• Nie zachoruj latem

  Twoje zdrowie

  Nie zachoruj latem

  11.07.2017
  Chłodny powiew powietrza z klimatyzacji, orzeźwiające lody czy zimne napoje. Dobro, do którego zdążyliśmy się przyzwyczaić latem, może mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie.
 • Udar cieplny. Leczenie udaru cieplnego

  Twoje zdrowie

  Udar cieplny. Leczenie udaru cieplnego

  07.07.2017
  Wakacje to czas, kiedy chętnie całe dnie spędzamy na świeżym powietrzu i korzystamy z kąpieli słonecznych. Łatwo jednak doprowadzić do przegrzania głowy i karku, a tym samym narazić się na udar cieplny. Może on też powstać podczas przebywania w dusznej, wilgotnej i gorącej atmosferze lub przy nadmiernym wysiłku fizycznym. Przed przegrzaniami należy szczególnie chronić dzieci i osoby starsze.
 • Dieta na ochronę skóry przed słońcem

  Dieta i odchudzanie

  Dieta na ochronę skóry przed słońcem

  06.07.2017
  Moda na aktywny tryb życia, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, uprawianie sportów czy po prostu wypoczynek na łonie natury, prócz przyjemności, niosą ze sobą pewne zagrożenia. Jednym z nich jest nadmierna ekspozycja na światło słoneczne. Na szczęście można się przed nią chronić i to nie tylko za pomocą kremów z filtrem. Tradycyjną fotoprotekcję doskonale uzupełniają liczne składniki diety, jak...
 • Zioła na serce, wzdęcia, trądzik, cholesterol

  Zdrowa żywność

  Zioła na serce, wzdęcia, trądzik, cholesterol

  03.07.2017
  Zioła traktujemy jako domowe sposoby na różne dolegliwości, jednak od wieków wykorzystywane są nie tylko w medycynie ludowej, ale i klasycznej, jako składnik wielu farmaceutyków. Na wiele dolegliwości są równie skuteczne jak preparaty syntetyczne, a nie powodują tylu skutków ubocznych.
 • Jak ustrzec się przed biegunką w podróży

  Twoje zdrowie

  Jak ustrzec się przed biegunką w podróży

  01.07.2017
  Najczęstszy problem medyczny turystów to biegunka podróżnych. Przypadłość ta, znana na świecie pod wieloma potocznymi określeniami, w Egipcie – „klątwa faraona”, w Meksyku i Ameryce Łacińskiej – „galop gringo”, w Indiach – „Delhi belly”, w Turcji – „zemsta sułtana”, jest zawsze nieprzyjemna. Nawet łagodna uprzykrza wymarzony wyjazd, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nią chronić.
 • Motywacja do zmiany

  Psyche

  Motywacja do zmiany

  01.07.2017
  Każda zmiana, której dokonujemy w życiu, choćby najmniejsza, jak na przykład zmiana nawyków związanych z codziennym funkcjonowaniem, to proces stopniowy, którego realizacja wymaga czasu. Człowiek przechodzi przez kilka etapów zmian, zanim jest w stanie na dobre zmienić swoje zachowanie. Dzięki wiedzy na temat wyzwań i przeszkód na tej drodze, możemy skuteczniej wspierać najbliższe nam osoby na...
 • Wiśnia - właściwości lecznicze wiśni

  Zdrowa żywność

  Wiśnia - właściwości lecznicze wiśni

  30.06.2017
  Wiśnia to niewielki owoc pestkowy, który należy do tej samej rodziny różowatych co morele, brzoskwinie i śliwki. Rozróżnić można dwa typy wiśni: słodkie i kwaśne. Ich ojczyzną jest Europa i zachodnia Azja. Swoją angielską nazwę cherry wiśnia zawdzięcza starożytnemu tureckiemu miastu Cerasus. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą sprzed ponad 300 lat p.n.e., kiedy to została opisana przez greckiego...
 • Kalendarz pylenia - jak uniknąć alergii z kalendarzem alergika?

  Twoje zdrowie

  Kalendarz pylenia - jak uniknąć alergii z kalendarzem alergika?

  15.06.2017
  Kalendarz pylenia powinien stanowić niezbędnik każdego alergika. Alergia doczekała się miana choroby cywilizacyjnej. W ostatnich latach liczba osób cierpiących na powodowane nią dolegliwości znacznie wzrosła, co wiąże się z postępem technologicznym, za którym idzie zanieczyszczenie środowiska.
 • Bezpieczny tatuaż

  Uroda

  Bezpieczny tatuaż

  08.06.2017
  Perspektywa zbliżającego się lata, które coraz bardziej czuć w powietrzu, skłania do śmielszego odsłaniania ciała, a często do jego ozdabiania. Coraz więcej osób decyduje się na tatuaż i najczęściej wykonuje go właśnie w sezonie wiosenno-letnim. Upiększanie ciała powinno jednak przede wszystkim iść w parze z troską o dobrą kondycję skóry. Wiosna to czas, kiedy należy ją przygotować do lata,...
 • Przygotowanie do podróży. Nim ruszysz w drogę…

  Aktywność fizyczna

  Przygotowanie do podróży. Nim ruszysz w drogę…

  07.06.2017
  Przygotowanie pasażerów i samochodu do wakacyjnej podróży powinno być szczególnie staranne. Od tego zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy, a także spokój wypoczynku.
 • Bilans zdrowia dziecka

  Ciąża i dziecko

  Bilans zdrowia dziecka - informacje ogólne

  07.06.2017
  Bilans zdrowia dziecka to profilaktyczne, rutynowe, okresowo przeprowadzane badania zdrowotne. Przeprowadza je lekarz rodzinny lub pediatra.
 • Leczenie alergii - jak rozpoznać i leczyć reakcje alergiczne?

  Twoje zdrowie

  Leczenie alergii - jak rozpoznać i leczyć reakcje alergiczne?

  01.06.2017
  • Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alergia jest trzecią najczęstszą chorobą przewlekłą na świecie, a w Europie najczęstszą. Według Światowej Organizacji Alergii (WAO) co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych dotyczy 30–40 proc. całej światowej populacji. To coraz powszechniejszy problem zdrowotny w społeczeństwach krajów wysoko rozwiniętych. Według danych NFZ (2021 r.) w Polsce około 40...
 • Podróże małe i duże. Szczepienia przed urlopem

  Aktywność fizyczna

  Podróże małe i duże. Szczepienia przed urlopem

  01.06.2017
  Wybierasz się na upragnione wakacje? Nie pozwól, żeby choroba przeszkodziła ci w wypoczynku. Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu, które zapewni bezpieczeństwo i komfort podróży, jak również pozwoli zminimalizować ryzyko komplikacji zdrowotnych. Przywieź z podróży tylko dobre wspomnienia.
 • Grillowanie - uczta w otwartej przestrzeni

  Zdrowa żywność

  Grillowanie - uczta w otwartej przestrzeni

  03.05.2017
  Grill pozwala wyczarować kulinarne cuda, dogodzić wszystkim gustom – zarówno mięsożercom, jak i wegetarianom, ale warto pamiętać o pewnych zasadach, by, oprócz niewątpliwej przyjemności z miło spędzonego czasu z przyjaciółmi i uczty dla podniebienia, nie przyczynił się on do kłopotów ze zdrowiem.
 • Cukrzyca – epidemia XXI wieku

  Twoje zdrowie

  Cukrzyca – epidemia XXI wieku

  03.05.2017
  Aktualnie w Polsce około 3 miliony osób chorują na cukrzycę. Liczba chorych szybko rośnie, mówi się już nawet o niezakaźnej epidemii cukrzycy. W 90% jest to cukrzyca typu 2. Gwałtowny wzrost zachorowań na cukrzycę wiąże się z niekorzystnymi następstwami rozwoju naszej cywilizacji – życiem w pośpiechu, złym odżywianiem oraz zmniejszeniem aktywności fizycznej.
 • Uwaga na słońce!

  Twoje zdrowie

  Uwaga na słońce!

  30.03.2017
  Każdy z nas zdecydowanie lepiej się czuje i wygląda, gdy za oknem świeci słońce. To jasne! Niestety, nie tak samo jasne, jak fakt, że te uwielbiane przez nas promienie wiosennego ciepła niezbyt korzystnie wpływają na nasz płaszcz ochronny, jakim jest skóra. W jaki sposób cieszyć się słońcem wiosną i nie mieć z tego powodu skórnych nieprzyjemności?
 • Przesilenie wiosenne - dlaczego wiosną brakuje nam energii?

  Twoje zdrowie

  Przesilenie wiosenne - dlaczego wiosną brakuje nam energii?

  01.03.2017
  Wiosna to czas, kiedy cała natura budzi się do życia. I my również chcielibyśmy się obudzić, jednak nasze ciało – akurat o tej porze roku – bardzo często odmawia nam posłuszeństwa. Gdy tuż po zimie pacjenci w aptece zaczynają narzekać na zmęczenie, osłabienie, senność, brak energii, apatię czy bóle głowy, wiadomo, że właśnie nadeszło wiosenne przesilenie.
 • Afty, pleśniawki, zajady to nie to samo!

  Twoje zdrowie

  Afty, pleśniawki, zajady to nie to samo!

  01.02.2017
  Afty i pleśniawki są częstymi schorzeniami jamy ustnej. Małe punkty usytuowane na błonie śluzowej, skutecznie zatruwają życie. Mogą powodować dyskomfort nawet podczas mówienia, nie mówiąc już o pozbawianiu przyjemności jedzenia nie tylko ulubionych potraw, ale i jakichkolwiek posiłków.