• Staw biodrowy dolegliwości

    Biblioteka Zdrowia

    Staw biodrowy, dolegliwości stawu biodrowego

    13.09.2017
    Staw biodrowy (łac. articulatio coxae) to jeden z największych stawów organizmu człowieka. Jego funkcją jest wspieranie organizmu i lokomocja. Alarmującym sygnałem jest ból w okolicy biodra, który może oznaczać jedną z najczęstszych dolegliwości: chorobę zwyrodnieniową stawu, biodro trzaskające, zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej lub uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego.
  • Staw barkowy

    Biblioteka Zdrowia

    Staw barkowo-obojczykowy. Urazy i leczenie

    13.09.2017
    Staw barkowo-obojczykowy jest niewielką strukturą zlokalizowaną na szczycie stawu barkowego. Jest on tworzony przez powierzchnie stawowe końca barkowego obojczyka i wyrostka barkowego łopatki. Powierzchnie te pokryte są chrząstką włóknistą, a pomiędzy nimi znajduje się dysk śródstawowy uzupełniający przestrzeń stawową. Stabilizację stawu zapewniają więzadła: barkowo-obojczykowe (stabilność w...
  • Rak trzonu macicy (rak endometrium)

    Biblioteka Zdrowia

    Rak trzonu macicy (rak endometrium) – przyczyny, objawy i leczenie

    13.09.2017
    Macica jest żeńskim narządem rozrodczym zbudowanym jest z dna, trzonu, cieśni i szyjki. Wyściełana jest nabłonkiem nazywanym endometrium, w którym zagnieżdża się zarodek, jeśli w danym cyklu dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej. Rak trzonu macicy, czyli rak endometrium, może rozwinąć się właśnie w śluzówce wyściełającej wnętrze trzonu macicy. Jednym z objawów raka endometrium jest obfite i...
  • Rak tarczycy, objawy raka tarczycy

    Biblioteka Zdrowia

    Rak tarczycy - przyczyny, objawy i leczenie

    13.09.2017
    Tarczyca znajduje się z przodu szyi. Składa się z dwóch płatów, każdy z nich ma mniej więcej wielkość kciuka. Jest gruczołem wydzielniczym odpowiadającym za wydzielanie hormonów wpływających na metabolizm człowieka. Umiejscowiona jest w przednio-dolnej części szyi. U ponad połowy populacji w tarczycy znajdują się zmiany guzkowe, jednak większość z ich to zmiany łagodne – jedynie 1% do 2% guzków ma...
  • Parabeny. (Nie)bezpieczne składniki kosmetyków

    Uroda

    Parabeny. (Nie)bezpieczne składniki kosmetyków

    12.09.2017
    Poglądy na bezpieczeństwo stosowania parabenów były pozytywne przez wiele lat. W chwili obecnej substancje te są powodem licznych kontrowersji i dyskusji na temat ich wpływu na zdrowie.
  • Dziecko za biurkiem. Jak urządzić miejsce do nauki?

    Rozwój dzieci

    Dziecko za biurkiem. Jak urządzić miejsce do nauki?

    08.09.2017
    Dzieci coraz więcej czasu spędzają przy biurku i przed komputerem. Odrabianie lekcji, granie, rysowanie, niejednokrotnie wypełniają maluchom długie godziny. Jak urządzić miejsce do nauki swojemu dziecku, by wymusić zachowanie prawidłowej postawy ciała i czy ergonomia ma zastosowanie również w doborze sprzętów dla najmłodszych?
  • Hiperprolaktynemia (prolaktyna)

    Biblioteka Zdrowia

    Hiperprolaktynemia - przyczyny, objawy, leczenie

    07.09.2017
    Hiperprolaktynemia to zespół różnorodnych objawów związanych ze zwiększonym wydzielaniem hormonu prolaktyny (PRL) przez przysadkę. Nadmiar prolaktyny działa przeciwstawnie do hormonów płciowych. Fizjologiczne zwiększenie stężenia prolaktyny, niebędące zjawiskiem nieprawidłowym, pojawia się u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
  • Ortoreksja - objawy i leczenie obsesji zdrowego odżywiania

    Biblioteka Zdrowia

    Ortoreksja - objawy i leczenie obsesji zdrowego odżywiania

    07.09.2017
    Ortoreksja polega na obsesji na punkcie zdrowego odżywiania. Panuje moda, aby być szczupłym i odżywiać się zdrowo, co ma pomóc w zachowaniu dobrego samopoczucia i pełni zdrowia jak najdłużej. Wszystko jednak należy stosować z umiarem. Gdy pojawi się bowiem przesada, będziemy mieć do czynienia z ortoreksją. To zaburzenie powoduje, że osiąga się cel odwrotny – zamiast chronić zdrowie, niszczymy je.
  • Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) - przyczyny, objawy i leczenie

    Biblioteka Zdrowia

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) - przyczyny, objawy i leczenie

    07.09.2017
    Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba przenoszona przez kleszcze, która występuje w Europie i wielu regionach Azji. W Polsce zachorowania występują na terenie całego kraju, jednak najwięcej przypadków odnotowuje się w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim.
  • Łokieć tenisisty - objawy i leczenie.

    Biblioteka Zdrowia

    Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

    07.09.2017
    Hasło „łokieć tenisisty” często kojarzone jest z przeciążeniem okolicy łokcia u miłośników tenisa. Określenie to jest jednak mylące, a ból łokcia rzadko dotyka osoby grające w tenisa. Stanowią oni zaledwie 10 proc. przypadków klinicznych, a przyczyną powstawania bólu jest opóźniony backhand. Łokieć tenisisty to dolegliwość uznawana za chorobę zawodową m.in. pracowników biurowych, informatyków i...
  • Niedoczynność tarczycy, czym się objawia?

    Biblioteka Zdrowia

    Niedoczynność tarczycy - objawy, przyczyny, leczenie

    07.09.2017
    Szacuje się, że problemy z tarczycą ma co piąty Polak, a jedną z najczęstszych chorób tego gruczołu jest niedoczynność. Objawy niedoczynności tarczycy wynikają głównie ze zwolnienia pracy organizmu. To właśnie niedoczynność może być winna tyciu, ciągłemu zmęczeniu i uczuciu chłodu oraz pogorszeniu nastroju. Zauważasz u siebie takie objawy? Nie czekaj na rozwój choroby! Zobacz, jakie są objawy,...
  • Odra - przyczyny, objawy i leczenie

    Biblioteka Zdrowia

    Odra - przyczyny, objawy i leczenie

    07.09.2017
    Odra to bardzo zaraźliwa, ciężka choroba wirusowa o ostrym przebiegu. Występuje najczęściej w wieku dziecięcym. Odra objawia się gorączką, wysypką i stanem zapalnym błon śluzowych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że na świecie w latach 2021-2022 odnotowano ponad 9 milionów przypadków odry.
  • Borelioza - objawy, diagnostyka, leczenie boreliozy

    Biblioteka Zdrowia

    Borelioza - objawy, diagnostyka, leczenie boreliozy

    07.09.2017
    Borelioza jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie - krętki Borrelia burgdorferi przenoszone przez kleszcze. Jej objawy obejmują skórę, stawy, układ nerwowy i serce. Charakterystyczny jest rumień wędrujący, nie u każdego jednak się pojawia. Borelioza nazywana jest też „chorobą z Lyme” – nazwa ta popularna jest w krajach angielskojęzycznych.
  • Marskość wątroby – przyczyny, objawy i leczenie

    Biblioteka Zdrowia

    Marskość wątroby – przyczyny, objawy i leczenie

    07.09.2017
    Marskość wątroby to przewlekły stan, w którym dochodzi do zwłóknienia wątroby i zmiany jej budowy – zamiast prawidłowych zrazików wątrobowych pojawiają się guzki regeneracyjne, czyli różnej wielkości skupiska komórek wątrobowych otoczonych gęstymi pasmami tkanki łącznej. Prowadzi to do martwicy hepatocytów, czyli komórek wątroby i w efekcie do zaburzeń czynności wątroby.
  • ból pleców

    Biblioteka Zdrowia

    Ból pleców - przyczyny i leczenie

    07.09.2017
    Ból pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości. Dotyka większość osób dorosłych przynajmniej raz w ciągu życia. Najczęściej przyczyną bólu pleców jest przeciążenie kręgosłupa. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży, osoby z nadwagą, osoby palące.
  • Objawy celiakii, jakie badania na nietolerancję glutenu

    Biblioteka Zdrowia

    Celiakia - objawy, przyczyny i leczenie nietolerancji na gluten

    07.09.2017
    Celiakia to inaczej nietolerancja glutenu. Choroba może ujawnić się w różnym wieku, ale najczęściej diagnozowana jest u dzieci. Ze względu na fakt, że celiakia miewa bezobjawowy przebieg, chorzy nie zgłaszają się po pomoc do specjalisty. Z tego względu część osób dotkniętych nietolerancją glutenu nigdy nie dowiaduje się o swoim schorzeniu.
  • Choroba Hashimoto - przyczyny, rozpoznanie i leczenie

    Biblioteka Zdrowia

    Choroba Hashimoto - przyczyny, rozpoznanie i leczenie

    07.09.2017
    Choroba Hashimoto, nazywana fachowo przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, to zapalenie tarczycy spowodowane nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego. Objawy choroby Hashimoto to m.in. tycie, zmęczenie, ogólne zmęczenie czy senność.
  • Objawy, leczenie nadczynności tarczycy

    Biblioteka Zdrowia

    Nadczynność tarczycy - objawy, przyczyny i leczenie nadczynności tarczycy

    07.09.2017
    Nadczynność tarczycy, inaczej hipertyreoza, to stan nadmiaru hormonów tarczycowych, który przejawia się przyspieszeniem działania organizmu. Jest jedną z najczęstszych chorób tego gruczołu – choruje na nią 1,6% kobiet (głównie w wieku 20-40 lat) i 0,14% mężczyzn. Szacuje się, że na nadczynność tarczycy zachoruje w ciągu całego życia co 60. kobieta. U mężczyzn występuje rzadko.
  • Cukrzyca - objawy, przyczyny i leczenie cukrzycy

    Biblioteka Zdrowia

    Cukrzyca - objawy, przyczyny i leczenie cukrzycy

    07.09.2017
    Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna, w przebiegu której poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki. Czy ostatnio stale czujesz się zmęczony? A może doskwiera ci ciągły głód i pragnienie? Albo schudłeś, chociaż się nie odchudzałeś? Nie lekceważ tych dolegliwości, bo mogą być objawami cukrzycy.
  • Łokieć golfisty objawia się bólem po przyśrodkowej stronie stawu łokciowego. Jak wygląda leczenie?

    Biblioteka Zdrowia

    Łokieć golfisty - objawy, leczenie i rehabilitacja

    07.09.2017
    Łokieć golfisty (łac. epicondylitis medialis humeri) to ból po wewnętrznej stronie łokcia. Dolegliwość dotyczy patologii przyczepów mięśni zginacza promieniowego nadgarstka, zginacza łokciowego nadgarstka i/lub nawrotnego obłego.