Rodzaje grypy. Wirus H3N2 (grypa australijska)

Grypa jest ostrą wirusową chorobą, cechuje ją sezonowość. W Polsce większość przypadków grypy rejestruje się od października do kwietnia. Przyczyną zachorowań na grypę jest infekcja trzema typami wirusów – A, B oraz C.
Grypa australijskia to choroba wywoływana przez wirus grypy typu A.

Z punktu widzenia częstości zachorowań, infekcje typu C są stosunkowo rzadkie i nie mają potencjału by wywołać epidemię. Najczęściej przyczyną choroby jest infekcja wywołana jednym z typów wirusa A lub B. W zależności od rodzaju białek znajdujących się na powierzchni wirusa grypy typu A można wyróżnić dwa rodzaje – H3N2 (grypa australijska) oraz H1N1 (grypa świńska, pandemiczna). Wśród wirusów grypy typu B wyróżnia się wirus typu Yamagata oraz Victoria.

Rokrocznie zmienia się stosunek zakażeń wywołanych wirusami grypy typu A i typu B. Wirusy krążą w środowisku naprzemiennie. W ostatnim tygodniu grudnia 2017 roku prawie połowa zachorowań wywołana jest wirusem grypy typu B (Yamagata), grypa typu A H3N2 stanowiła niemalże 30% przypadków, podobnie jak grypa A H1N1.

Grypa H3N2 – australijska

Cyklicznie w mediach pojawiają się doniesienia o tzw. grypie australijskiej. Jest to choroba wywoływana przez wirus grypy typu A. Rokrocznie ten rodzaj grypy stanowi pewną część przypadków wśród wszystkich zachorowań na grypę. W Polsce, zwykle jest to nieco poniżej 30%. W niektórych częściach świata proporcja między liczbą przypadków wywołanych przez poszczególne typy wirusa grypy jest inna. Zachorowania na grypę typu H3N2 dominują np. w Australii, stąd jej popularna nazwa. 

Szczepienia przeciwko grypie

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia. Nie bez znaczenia jest również profilaktyka nieswoista – czyli szereg działań np. higienicznych, które zmniejszają ryzyko zachorowania. 

Szczyt sezonu grypowego, czyli okres szczególnie wielu zachorowań, w ostatnich latach przypada na przełom stycznia i lutego. Jeśli nie zaszczepiłaś/eś się wcześniej przeciwko grypie warto zrobić to teraz, dzięki temu ryzyko zachorowania na grypę i wystąpienia jej powikłań będzie znacznie mniejsze.

Szczepienie, jak wcześniej wspomniano, jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniu na grypę. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje preparatów – trójwalentny oraz czterowalentny. Polscy eksperci rekomendują szczepienie preparatem czterowalentnym. Ten rodzaj szczepionki chroni przed dwoma typami wirusa typu A (H3N2 oraz H1N1) i dwoma typu B (Victoria oraz Yamagata). Z danych epidemiologicznych wynika, że niemal połowa przypadków grypy w tym sezonie jest wywołana wirusem typu B (linii Yamagata), która znajduje się tylko w szczepionce 4-walentnej. Z uwagi na to, jeżeli jest taka możliwość zaleca się wybór szczepionki 4-walentej, która zapewnia szerszą ochronę.

Najkorzystniej jest dokonać szczepienia przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Wtedy osoba, która przyjęła szczepionkę jest chroniona od samego początku. Jednak szczepionkę można przyjąć w dowolnym momencie sezonu, ponieważ odporność pojawia się już po 2 tygodniach od przyjęcia szczepionki.

Szczepienie dzieci

Szczepienie przeciwko grypie jest wskazane nie tylko w przypadku dorosłych, ale również w odniesieniu do dzieci. Już po 6 miesiącu życia można podać niemowlęciu 3-walentną szczepionkę przeciwko grypie. Starsze dzieci (powyżej 4 roku życia) zaleca się szczepić preparatem 4-walentnym. Nie jest prawdą, że szczepienie jest zalecane tylko w przypadku dzieci, które chodzą do żłobka czy przedszkola. Ze względu na ryzyko cieżkiego przebiegu grypy należy szczepić wszystkie małe dzieci, zwłaszcza te do 2 roku życia.

Szczególną grupą osób, które powinny zaszczepić się przeciwko grypie są kobiety w ciąży. Szczepienie w tym czasie chroni przed zachorowaniem nie tylko matkę, ale dzięki przenikaniu przez łożysko, przeciwciał ochronnych chroni dziecko po urodzeniu.

Dodatkowe działania profilaktyczne w przypadku grypy

Szczepienie przeciwko grypie jest skuteczne i znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania, jednak nie wyklucza go zupełnie. W związku z tym należy pamiętać o profilaktyce nieswoistej, która również ogranicza możliwość zachorowania. Aby uchronić siebie i innych przed zachorowaniem na grypę:

  • Unikaj zatłoczonych miejsc – np. centrów handlowych, komunikacji miejskiej w godzinach szczytu komunikacyjnego itp.
  • Często myj ręce ciepłą wodą z mydłem.
  • Unikaj dotykania rękami twarzy, zwłaszcza okolicy oczu, ust i nosa.
  • Korzystaj jedynie z jednorazowych chusteczek higienicznych. Wyrzuć je od razu po użyciu i umyj lub zdezynfekuj ręce.
  • Podczas kasłania/kichania zasłaniaj usta i nos przedramieniem, nie dłonią.
  • Jeśli masz objawy infekcji i chcesz uchronić innych przed zachorowaniem używaj jednorazowych masek fizelinowych.

 

Przeczytaj także: 

Obejrzyj wideo:

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.
autor Aleksandra Woźniak Specjalista ds. Informacji Medycznej Medicover
konsultacja merytoryczna lek. Agnieszka Motyl, specjalista epidemiologii, lekarz medycyny podróży
Data dodania 09.01.2018
Data ostatniej aktualizacji 24.09.2020