• Zespół jelita drażliwego (IBS) - objawy, przyczyny i leczenie

    Biblioteka Zdrowia

    Zespół jelita drażliwego (IBS) - objawy, przyczyny i leczenie

    13.09.2017
    Zespół jelita drażliwego (z ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS) jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Polega ona na nawracających zaburzeniach pracy jelit i ich nadreaktywności, niezwiązanych ze zmianami organicznymi lub biochemicznymi w organizmie. Sprawdź objawy jelita drażliwego i dietę zalecaną przy tym schorzeniu.
  • Wszawica, wszawica leczenie

    Biblioteka Zdrowia

    Wszawica - objawy i leczenie wszawicy

    13.09.2017
    Wszawica, naukowo zwana pediculosis, może być wywołana przez trzy rodzaje stawonogów: wesz głowową, wesz łonową lub wesz odzieżową. Wszystkie te rodzaje występują tam, gdzie żyje człowiek: na całym świecie i w każdym klimacie. Jakie są pierwsze objawy wszawicy, jak zapobiegać wszawicy? Po czym rozpoznać wszawicę?
  • zespół cieśni nadgarstka

    Biblioteka Zdrowia

    Zespół cieśni nadgarstka - przyczyny, objawy i leczenie

    13.09.2017
    Pierwsze przypadki zespołu cieśni nadgarstka opisywane były już ponad sto lat temu, jednak tę jednostkę chorobową przedstawił dopiero w 1939 roku dr George S. Phalan. Współcześnie zespół cieśni nadgarstka jest jedną z najczęściej spotykanych neuropatii (100 zachorowań na 100 000 przypadków).
  • Zaburzenia snu można leczyć

    Biblioteka Zdrowia

    Zaburzenia snu - jak leczyć bezsenność, narkolepsję, lunatykowanie i chrapanie?

    13.09.2017
    Zaburzenia snu to przede wszystkim bezsenność, narkolepsja, sennowłóctwo, lęki nocne, koszmary senne, a także chrapanie. Każdy z nas potrzebuje snu, który jest stanem fizjologicznym niezbędnym dla naszego zdrowia. Czym z naukowego punktu widzenia jest sen? Jak leczyć zaburzenia snu?
  • Wole guzkowe tarczycy - objawy i leczenie woli guzkowych tarczycy

    Biblioteka Zdrowia

    Wole guzkowe tarczycy - objawy i leczenie woli guzkowych tarczycy

    13.09.2017
    Wole guzkowe to jedna z częstszych chorób tarczycy, obok niedoczynności, nadczynności i choroby Hashimoto.
  • Zmęczeniowe złamanie kości śródstopia

    Biblioteka Zdrowia

    Zmęczeniowe złamanie kości śródstopia

    13.09.2017
    Problem złamań powolnych po raz pierwszy dostrzeżono ponad wiek temu u żołnierzy, którzy przez wiele godzin maszerowali w twardym i ciężkim obuwiu. Dzisiaj bardziej dotyczy on osób aktywnych, trenujących takie sporty jak koszykówka, siatkówka, piłka nożna czy taniec.
  • Zespół kanału Guyona to różnego rodzaju zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu łokciowego

    Biblioteka Zdrowia

    Zespół kanału Guyona

    13.09.2017
    Zespół kanału Guyona, po łacinie syndroma canalis Guyoni, to dysfunkcja kończyny górnej o charakterze neuropatii uciskowej. Z uwagi na występowanie przestrzeni w obrębie nadgarstka, tzw. cieśni, w wyniku różnych procesów chorobowych może dochodzić do ucisku nerwu, zaburzeń jego ukrwienia, zmniejszenia elastyczności oraz jego uszkodzenia. Charakterystycznymi objawami zespołu kanału Guyona są...
  • Zespół de Quervaina

    Biblioteka Zdrowia

    Zespół de Quervaina – objawy, diagnoza i leczenie

    13.09.2017
    Zespół de Quervaina (zwany też chorobą de Quervaina) charakteryzuje się bólem w obrębie kciuka na skutek przeciążenia i powstałego w jego wyniku stanu zapalnego pochewki ścięgien mięśnia odwodziciela długiego kciuka i mięśnia prostownika krótkiego kciuka.
  • Zespół cieśni podbarkowej

    Biblioteka Zdrowia

    Zespół cieśni podbarkowej

    13.09.2017
    Zespół cieśni podbarkowej (ang. Subacromial Inpingement Syndrome – SIS) to jedna z najczęstszych dysfunkcji stawu ramiennego. Nazywana jest również ciasnotą podbarkową lub konfliktem podbarkowym. Stanowi blisko połowę dysfunkcji stawu barkowego.
  • Zawał serca

    Biblioteka Zdrowia

    Zawał mięśnia sercowego - przyczyny, objawy, leczenie

    13.09.2017
    Choroby układu krążenia są powodem 46% ogólnej liczby zgonów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Dzieje się tak pomimo istotnego postępu w przeciwdziałaniu przedwczesnej umieralności z tej przyczyny. Do grupy chorób układu krążenia należy choroba niedokrwienna serca, która obejmuje wszystkie choroby serca związane z jego niedokrwieniem. Choroba wieńcowa obejmuje także stany...
  • Zaparcia domowe sposoby

    Biblioteka Zdrowia

    Zaparcia. Domowe sposoby na zaparcia, objawy, leczenie

    13.09.2017
    Zaparcia to zbyt rzadkie wypróżnienia, czyli 2 razy w tygodniu lub rzadziej. Stolce są wtedy twarde, oddawane z wysiłkiem i często towarzyszącym uczuciem niepełnego wypróżnienia.
  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy to główna przyczyna bólu pięty

    Biblioteka Zdrowia

    Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy. Objawy i leczenie rozcięgna

    13.09.2017
    Zapalenie rozcięgna podeszwowego stanowi najczęstszą przyczynę bólu pięty. Problem ten może dotyczyć każdego, jednak osobami szczególnie narażonymi są biegacze, zwłaszcza długodystansowi. Według doniesień naukowych zapalenie rozcięgna podeszwowego dotyka około 10% biegaczy, niezależnie od płci. Poznanie objawów tej kontuzji pozwala nie lekceważyć pierwszych symptomów i szybko zareagować.
  • zapalenie żył

    Biblioteka Zdrowia

    Zakrzepica żył powierzchownych – przyczyny, objawy i leczenie zakrzepicy

    13.09.2017
    Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych należą do ostrych (czyli nagłych) chorób żył. To stan w kończynach dolnych, który najczęściej dotyczy żylaków i wynika z zaburzenia przepływu krwi oraz uszkodzeń ściany naczyń w zmienionym odcinku żyły. Objawia się m.in. bolesnym obrzękiem i zaczerwienieniem skóry w miejscu zapalenia żył.
  • Zakrzepica to poważna choroba żył

    Biblioteka Zdrowia

    Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy i leczenie zakrzepicy

    13.09.2017
    Zakrzepica żył głębokich, w skrócie ZŻG, często mylnie jest nazywana jest zapaleniem żył głębokich. Należy do ostrych chorób żył. Powstaje w układzie tzw. żył głębokich kończyn, zdecydowanie częściej w kończynach dolnych niż w górnych.
  • Uszkodzenie więzadła kolanowego

    Biblioteka Zdrowia

    Więzadło krzyżowe przednie stawu kolanowego - uszkodzenie więzadła

    13.09.2017
    Staw kolanowy jest pośrednim ogniwem łączącym kończynę dolną. Jego ruchomość pozwala na wykonywanie przede wszystkim ruchów zgięcia i wyprostu. Specyficzna budowa pozwala również na ruchy rotacyjne, jednak tylko w sytuacji, gdy staw kolanowy znajduje się w pozycji zgięcia. Stabilność struktury gwarantuje okołostawowy system ochrony stawu kolanowego, w skład którego wchodzi torebka stawowa wraz z...
  • Stożek rotatorów w stawie barkowym, uszkodzenie stożka rotatorów

    Biblioteka Zdrowia

    Stożek rotatorów w stawie barkowym, uszkodzenie stożka rotatorów

    13.09.2017
    Staw barkowy jest najbardziej mobilnym stawem w ciele człowieka. Możliwe jest to dzięki złożonej budowie anatomicznej. W skład stawu barkowego wchodzą: staw ramienno-łopatkowy, staw barkowo-obojczykowy i mostkowo-obojczykowy, a także ruchome połączenie łopatki z tylną ścianą klatki piersiowej. Ruchomość ułatwia także stosunek powierzchni stawowych – duża powierzchnia stawowa głowy kości ramiennej i...
  • Uszkodzenie obrąbka stawowego

    Biblioteka Zdrowia

    Obrąbek stawowy, uszkodzenie obrąbka stawowego

    13.09.2017
    Obrąbek stawowy to struktura chrzęstno-włóknista, która pogłębia panewkę stawu. W stawie ramiennym głowa kości ramiennej jest 3-4 krotnie większa niż jama panewki – stąd bierze się bardzo duża ruchomość stawu i duże prawdopodobieństwo uszkodzenia struktury w wyniku urazu.
  • Łąkotki stawu kolanowego

    Biblioteka Zdrowia

    Łąkotki stawu kolanowego, uszkodzenie łąkotek stawu kolanowego

    13.09.2017
    W kolanie znajdują się dwie delikatne półksiężycowate struktury poprawiające dopasowanie pomiędzy kością udową a kością piszczelową – to łąkotka przyśrodkowa i boczna. Jeszcze przed wojną panował pogląd, że łąkotki nie są konieczne do prawidłowego funkcjonowania kolana. Współcześnie jednak wiadomo, że odgrywają znaczną rolę.
  • Świerzb - przyczyny, objawy i leczenie

    Biblioteka Zdrowia

    Świerzb - przyczyny, objawy i leczenie

    13.09.2017
    Świerzb jest jedną z najczęściej spotykanych chorób skóry powszechnych na całym świecie. Występuje przeważnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych choroba ta dotyka mniej niż 1 proc. populacji. Zakażenie dotyka zwykle dzieci lub u osoby z obniżoną odpornością.
  • Staw biodrowy dolegliwości

    Biblioteka Zdrowia

    Staw biodrowy, dolegliwości stawu biodrowego

    13.09.2017
    Staw biodrowy (łac. articulatio coxae) to jeden z największych stawów organizmu człowieka. Jego funkcją jest wspieranie organizmu i lokomocja. Alarmującym sygnałem jest ból w okolicy biodra, który może oznaczać jedną z najczęstszych dolegliwości: chorobę zwyrodnieniową stawu, biodro trzaskające, zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej lub uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego.