także inne czynniki, wśród których znajdują się m.in. nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz ogólne osłabienie organizmu.
 • Aparat ortodontyczny – kiedy nosić aparat na zęby?

  Aparat ortodontyczny – kiedy nosić aparat na zęby?

  Chociaż aparat ortodontyczny stosowany jest od lat, to wiele osób, którym jest rekomendowany robi co może, by go nie zakładać. Ludzie, którzy borykają się z problemami zgryzu interesują się przede wszystkim kosztami i okresem trwania kuracji. Cechy, które są dla pacjentów najbardziej istotne, jeśli chodzi o aparat ortodontyczny to: cena, inwazyjność, wygląd, skuteczność, częstotliwość wizyt...
 • Zęby mleczne – czy warto leczyć mleczaki?

  Zęby mleczne – czy warto leczyć mleczaki?

  Zęby mleczne niemowlaków, podobnie jak zęby osób dorosłych, narażone są na próchnicę. To właśnie z tego względu kobietom w ciąży zalecane są regularne wizyty u stomatologa. Jak przygotować dziecko do prawidłowej higieny jamy ustnej zębów mlecznych? Kiedy pojawiają się pierwsze zęby stałe?
 • Cukrzyk powinien regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny.

  Czy chorzy na cukrzycę mogą się leczyć u stomatologa?

  Co czwarty Polak choruje na cukrzycę. Dane epidemiologiczne wskazują na lawinowy trend narastania przypadków tej choroby w ostatnim dwudziestoleciu. Spowodowało to określenie przełomu XX i XXI wieku mianem epidemii cukrzycowej.
 • Implanty zębowe - najważniejsze informacje

  Implanty zębowe - najważniejsze informacje

  Natura wyposażyła człowieka w 32 zęby. Jest to minimalna ilość potrzebna do prawidłowego funkcjonowania narządu żucia. Jednak w toku ewolucji szczęka człowieka zmniejsza się i u wielu osób brakuje miejsca na wszystkie 32 zęby. Prowadzi to do tego, że coraz większa grupa pacjentów ma problemy z wadami zgryzu pojawiającymi się w wieku dojrzewania. Zobacz pytania i odpowiedz na temat implantów zębów.
 • Recesje dziąsłowe czyli bolesny problem

  Recesje dziąsłowe czyli bolesny problem

  Recesje dziąsłowe to częsty problem, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza stomatologa. Objawiają się one jako cofnięcie się dziąsła brzeżnego i odsłonięcie fragmentu korzenia, co powoduje optycznie wydłużenie korony zęba.
 • Znieczulenie w stomatologii

  Znieczulenie w stomatologii

  W obecnych czasach większość pacjentów przed zabiegiem stomatologicznym decyduje się na wykonanie znieczulenia. Do najczęściej wykonywanych rodzajów znieczuleń zaliczamy: znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe i przewodowe.
 • Materiały do wypełnień mogą być różnego rodzaju

  Nowoczesne wypełnienia stomatologiczne

  Wypełnianie (plomba) w zębie ma na celu odtworzenie tkanek zęba (w wyniku próchnicy, urazów) lub rekonstrukcję wynikającą z potrzeb ortodontycznych czy protetycznych.
 • Digital Smile Design (DSD) - cyfrowe projektowanie uśmiechu

  Digital Smile Design (DSD) - cyfrowe projektowanie uśmiechu

  Estetyka, precyzja oraz doskonałość w stomatologii jest wyznaczana dzięki kilku płaszczyznom takim jak: dokładna diagnostyka, planowanie leczenia, idealna komunikacja między pacjentem a lekarzem ułatwiająca realizowanie leczenia oraz opieka całościowa pacjenta.