Jaki lekarz leczy depresję? Co powiedzieć?

Jeśli podejrzewasz, że twoje przeciągające się przygnębienie to nie zwykły smutek, a depresja, nie czekaj, zgłoś się do lekarza, najlepiej do psychiatry. Jeśli nie masz dostępu do psychiatry, również lekarz rodzinny może wypisać ci leki przeciwdepresyjne. Pomyśl też o psychoterapii – połączona z lekami pomoże ci szybciej poradzić sobie z chorobą.
Depresję leczy psychiatra.

Jaki lekarz leczy depresję? Psychiatra i inni

Gdzie szukać pomocy, jeśli podejrzewasz, że chorujesz na depresję? Przede wszystkim u psychiatry, który przepisze ci leki antydepresyjne. Nie potrzebujesz do niego skierowania od lekarza rodzinnego.

Niekiedy pierwsza wizyta u psychiatry może wydawać się stresująca. Konsultacja specjalisty różni się nieco od wizyt u innych lekarzy. Wizyta opiera się na rozmowe, podczas której lekarz pomoże zdiagnozować przyczynę problemu. 

A co zrobić, jeśli w twojej miejscowości nie ma akurat psychiatry? Albo z innych powodów nie możesz skorzystać z jego pomocy? Zgłoś się do lekarza rodzinnego, on również może przepisać leki antydepresyjne.

Psychoterapeuta

Najważniejsze w walce z depresją jest podanie odpowiednich leków. Jednak warto terapię farmakologiczną uzupełnić o psychoterapię. W tym nie pomoże już psychiatra, ale psychoterapeuta.

Najskuteczniejszą terapią „na kozetce” jest tzw. psychoterapia poznawczo-behawioralna. Dzięki niej wraz z terapeutą będziecie pracować nad zmianą negatywnych wzorców myślowych, pomoże on też przezwyciężyć wyniszczające zachowania, jak uległość i wycofanie oraz popracuje z tobą nad asertywnością i komunikowaniem się z otoczeniem.

Dodatkowo psychoterapeuta może nauczyć cię znajdować w sobie mocne strony i je rozwijać, przetrenujecie, jak samodzielnie rozwiązywać problemy i panować nad swoimi uczuciami, sterować nimi.

Kiedy iść do psychiatry?

Kiedy nadchodzi ten moment, w którym powinieneś zacząć szukać pomocy? W przypadku, gdy zauważysz u siebie objawy depresji i nie są one nasilone, zgłoś się do psychiatry, jeśli po dwóch tygodniach objawy nie mijają.

Jeśli objawy są nasilone, nie czekaj tak długo, skorzystaj z pomocy lekarza jak najszybciej.

A co, jeśli jesteś w takim stanie tylko 2-3 dni, ale powtarza się to cyklicznie? Nie zastanawiaj się, również poproś o konsultację psychiatryczną.

Nie powinieneś zwlekać z wizytą u psychiatry, jeśli pojawiają się u ciebie myśli samobójcze - nawet, jeśli zdarzają się tylko sporadycznie, a tobie wydaje się, że masz nad nimi kontrolę i wcale nie odbierzesz sobie życia. W takiej sytuacji skonsultuj się z lekarzem jak najszybciej. Nie wiesz, w którym momencie twój stan się pogorszy i tę kontrolę stracisz.

Co powiedzieć lekarzowi w przypadku depresji?

Szacuje się, że wśród osób, które przychodzą na wizytę do lekarza rodzinnego z jakiegokolwiek powodu, 12-25 proc. choruje na depresję. Najgorsze jest jednak to, że u połowy z nich depresja nigdy nie zostaje zdiagnozowana.

Dlatego tak ważne jest, nawet jeśli przyszedłeś z przeziębieniem, żeby powiedzieć lekarzowi, że borykasz się z obniżonym nastrojem, bezsennością lub stanami lękowymi. Nawet, jeśli przyszedłeś po syrop na kaszel, powiedz mu o swoich objawach. I nie wstydź się tego, podobne kłopoty ma nawet co czwarty człowiek na świecie.

Lekarz rodzinny albo sam przepisze leki albo poleci psychiatrę. Tak czy inaczej, podczas pierwszej wizyty powinieneś opisać, jakie masz objawy. Lekarz będzie też pytał o to, czy w twojej rodzinie występowały wcześniej przypadki depresji.

Powiedz również lekarzowi, jeśli twoje nastroje depresyjne przeplatają się ze stanami euforii. To może być objaw choroby afektywnej dwubiegunowej.

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 09.06.2022
Data ostatniej aktualizacji 27.06.2023