Z punktu widzenia częstości zachorowań, infekcje typu C są stosunkowo rzadkie i nie mają potencjału by wywołać epidemię. Najczęściej przyczyną choroby jest infekcja wywołana jednym z typów wirusa A lub B. W zależności od rodzaju białek znajdujących się na powierzchni wirusa grypy typu A można wyróżnić dwa rodzaje – H3N2 (grypa australijska) oraz H1N1 (grypa świńska, pandemiczna). Wśród wirusów grypy typu B wyróżnia się wirus typu Yamagata oraz Victoria.
Rokrocznie zmienia się stosunek zakażeń wywołanych wirusami grypy typu A i typu B. Wirusy krążą w środowisku naprzemiennie. W ostatnim tygodniu grudnia 2017 roku prawie połowa zachorowań wywołana jest wirusem grypy typu B (Yamagata), grypa typu A H3N2 stanowiła niemalże 30% przypadków, podobnie jak grypa A H1N1.
Grypa H3N2 – australijska
Cyklicznie w mediach pojawiają się doniesienia o tzw. grypie australijskiej. Jest to choroba wywoływana przez wirus grypy typu A. Rokrocznie ten rodzaj grypy stanowi pewną część przypadków wśród wszystkich zachorowań na grypę. W Polsce, zwykle jest to nieco poniżej 30%. W niektórych częściach świata proporcja między liczbą przypadków wywołanych przez poszczególne typy wirusa grypy jest inna. Zachorowania na grypę typu H3N2 dominują np. w Australii, stąd jej popularna nazwa.
Szczepienia przeciwko grypie
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia. Nie bez znaczenia jest również profilaktyka nieswoista – czyli szereg działań np. higienicznych, które zmniejszają ryzyko zachorowania.
Szczyt sezonu grypowego, czyli okres szczególnie wielu zachorowań, w ostatnich latach przypada na przełom stycznia i lutego. Jeśli nie zaszczepiłaś/eś się wcześniej przeciwko grypie warto zrobić to teraz, dzięki temu ryzyko zachorowania na grypę i wystąpienia jej powikłań będzie znacznie mniejsze.
Szczepienie, jak wcześniej wspomniano, jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniu na grypę. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje preparatów – trójwalentny oraz czterowalentny. Polscy eksperci rekomendują szczepienie preparatem czterowalentnym. Ten rodzaj szczepionki chroni przed dwoma typami wirusa typu A (H3N2 oraz H1N1) i dwoma typu B (Victoria oraz Yamagata). Z danych epidemiologicznych wynika, że niemal połowa przypadków grypy w tym sezonie jest wywołana wirusem typu B (linii Yamagata), która znajduje się tylko w szczepionce 4-walentnej. Z uwagi na to, jeżeli jest taka możliwość zaleca się wybór szczepionki 4-walentej, która zapewnia szerszą ochronę.
Najkorzystniej jest dokonać szczepienia przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Wtedy osoba, która przyjęła szczepionkę jest chroniona od samego początku. Jednak szczepionkę można przyjąć w dowolnym momencie sezonu, ponieważ odporność pojawia się już po 2 tygodniach od przyjęcia szczepionki.
Szczepienie dzieci
Szczepienie przeciwko grypie jest wskazane nie tylko w przypadku dorosłych, ale również w odniesieniu do dzieci. Już po 6 miesiącu życia można podać niemowlęciu 3-walentną szczepionkę przeciwko grypie. Starsze dzieci (powyżej 4 roku życia) zaleca się szczepić preparatem 4-walentnym. Nie jest prawdą, że szczepienie jest zalecane tylko w przypadku dzieci, które chodzą do żłobka czy przedszkola. Ze względu na ryzyko cieżkiego przebiegu grypy należy szczepić wszystkie małe dzieci, zwłaszcza te do 2 roku życia.
Szczególną grupą osób, które powinny zaszczepić się przeciwko grypie są kobiety w ciąży. Szczepienie w tym czasie chroni przed zachorowaniem nie tylko matkę, ale dzięki przenikaniu przez łożysko, przeciwciał ochronnych chroni dziecko po urodzeniu.
Dodatkowe działania profilaktyczne w przypadku grypy
Szczepienie przeciwko grypie jest skuteczne i znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania, jednak nie wyklucza go zupełnie. W związku z tym należy pamiętać o profilaktyce nieswoistej, która również ogranicza możliwość zachorowania. Aby uchronić siebie i innych przed zachorowaniem na grypę:
- Unikaj zatłoczonych miejsc – np. centrów handlowych, komunikacji miejskiej w godzinach szczytu komunikacyjnego itp.
- Często myj ręce ciepłą wodą z mydłem.
- Unikaj dotykania rękami twarzy, zwłaszcza okolicy oczu, ust i nosa.
- Korzystaj jedynie z jednorazowych chusteczek higienicznych. Wyrzuć je od razu po użyciu i umyj lub zdezynfekuj ręce.
- Podczas kasłania/kichania zasłaniaj usta i nos przedramieniem, nie dłonią.
- Jeśli masz objawy infekcji i chcesz uchronić innych przed zachorowaniem używaj jednorazowych masek fizelinowych.
Przeczytaj także:
- Grypa - objawy, przyczyny, leczenie
- Fakty i mity na temat grypy i przeziębienia
- Przeziębienie - objawy, przyczyny, leczenie
- Jak odróżnić krztusiec od grypy?
Obejrzyj wideo:
- Grypa czy przeziębienie? Zobacz różnice
- Grypa i przeziębienie. 10 zasad: jak się chronić
- Jak chronić się przed przeziębieniem i grypą?
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |