Nasiona czarnuszki mogą być spożywane jako olej z czarnuszki, ale również jako suplement diety (w formie sproszkowanej lub jako kapsułki).
Czarnuszka rośnie w krajach południowej i południowo-zachodniej Azji, Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Dlatego jest popularnym składnikiem tamtejszej kuchni.
Właściwości oleju z czarnuszki
Olejowi z czarnuszki przypisuje się wiele właściwości zdrowotnych:
- obniża stężenie cholesterolu we krwi – efekt był zaobserwowany tylko dla formy sproszkowanej, a nie oleju; niemniej potrzeba dalszych badań, które rozjaśnią wpływ jej spożycia na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych,
- olej z czarnuszki obniża stężenie glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2, dlatego być może w przyszłości znajdzie zastosowanie w leczeniu cukrzycy, choć na razie brakuje przekonywujących danych,
- ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze,
- ma działanie przeciwutleniające,
- może mieć działanie ochronne dla nerek,
- może mieć działanie przeciwpadaczkowe,
- może wpływać ochronnie na skórę,
- olej z czarnuszki może działać ochronnie na wątrobę,
- może wpływać korzystnie na zdrowie serca i naczyń,
- może wpływać na redukcję masy ciała,
- może mieć potencjalne działanie antynowotworowe ‒ zatrzymywać rozwój komórek nowotworowych, a nawet je niszczyć. Badania laboratoryjne i prowadzone na zwierzętach pokazują, że olej z czarnuszki m.in. hamował wytwarzanie komórek nowotworu skóry, zmniejszył żywotność komórek raka wątroby, raka płuca i przyczynił się do zniszczenia komórek nowotworowych raka jelita grubego, białaczki i raka piersi.
Większość z wymienionych właściwości oleju z czarnuszki dotyczą badań eksperymentalnych (na zwierzętach), nie badań klinicznych (z udziałem ludzi). Aby zalecać stosowanie oleju z czarnuszki, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań z udziałem osób z konkretnymi jednostkami chorobowymi.
Ważne jest również rozróżnienie formy – olej z czarnuszki nie jest tożsamy z suplementami diety – część badań odnosi się do suplementów diety, a nie oleju z czarnuszki. Efekt działania dla tych dwóch form może się różnić.
Olej z czarnuszki na włosy i skórę
Olej z czarnuszki jest szeroko wykorzystywany w kosmetologii. Przede wszystkim ma korzystne działa na włosy ‒ wzmacnia je, pielęgnuje i odżywia.
Stosowanie oleju z czarnuszki
Aplikacja na skórę emulsji z olejkiem z czarnuszki może łagodzić podrażnienia skóry i wpływać korzystnie na zachowanie bariery naskórkowej oraz utrzymywać odpowiednie nawodnienie skóry, dzięki działaniu przeciwzapalnemu i antyoksydacyjnemu. Pojawiły się również doniesienia, że może wspomagać leczenie zmian skórnych w przebiegu atopowego zapalenia skóry czy trądziku.
Dla kogo jest niewskazany olej z czarnuszki?
Stosowanie oleju z czarnuszki nie jest wskazane w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu. U kobiet w ciąży lub w trakcie laktacji spożycie/suplementację należy skonsultować z lekarzem.
Co to jest czarnuszka? |
Czarnuszka siewna to roślina z gatunku jaskrowatych. Naturalnie rośnie na południu Europy, jest jednak uprawiana w wielu regionach świata, w tym w Polsce. Roślinę uprawia się ze względu na właściwości lecznicze oleju z czarnuszki tłoczonego na zimno. Z czarnuszki robi się również przyprawę. |
Źródła:
- http://www.herbapolonica.pl/magazines-files/5156139-13.pdf
- Daryabeygi-Khotbehsara R., Golzarand M., Ghaffari M.P. i wsp. Nigella sativa improves glucose homeostasis and serum lipids in type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. Complementary Therapies in Medicine 2017; 35; 6-13.
- Akhondian J., Parsa A., Rakhshande H. The effect of Nigella sativa L. (black cumin seed) on intractable pediatric seizures. Med Sci Monit 2007; 13(12): CR555-559.
- Borusiewicz M., Janeczko Z. Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych. Post Fitoter 2015; 16(4): 223-236.
- Ahmad A., Husain A., Mujeeb M. i wsp. A review on therapeutic potential of Nigella sativa: a miracle herb. Asian Pac J Trop Biomed 2013; 3(5): 337-352.
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |