Twoje zdrowie

Prosaki – jak się ich pozbyć?

Prosaki nie swędzą, nie pieką, ale szpecą. Małe, białe lub żółtawe grudki na twarzy mogą uprzykrzyć życie. Sprawdź, jak bezpiecznie usnąć prosaki.

Prosakami nie można się zarazić. Choć znamy mechanizm ich powstawania, nie wiemy, dlaczego jednych dotyka ta przypadłość, a innych nie. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale nie przydają wdzięku. Na szczęście, prosaków można się pozbyć.

Jak wyglądają prosaki?

Prosak zawdzięcza swoją nazwę podobieństwu do ziarna prosa. Ale kto chciałby mieć jakiekolwiek ziarna na twarzy? Zwłaszcza, że te zmiany są naprawdę widoczne. Są zmorą osób, które się z nimi borykają. Prosaki występują w postaci białych lub białożółtych grudek czy guzków. Mogą mieć od kilku do kilkunastu milimetrów.

Prosaki pojawiają się na twarzy. Fot. Domena publiczna

Prosaki na twarzy

Pojawiają się najczęściej na powiekach, policzkach i skroniach, czasami w okolicach ust i na klatce piersiowej. Mogą być też umiejscowione na narządach płciowych. W zasadzie są typowe dla niemowlaków, ale z do końca niewiadomych przyczyn szpecą też dorosłych.

Prosaki – jak powstają?

Przyczyny powstawania prosaków nie są do końca znane. Może być to uwarunkowane genetycznie, stanowić efekt zaburzeń hormonalnych lub zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Wiemy natomiast jak powstaje taka zmiana. W naszej skórze są gruczoły łojowe, produkujące tzw. łój, czyli lepką i tłustą wydzielinę - dziennie około 2 gramy. Wydostaje się ona na powierzchnię skóry, gdzie tworzy cienką warstwę chroniącą ją przed podrażnieniami i infekcjami. Prosaki powstają na skutek zamknięcia gruczołów  łojowych. Wewnątrz takiej zmiany znajduje się wydzielina, która nie mogła wydostać się na zewnątrz. W wyniku jej rogowacenia prosak staje się twardy i wyraźnie odgraniczony od otaczających go tkanek.

Usuwanie prosaków

Prosaki nie są objawem choroby i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Nie bolą ani nie swędzą. Nie dodają jednak uroku. Niestety, nie ma żadnych dermatologicznych maści czy kremów do wali z prosakami. W internecie można znaleźć opisy cudownych metod z użyciem ziół czy innych naturalnych substancji. Nie są one jednak skuteczne.Pamiętaj, że samodzielne próby usuwania zmian są niebezpieczne i mogą skutkować powikłaniami. Bardziej skuteczna i bezpieczniejsza jest elektrokoagulacja.

Skuteczna walka z prosakami

Elektrokoagulacja to prosta i bezpieczna metoda znajdująca zastosowanie w dermatologii oraz kosmetologii, dzięki której można pozbyć się niechcianych i nieestetycznych zmian skórnych. Zabieg wykorzystuje właściwości prądu eklektycznego. Dermatolog przykłada do zmiany skórnej elektrodę. Wytwarzane przez urządzenie ciepło o odpowiedniej temperaturze powoduje uszkodzenie struktury tworzącej zmianę, a dokładnie ścięcie białka. Na skutek koagulacji tkanka tworząca zmianę zostaje zniszczona. Zabieg jest jednorazowy i skuteczny. Bywa, w rzadkich przypadkach, że zmiana odrasta w tym samym miejscu. Wtedy zabieg należy powtórzyć.

Elektrokoagulacja prosaków

Zabieg może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub bez. W miejscu leczenia powstaje najczęściej niewielki strup, który znika w okresie od kilku do kilkunastu dni. Przeciwskazaniami do zabiegu są ciąża, opryszczka w miejscu, gdzie ma być wykonany. Elektrokoagulacji nie powinny poddawać się osoby z rozrusznikiem serca, cierpiące na zaburzenia rytmu serca, krążenia i krzepnięcia oraz chore na cukrzycę. Zabieg nie jest również wskazany u osób, które w niedawnym czasie stosowały peelingi chemiczne (kwasy) lub inwazyjne zabiegi kosmetyczne. Po zabiegu zaleca się unikanie opalania i przebywania na słońcu, a także ograniczenie intensywnej aktywności fizycznej do czasu zagojenia zmian.

autor Halina Pilonis
konsultacja merytoryczna Aleksandra Woźniak, Specjalista ds. Informacji Medycznej
Data dodania 08.11.2017