Przeziębienie czy grypa? [WIDEO]

Grypa i przeziębienie na pierwszy rzut oka wydają się do siebie podobne. Czym się różnią?
Nieleczona grypa może prowadzić do groźnych powikłań.

Gorączka, kaszel, podwyższona temperatura – znasz te objawy, jednak nie zawsze potrafisz ocenić, co dokładnie oznaczają. Nie lekceważ ich. Rozpoznanie przeziębienia i grypy jest bardzo istotne. Nieleczona bądź źle leczona grypa może prowadzić do groźnych powikłań, na przykład do zapalenia płuc albo komplikacji sercowych. Tymczasem wielu ludzi uważa, że grypa to po prostu nieco silniejsze przeziębienie.

Objawy przeziębienia i grypy można odróżnić. Początek przeziębienia jest powolny, za to grypa zaczyna się nagle. Temperatura ciała przy przeziębieniu nie przekracza 38° Celsjusza. W przypadku grypy mamy do czynienia z gorączką powyżej 38° Celsjusza.

Dolegliwości stawowo-mięśniowe w przebiegu przeziębienia występują rzadko. U chorych na grypę spotykamy je bardzo często. Podobnie jest z suchym - znacznie częściej dotyka chorych na grypę.

Obejrzyj wideo i zobacz inne objawy różniące grypę od przeziębienia.

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania.
Data dodania 01.12.2017
Data ostatniej aktualizacji 09.09.2019