• przewlekła niewydolność żylna

    Biblioteka Zdrowia

    Żylaki - przyczyny, objawy i leczenie

    07.09.2017
    Objawy chorób żył (szczególnie obwodowej niewydolności żylnej) występują już u co 5. osoby przed 30. rokiem życia. Ponad połowa mężczyzn, blisko 70% kobiet w średnim wieku i aż 80% osób po 60 roku życia zgłasza dolegliwości wynikające z tej choroby – większość z nich ma żylaki kończyn dolnych. Wynika z tego, że przewlekła niewydolność żył obwodowych jest jedną z częściej występujących w dorosłej...
  • Starczowzroczność | Prezbiopia

    Biblioteka Zdrowia

    Prezbiopia (starczowzroczność)

    07.09.2017
    Termin „prezbiopia” obejmuje wszystkie problemy z wyraźnym, ostrym czytaniem, które pojawiają się najczęściej w 4. dekadzie życia. Potocznie przypadłość ta nazywana jest starczowzrocznością, jednak przez niektórych pacjentów nazwa ta jest odbierana negatywnie – dlatego zalecane jest używanie formalnej formy, czyli prezbiopii.
  • Dalekowzroczność

    Biblioteka Zdrowia

    Dalekowzroczność

    07.09.2017
    Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność lub hipermetropia, to stan, w którym światło wpadające do oka skupia się „za” siatkówką. Nadwzroczność powstaje w wyniku zbyt krótkiej gałki ocznej lub zbyt małej mocy optycznej. Jest to wada korygowana soczewkami dodatnimi (skupiającymi).
  • Anemia sierpowata - objawy i leczenie anemii sierpowatej

    Biblioteka Zdrowia

    Anemia sierpowata - objawy i leczenie anemii sierpowatej

    07.09.2017
    Anemia sierpowata (nazywana też niedokrwistością sierpowatą) jest nieuleczalną wrodzoną chorobą zagrażającą życiu. Charakteryzuje się nieprawidłową budową hemoglobiny. Czerwone krwinki mają kształt podobny do sierpa, stąd nazwa tego rodzaju niedokrwistości.
  • Niedokrwistość z niedoboru żelaza - przyczyny, objawy i leczenie

    Biblioteka Zdrowia

    Niedokrwistość z niedoboru żelaza - przyczyny, objawy i leczenie

    07.09.2017
    Niedokrwistość (anemia) z niedoboru żelaza objawia się wybiórczym apetytem, np. na kredę czy glinę. Pojawia się także ból, pieczenie języka, suchość w ustach. Skóra staje się sucha, a kąciki ust mogą zacząć pękać. U kobiet w ciąży nieleczona niedokrwistość z niedoboru żelaza może prowadzić do powikłań.
  • Niedokrwistość (anemia) z niedoboru witaminy B12

    Biblioteka Zdrowia

    Niedokrwistość (anemia) z niedoboru witaminy B12 - przyczyny, objawy i leczenie

    07.09.2017
    Jest to niedokrwistość, w której niedobór witaminy B12 (podobnie jak w niedokrwistości z niedoboru kwasu foliowego) powoduje zaburzenia w dojrzewaniu czerwonych krwinek. Rosną one wtedy większe niż powinny być. Objawy anemii z niedoboru witaminy B12 obejmują cechy typowe dla niedokrwistości oraz m.in. objawy ze strony przewodu pokarmowego oraz objawy neurologiczne.
  • Niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego

    Biblioteka Zdrowia

    Niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego - przyczyny, objawy i leczenie

    07.09.2017
    Jedną z form anemii jest niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego. Prowadzi do niej m.in. zła dieta. Jakie są objawy i skutki tej choroby? Jaką dietę stosować przy anemii z niedoboru kwasu foliowego?
  • Niedokrwistość chorób przewlekłych

    Biblioteka Zdrowia

    Niedokrwistość chorób przewlekłych - objawy, przyczyny

    07.09.2017
    W powstawaniu niedokrwistości chorób przewlekłych istotną rolę odgrywa pobudzenie układu immunologicznego związane z toczącym się w organizmie procesem zapalnym. Jest to prawdopodobnie drugi co do częstości występowania, po anemii z niedoboru żelaza, rodzaj niedokrwistości.
  •  skręcenie stawu skokowego

    Biblioteka Zdrowia

    Nawykowe skręcenie stawu skokowego

    07.09.2017
    Skręcenie stawu skokowego to jeden z najczęstszych urazów ortopedycznych, zarówno wśród amatorów jak i sportowców. Staw skokowy jest stabilizowany przez taśmy z tkanki łącznej zwane więzadłami, łączące ze sobą poszczególne kości. Stabilizację zapewniają również mięśnie, które otaczają staw skokowy, łącząc się z kośćmi za pomocą ścięgien.
  • łopatka, uraz ortopedyczny

    Biblioteka Zdrowia

    Łopatka - najczęstsze schorzenia

    07.09.2017
    Łopatka to płaska trójkątna kość położona w górze pleców. Jest niezwykle istotnym elementem budującym obręcz kończyny górnej. Anatomicznie łopatka łączy się z obojczykiem kością ramienną oraz żebrami, po których się ślizga. Dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich elementów budujących kończynę górną niezbędne jest zachowanie balansu mięśniowego.
  • Grypa żołądkowa (jelitówka, grypa jelitowa) - objawy i leczenie grypy żołądkowej

    Biblioteka Zdrowia

    Grypa żołądkowa (jelitówka, grypa jelitowa) - objawy i leczenie grypy żołądkowej

    07.09.2017
    Grypa żołądkowa, czyli zapalenie żołądkowo-jelitowe, znana jest też pod nazwą grypa jelitowa lub jelitówka. Najczęstsze objawy grypy żołądkowej to nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i objawy grypopodobne (bóle głowy i mięśni, gorączka). Sprawdź sposoby leczenia oraz co jeść przy grypie żołądkowej.
  • Entezopatia ścięgna Achillesa

    Biblioteka Zdrowia

    Entezopatia ścięgna Achillesa

    07.09.2017
    Entezopatia to przeciążeniowa zmiana w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa do kości. Powstaje na skutek systematycznego działania przeciążeń. W ich wyniku po pewnym czasie powstają entezofity, czyli drobne wyrośla kostne, które osłabiają wydolność mięśnia. Na tak osłabione ścięgno wystarczy działanie niewielkiej siły, aby doszło do przerwania ciągłości mięśnia w okolicy połączenia...
  • Biegunka to częsta przypadłość

    Biblioteka Zdrowia

    Biegunka (rozwolnienie) - przyczyny, objawy i leczenie biegunki

    07.09.2017
    Biegunka to częsta przypadłość, ale dlaczego niektórzy chorują podczas podróży, a inni cierpią na nią po antybiotyku? Wyjaśniamy, skąd się bierze i jak sobie z nią radzić.
  • Apteczka turystyczna - jak przygotować apteczkę na urlop?

    Twoje zdrowie

    Apteczka turystyczna - jak przygotować apteczkę na urlop?

    01.09.2017
    Wybierając się na wakacje, zakładamy, że mamy przed sobą kilka lub kilkanaście dni spokojnego, niczym niezmąconego wypoczynku. Niestety, życie pisze różne scenariusze, czasami umieszcza w nich problemy ze zdrowiem. Dlatego przygotowując się do wyjazdu, pamiętajmy o podręcznej apteczce, która, jeśli będzie to konieczne, pomoże zadbać o zdrowie. Co zabrać do apteczki turystycznej?
  • Zadbaj o skórę i włosy po lecie

    Twoje zdrowie

    Zadbaj o skórę i włosy po lecie

    01.09.2017
    Słońce, tropikalne temperatury, klimatyzowane pojazdy i pomieszczenia, czy inne szkodliwe czynniki, które często towarzyszą nam latem, zostawiają niekorzystny ślad na włosach i skórze. Co teraz, u progu jesieni, możemy dla nich zrobić, by poprawić ich kondycję, a tym samym wygląd? Po jakie kosmetyki i suplementy diety sięgnąć?
  • Zdrowy powrót do przedszkola i szkoły

    Rozwój dzieci

    Zdrowy powrót do przedszkola i szkoły

    01.09.2017
    Moment pójścia dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły sprzyja różnym zachorowaniom. Ich główną przyczyną są powszechnie występujące bakterie.
  • Anemia

    Biblioteka Zdrowia

    Anemia - objawy, przyczyny i leczenie anemii

    30.08.2017
    Anemię, czyli niedokrwistość, łatwo przegapić, myląc jej objawy ze zwykłym przemęczeniem. Jeśli często czujesz zmęczenie, jesteś blady, odczuwasz zawroty głowy, boli cię głowa lub masz trudności z koncentracją, nie lekceważ tych oznak, ponieważ anemia może być groźna dla zdrowia. Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć niedokrwistość.
  • Astygmatyzm - objawy i leczenie astygmatyzmu

    Biblioteka Zdrowia

    Astygmatyzm - objawy i leczenie astygmatyzmu

    30.08.2017
    Astygmatyzm to jedna z najczęstszych wad wzroku. Nie jest on chorobą oczu. Astygmatycy widzą obraz nieostry, zamglony, z rozmytymi konturami. Gdy okulista rozpozna w objawach wadę wzroku, dobierze okulary lub soczewki kontaktowe. Sprawdź, co to jest astygmatyzm.
  • Oparzenia słoneczne – sposoby na oparzenia

    Twoje zdrowie

    Oparzenia słoneczne – sposoby na oparzenia

    30.08.2017
    Opalenizna prawia humor i nadaje ciału piękny, brązowy kolor. Ale promienie słoneczne mogą też być bardzo szkodliwe. Wie o tym doskonale każdy, kto zbyt długo przebywał na słońcu. Jak sobie radzić z oparzeniami słonecznymi?
  • Przed pierwszym dzwonkiem. Przygotowania do szkoły

    Rozwój dzieci

    Przed pierwszym dzwonkiem. Przygotowania do szkoły

    21.08.2017
    Przygotowania do szkoły warto poczynić z odpowiednim wyprzedzeniem. By we wrześniu z werwą nasze dziecko zabrało się do pracy, o dobre warunki i akcesoria do nauki zadbajmy wcześniej.