• serce, zawał serca

    Twoje zdrowie

    Zdrowe serce - co zrobić, by mieć zdrowe serce?

    01.11.2017
    Choroby serca i układu krążenia powodują najwięcej zgonów na świecie. Zgodnie z raportem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w 2021 r. w Polsce choroby te były przyczyną niemal 35 proc. zgonów. Światowe autorytety i międzynarodowe organizacje od lat próbują te liczby ograniczyć, choćby przez propagowanie profilaktyki chorób serca. Warto poznać kilka jej podstawowych zasad. Przecież chodzi o...
  • Choroba lokomocyjna. Aby podróż nie stała się koszmarem

    Twoje zdrowie

    Choroba lokomocyjna. Aby podróż nie stała się koszmarem

    01.11.2017
    Choroba lokomocyjna to dość powszechna dolegliwość. Aby zrozumieć jej mechanizm i przyczyny występowania, musimy poznać podstawowe fakty,dotyczące naszego narządu równowagi, czyli błędnika.
  • Dlaczego warto rzucić palenie

    Twoje zdrowie

    Dlaczego warto rzucić palenie

    01.11.2017
    Palenie tytoniu jest tak powszechne, że trudno znaleźć człowieka, który w jakiś sposób nie byłby dotknięty jego skutkami: jako aktywny lub bierny palacz, czy bliski osoby chorującej w wyniku palenia. Argumentów za tym, aby rzucić, jest bardzo dużo.
  • Alergie. Liczba alergików ciągle rośnie

    Twoje zdrowie

    Alergie. Liczba alergików ciągle rośnie

    01.11.2017
    Rozmowa z profesorem Rafałem Pawliczakiem z Katedry Alergologii, Immunologii i Dermatologii na Wydziale Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, praktykującym lekarzem alergologiem.
  • Leczenie w podróży

    Twoje zdrowie

    Leczenie w podróży

    01.11.2017
    Podróżujemy coraz częściej i coraz dalej, w poszukiwaniu odpoczynku, przygody, pracy. Wyjeżdżamy w stanie pełnego zdrowia albo w trakcie leczenia. Może się zdarzyć, że choroba dopadnie nas za granicą. Szybkie i skuteczne leczenie w dużym stopniu zależy od przygotowania do podróży.
  • Infekcje dróg rodnych

    Choroby intymne

    Infekcje dróg rodnych

    01.11.2017
    Jednym z częstszych powodów zgłaszania się kobiet do lekarza ginekologa są uporczywe dolegliwości związane z infekcjami dróg rodnych. Wiele jest przyczyn i okoliczności sprzyjających ich powstawaniu.
  • Cukrzyca a problemy ze wzrokiem. Retinopatia cukrzycowa

    Twoje zdrowie

    Cukrzyca a problemy ze wzrokiem. Retinopatia cukrzycowa

    01.11.2017
    Retinopatia cukrzycowa jest jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy. Rozwija się bardzo podstępnie, często nie dając objawów we wczesnej fazie. Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat retinopatii cukrzycowej, bo może ona doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
  • Trądzik pospolity. Codzienność w parze z trądzikiem pospolitym

    Uroda

    Trądzik pospolity. Codzienność w parze z trądzikiem pospolitym

    01.11.2017
    Reakcją zwrotną na pryszcz najczęściej jest wyciśnięcie go, w efekcie czego z jednej małej krostki powstaje całe siedlisko… I choć to najpopularniejsze zachowanie u osób mających skórę ze skłonnością do niedoskonałości, to jednak jest ono naganne. Czego jeszcze, poza wyciskaniem wykwitów skórnych, nie mogą robić osoby cierpiące na trądzik pospolity? Jaką dietę zastosować na trądzik?
  • Trądzik różowaty

    Uroda

    Trądzik różowaty

    01.11.2017
    Wypryski na twarzy wielu z nas kojarzą się jedynie z problemem nastolatków. Nic bardziej mylnego! Jedna z odmian trądziku – trądzik różowaty – to choroba dorosłych. Jakie działania profilaktyczne podejmować? Co robić, gdy jednak już zachorujemy?
  • Menopauza Hormonalna terapia zastępcza

    Zdrowie kobiet

    Menopauza. Hormonalna terapia zastępcza

    01.11.2017
    Okres okołomenopauzalny jest czasem szczególnym dla każdej kobiety w związku z wieloma zmianami, zachodzącymi w jej organizmie. Wiele kobiet obawia się tych zmian. Jednym ze sposobów łagodzenia objawów przekwitania (menopauzy) jest tzw. hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Sprawdź wady, zalety, wskazania i przeciwwskazania terapi hormonalnej w przypadku menopauzy.
  • Movember 2023 - bezpłatne badania na raka prostaty i jąder

    Zdrowie mężczyzn

    Movember 2023 - bezpłatne badania na raka prostaty i jąder

    30.10.2017
    Movember to akcja, która od kilku lat znana jest na całym świecie. Nazwa movember to zbitka angielskich słów mustache (wąsy) i november (listopad). Jej symbolem stały się wąsy jako domena męskości. W listopadzie mężczyźni na całym świecie zapuszczają je, żeby propagować konieczność regularnych badań w kierunku raka prostaty i jąder. Tylko dzięki regularnym badaniom mężczyźni mogą uchronić się przed...
  • Jak odróżnić krztusiec od grypy?

    Zdrowie codzienne

    Jak odróżnić krztusiec od grypy?

    30.10.2017
    W początkowym okresie krztusiec (dawna potoczna nazwa – koklusz) może dawać objawy podobne do wirusowych zakażeń górnych dróg oddechowych, np. grypy. Jeżeli nie występują typowe napady kaszlu, zakończone „zanoszeniem się” i głębokim wydechem ze świstem lub wymiotami, to zwykle, głównie u osób dorosłych, nie podejrzewa się krztuśca. Obraz kliniczny tej choroby u młodzieży i dorosłych może być atypowy,...
  • Jakie mogą być schorzenia tarczycy?

    Zdrowie codzienne

    Tarczyca - rola, objawy chorób, badania i leczenie

    27.10.2017
    Choroby tarczycy mogą się objawiać wiecznym zmęczeniem, drażliwością, sennością, brakiem humoru i ciągłym głodem. Nie daj sobie wmówić, że to normalne, bo inni też tak mają. Zbadaj tarczycę. Proste badania krwi mogą znaleźć przyczynę twoich problemów, a leczenie skutecznie je rozwiązać. 
  • Sposoby na ból gardła

    Zdrowie codzienne

    Ból gardła. Co oznacza? Leczenie bólu gardła domowymi sposobami

    27.10.2017
    Ból gardła wywołują bakterie lub wirusy. Jeszcze czym innym może być spowodowany ból gardła przy przełykaniu. Sprawdź, co powoduje dolegliwości bólowe oraz jakie są domowe sposoby na ból gardła.
  • Okulary progresywne

    Zdrowie codzienne

    Okulary progresywne. Sprawdź, jak działają

    27.10.2017
    Okulary progresywne to największe dobro, jakie ma do zaoferowania współczesna optyka dla osób cierpiących na prezbiopię. Prezbiopia to pogorszenie widzenia na bliskie odległości, które wynika ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka. Jest to proces fizjologiczny wynikający ze starzenia się organizmu, powodujący zmniejszenie elastyczności gałek ocznych.
  • Uczulenie na słońce to choroba alergiczna

    Zdrowie codzienne

    Uczulenie na słońce – objawy i leczenie alergii słonecznej

    27.10.2017
    O uczuleniu na słońce (alergii na słońce, fotouczuleniu) mówimy wtedy, gdy słońce aktywuje reakcję uczuleniową. Uczulenie na słońce o nieznanej przyczynie dotyczy najczęściej dzieci. Fotouczulenie bywa także reakcją na leki czy kosmetyki.
  • Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza? Należy jak najszybciej wyciągnąć kleszcza ze skóry, a po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować miejsce wkłucia.

    Zdrowie codzienne

    Jak wyciągnąć kleszcza? Usuwanie kleszcza [WIDEO]

    27.10.2017
    Kleszcza należy usunąć jak najszybciej. Im szybciej wyciągniesz kleszcza, tym mniejsze ryzyko zakażenia boreliozą. Zobacz, jak samodzielnie i bezpiecznie usunąć kleszcza za pomocą pęsety lub narzędzi kupionych w aptece. Nigdy nie smaruj kleszcza kremem czy spirytusem. Zgłoś się do lekarza, jeżeli w ciągu 6.-60. dni w okolicy ukąszenia pojawi się rumień.
  • Geny BRCA1 i BRCA2 zaliczane do antyonkogenów

    Zdrowie kobiet

    BRCA1 oraz BRCA2 – rak jest zapisany w genach

    26.10.2017
    Pierwsze informacje dotyczące raka piersi odnotowano już w piśmiennictwie starożytnego Egiptu sprzed 3000 lat. Od tego czasu lekarze mierzą się z rozpoznaniem i leczeniem nowotworów. Żyjemy w erze szczególnego rozwoju medycyny oferującej nowe metody diagnostyki i leczenia raka. Przełomem jest wdrożenie powszechnie dostępnych i wiarygodnych testów genetycznych, które pozwalają oszacować ryzyko...
  • Żółtaczka pokarmowa (WZW A)

    Biblioteka Zdrowia

    Żółtaczka pokarmowa (WZW A) – objawy i leczenie

    24.10.2017
    Żółtaczka pokarmowa, czyli zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A), do niedawna było utożsamiane wyłącznie z zagranicznymi podróżami w rejony występowania choroby. Turystów i podróżników planujących wyjazd do Afryki, krajów basenu Morza Śródziemnego, do Europy Wschodniej (Rosji, Ukrainy) czy Ameryki Południowej rutynowo ostrzega się przed zachorowaniem na WZW A, zaznaczając, jak ważne...
  • WZW A ostre

    Biblioteka Zdrowia

    WZW A - ostre wirusowe zapalenie wątroby typu A

    24.10.2017
    WZW A to zakaźna choroba wątroby wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Na świecie notuje się ok. 1,4 miliona przypadków ostrego WZW A rocznie. W Europie przeciwciała świadczące o przebytym zakażeniu HAV występują u 7 proc. dzieci do 15. roku życia i u 70 proc. osób dorosłych. W Polsce rozpoznaje się kilkadziesiąt zakażeń rocznie, a większość z nich występuje u osób, które podróżowały...