• Lebiodka pospolita czyli oregano w kuchni i w aptece

    Lebiodka pospolita czyli oregano w kuchni i w aptece

    Oregano (Origanum vulgare L.) , czyli lebiodka pospolita, nazywana również dzikim majerankiem, to znana i popularna roślina, ale… głównie w kuchni. Z pewnością warto poznać i wykorzystać również jej drugie oblicze – rośliny leczniczej. Właściwości zdrowotne oregano doceniali już nawet Hipokrates i Arystoteles. W starożytnej Grecji roślinę tę uważano za symbol radości i szczęścia. Grecy i Rzymianie...
  • Otyłość u mężczyzn. Jak schudnąć?

    Otyłość u mężczyzn. Jak schudnąć?

    Otyłość została oficjalnie uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię opanowującą cały świat. Obecnie szacuje się, że co drugi mieszkaniec Polski ma nadwagę, a co piąty cierpi z powodu otyłości. Problem ten częściej dotyczy mężczyzn.
  • Grejpfrut. Energia i orzeźwienie

    Grejpfrut. Energia i orzeźwienie

    Grejpfrut (ang. grapefruit, Citrus paradisi Macfad.) to gatunek wiecznie zielonej rośliny z rodziny rutowatych. Jego nazwa pochodzi od zebranych w grona owoców: grape – grono i fruit – owoc. Dawniej grejpfruty określano „shaddockami”, co nawiązywało do nazwiska kapitana Jamesa Shaddocka, który sprowadził je z Polinezji na karaibską wyspę Barbados.
  • Najczystsze źródło DHA. Algi morskie alternatywą dla ryb

    Najczystsze źródło DHA. Algi morskie alternatywą dla ryb

    Wybór preparatu z kwasami omega to nie lada wyzwanie. Producenci suplementów prześcigają się w tworzeniu nowych produktów, kuszących opakowaniami, nazwami i bogatymi składami, mającymi działać cuda, pozwalając dożyć setki. W natłoku informacji pojawia się stały problem pacjenta: który z nich będzie dla mnie najlepszy? Zanim podejmie się decyzję, warto poznać kilka podstawowych faktów.
  • Czosnek pospolity (Allium sativum L.). Nie tylko przyprawa

    Czosnek pospolity (Allium sativum L.). Nie tylko przyprawa

    Czosnek to powszechnie znana roślina cebulowa, pochodzącą z Azji Środkowej. Stosowany był już w czasach starożytnych. Obecnie uprawiany jest w licznych krajach jako roślina przyprawowa i lecznicza. Surowcem farmaceutycznym są świeże ząbki czosnku oraz olejek czosnkowy. Główki czosnku zbiera się jesienią, a następnie przechowuje w suchym i chłodnym miejscu.
  • Cynk dla zdrowia i urody. Kompleksowe wsparcie

    Cynk dla zdrowia i urody. Kompleksowe wsparcie

    Cynk to ważny mikroelement pełniący w ludzkim organizmie wiele istotnych funkcji, począwszy od wpływu na odporność, stan skóry, włosów i paznokci, płodność do wspomagania odbierania bodźców smakowych i węchowych, procesów uczenia się i zapamiętywania.
  • Bakterie probiotyczne: niepozorne, a zdrowe

    Bakterie probiotyczne: niepozorne, a zdrowe

    Kariera mikroorganizmów probiotycznych rozpoczęła się w 1899 roku, kiedy to naukowiec Henry Tessler z Instytutu Pasteura w Paryżu odkrył w jelitach noworodków karmionych piersią Bifidobacterium. Wykazał on, że u dzieci, u których stwierdza się obecność tych bakterii, rzadziej występują biegunki.
  • Świąteczne przejedzenie - leczenie dolegliwości trawiennych po Bożym Narodzeniu

    Świąteczne przejedzenie - leczenie dolegliwości trawiennych po Bożym Narodzeniu

    Święta to okres rodzinnych spotkań i wspólnego biesiadowania, po którym może nam grozić świąteczne przejedzenie. Nie walczmy z tą tradycją, ale bądźmy rozsądni. Na co dzień rzadko mamy czas, aby w tak licznym gronie zjeść smaczny posiłek.
  • Dieta bezglutenowa. Strach ma wielkie oczy

    Dieta bezglutenowa. Strach ma wielkie oczy

    Czym jest gluten? Co go zawiera? Jakie ma właściwości? Czy naprawdę szkodzi, a jeśli tak, to komu? Czy może straszenie glutenem to tylko wyrafinowany podstęp, dzięki któremu specjaliści od marketingu w firmach spożywczych i farmaceutycznych chcą dodatkowo zarobić na gronie odbiorców podatnych na dietetyczne nowinki?
  • Magnez – pierwiastek życia

    Magnez – pierwiastek życia

    Szybkie tempo życia, nieodpowiednie odżywianie oraz ciągłe narażenie na stres sprawiają, że często sięgamy po preparaty magnezu. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak duży jest jego wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.