Otyłość i efekt jojo [PODCAST]

Czy jelita to nasz „drugi mózg”? Jak działa pamięć komórek tłuszczowych, a także czy możemy uniknąć efektu jojo? O szczegółach choroby, jaką jest otyłość opowiada dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, gastroenterolog oraz specjalista w zakresie leczenia otyłości, Szpital Medicover.
Otyłość a efekt jojo.

Otyłość i nadwaga w Polsce

60 proc. Polaków ma nadwagę lub otyłość. Trudno dla nich o dobrych specjalistów, bo wskazane jest podejście holistyczne, całościowe. Otyłość wiąże się m.in. z nadciśnieniem, zaburzeniem lipidów, insulinoopornością, cukrzycą. Jednak trzeba patrzeć na pacjenta kompleksowo – każdy element w jego życiu ma znaczenie: to jak się rusza, jak je, ale też, jakie ma choroby współistniejące.

Jaki pacjent rokuje na wyleczenie nadwagi?

Każdy pacjent ma szansę zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli ktoś zapisuje się na wizytę leczenia otyłości, to jest świadomy swojego wyboru. Czasem zdarza się, ze na taką wizytę pacjenta zapisuje partner/partnerka bądź rodzice przyprowadzają dziecko. Wówczas pacjenci są dużo mniej zmotywowani. Jak zmotywować pacjenta? Leczenie otyłości nie jest proste. Lekarz może jednak podczas wywiadu rozpoznać podstawowe błędy w stylu życia (szybkie jedzenie, słodkie napoje) i zacząć zmiany od eliminowania ich.

Efekt jojo

Czasem pacjent był u wielu dietetyków, motywatorów, trenerów. I nic nie działa albo działa przez jakiś czas, a potem przestaje. Pojawia się efekt jojo. To kłopot dla pacjentów, którzy są świadomi.

Aby organizm zaczął spalać tłuszcze, musimy pobudzić, przyspieszyć metabolizm. A doświadczenie organizmu niestety się zapisuje.

Jest coś takiego jak pamięć komórkowa. Komórki „pamiętają” jak im jest najlepiej – mają zaplanowane, że jeżeli można coś zmagazynować, to one będą to robiły.

Uważa się, że komórka tłuszczowa ma taką pamięć przez kilka, kilkanaście miesięcy. Więc jeśli zredukujemy masę ciała i utrzymamy ją minimum 3-6 miesięcy, to komórka tłuszczowa jest w stanie nauczyć się nowej masy ciała.

Dowiedz się więcej na temat leczenia otyłości i nadwagi. Wysłuchaj całego podcastu.

Wszystkie podcasty na stronie Medocover.pl możesz obejrzeć TUTAJ.

Posłuchaj podcastów "O zdrowie pytam" także w:

 

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 05.01.2021
Data ostatniej aktualizacji 05.01.2021