• Zawał serca - seryjny zabójca

    Twoje zdrowie

    Zawał serca - seryjny zabójca

    08.11.2017
    Zawał serca co roku zbiera w naszym kraju śmiertelne żniwo. Pacjenci, którzy przeżyli, wymagają specjalistycznej opieki do końca życia, którego komfort znacznie się obniża. Czy da się uchronić przed tym seryjnym zabójcą cywilizowanego świata?
  • Rotawirus u dzieci i dorosłych

    Twoje zdrowie

    Rotawirusy – zagrożenie dla dzieci i dorosłych

    08.11.2017
    Rotawirusy działają podstępnie. Wylęgają się w organizmie twojego dziecka na kilka dni przed pojawieniem się pierwszych objawów. Około trzeciej dobry wszystko jest już jasne, pojawia się gorączka, wymioty i ostra biegunka. Dla niemowlaka zarażenie rotawirusem może się to skończyć nie tylko cierpieniem, ale też odwodnieniem i traumatycznym pobytem w szpitalu. Rotawirusy atakują nie tylko dzieci, ale...
  • Szczepionka przeciwko meningokokom

    Choroby dzieci

    Wszystko o szczepieniu przeciw meningokokom

    08.11.2017
    Inwazyjna choroba meningokokowa, w której przebiegu może wystąpić zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz posocznica, to bardzo poważna infekcja, która szybko postępuje i nawet w kilka godzin może doprowadzić do śmierci. Zarazić można się od nosiciela, który sam nie wykazuje objawów choroby. Jest jednak jedna dobra wiadomość: przed inwazyjną chorobą menigokokową można się zabezpieczyć. Na rynku są...
  • Meningokoki - co to jest?

    Choroby dzieci

    Meningokoki - bakteria zagrażająca życiu

    08.11.2017
    Meningokoki rozprzestrzeniają się między ludźmi drogą kropelkową oraz przez kontakt bezpośredni - w kropelkach śliny, kiedy zarażony kicha, kaszle lub całuje inną osobę. Wywołują jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych – inwazyjną chorobę meningokokową. Jej przebieg bywa tak piorunujący, że może zabić nawet w kilka godzin. Co dziesiąta osoba zarażona meningokokami ma trwałe powikłania wywołane tymi...
  • Jak usunąć prosaki?

    Twoje zdrowie

    Prosaki – jak się pozbyć prosaków?

    08.11.2017
    Prosaki nie swędzą, nie pieką, ale szpecą. Małe, białe lub żółtawe grudki na twarzy mogą uprzykrzyć życie. Sprawdź, jak bezpiecznie usnąć prosaki.
  • Cukrzyca a wysiłek fizyczny

    Twoje zdrowie

    Cukrzyca a wysiłek fizyczny

    07.11.2017
    Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że aktualnie dotyka ponad 1 proc. populacji, a częstość jej występowania stale rośnie, zwłaszcza w krajach rozwijających się.
  • Brodawki wirusowe to niewielkie narośla na skórze lub błonie śluzowej

    Uroda

    Usuwanie brodawek wirusowych [WIDEO]

    07.11.2017
    Dobrą metodą pozbycia się brodawek wirusowych (czyli tzw. brodawek płaskich) oraz brodawek łojotokowych jest potraktowanie ich prądem. Choć brzmi to groźnie, wykonywany w tym celu zabieg elektrokoagulacji jest prosty i bezpieczny. Specjalna elektroda przyłożona w miejscu zmiany skutecznie ją niszczy. Dowiedz się, jak pozbyć się brodawek wirusowych.
  • Apteczka samochodowa - wyposażenie apteczki samochodowej

    Twoje zdrowie

    Apteczka samochodowa - wyposażenie apteczki samochodowej

    07.11.2017
    Chociaż polskie prawo nie wymaga posiadania apteczki w samochodach osobowych, to powinien mieć ją każdy kierowca. Warto pamiętać, wybierając się w wakacyjną podróż, że apteczka jest obowiązkowa w niektórych krajach, takich jak: Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Hiszpania, Niemcy, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy, a także Rosja.
  • Cera naczynkowa

    Uroda

    Cera naczynkowa. Jak pielęgnować cerę naczynkową

    07.11.2017
    Wiele zmian pojawiających się na twarzy w okresie zimowym ma charakter długotrwały i wymaga szczególnego traktowania. Wiele uwagi należy poświęcić cerze naczynkowej.
  • Siedzący tryb życia.

    Twoje zdrowie

    Siedzący tryb życia. Jak wybrać krzesło?

    07.11.2017
    Prawie 6 godzin spędzamy każdego dnia w pozycji siedzącej. Najbardziej cierpi na tym nasz kręgosłup, bo siedząc, fundujemy mu obciążenie rzędu 140 kg! Jak uwolnić go od zbędnego ciężaru?
  • Czym są hemoroidy? Przyczyny powstawania hemoroidów.

    Biblioteka Zdrowia

    Hemoroidy – objawy i leczenie hemoroidów

    06.11.2017
    Hemoroidy (żylaki odbytu) są dość powszechnym problemem. Z wiekiem wzrasta ryzyko ich występowania. Nawet do 60 proc. osób po 50. roku życia ma objawy hemoroidów. Problem często dotyczy kobiet w ciąży i po porodzie. Najczęstszym objawem jest krwawienie okolic odbytu i uczucie dyskomfortu. Leczenie początkowych stadiów choroby polega głównie na profilaktyce, dbałości o dietę i prawidłowe nawyki...
  • Żeń-szeń koreański. Korzeń życia – siła, energia i moc

    Zdrowa żywność

    Żeń-szeń koreański. Korzeń życia – siła, energia i moc

    06.11.2017
    Żeń-szeń koreański (Korean ginseng) to niewielka roślina wieloletnia, która rośnie na północnych terenach leśnych Chin, Mandżurii i Korei. Nazwa znana na Zachodzie pochodzi od chińskiej nazwy rénshēn znaczącej „człowiek-korzeń”, nawiązującej do kształtu kłącza. W większości języków europejskich żeń-szeń określa się jako ginseng. Polska nazwa „żeń-szeń” została zapożyczona z rosyjskiego i stąd bierze...
  • Pomarańcza - lecznicze właściwości pomarańczy

    Zdrowa żywność

    Pomarańcza - lecznicze właściwości pomarańczy

    06.11.2017
    Słowem „pomarańcza” określa się niektóre gatunki roślin należące do rodziny cytrusów. Nazwa ta jest tylko zwyczajowa, nie stanowi odrębnej jednostki taksonomicznej. Odnosi się do kilku gatunków roślin: pomarańczy bergamoty, pomarańczy limety, pomarańczy chińskiej, pomarańczy gorzkiej, pomarańczy olbrzymiej i innych. Pomarańcza jest źródłem witaminy C, beta-karotenu i witamin z grupy B.
  • Pielęgnacja skóry u dzieci

    Rozwój dzieci

    Pielęgnacja skóry u dzieci

    06.11.2017
    Skóra działa jak tarcza, chroniąc organizm przed wnikaniem szkodliwych czynników. Skóra dzieci, szczególnie małych, nie jest jednak tak dobrze przygotowana do tej funkcji, w porównaniu ze skórą dorosłych.
  • Ćwiczenia i dieta – połączenie idealne

    Dieta i odchudzanie

    Ćwiczenia i dieta – połączenie idealne

    06.11.2017
    Dieta albo ćwiczenia. To najczęściej polecane sposoby na uzyskanie szczupłej sylwetki. Okazuje się jednak, że nie trzeba wybierać między tymi sposobami. Razem mogą zdziałać nawet więcej! Najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie jest połączenie diety i ćwiczeń.
  • Choroby alergiczne - objawy i leczenie chorób o podłożu alergicznym

    Twoje zdrowie

    Choroby alergiczne - objawy i leczenie chorób o podłożu alergicznym

    02.11.2017
    Do chorób o podłożu alergicznym zalicza się: alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę, astmę, obrzęk naczynioruchowy, wyprysk kontaktowy, alergię pokarmową oraz reakcje anafilaktyczne. Pokrótce omawiamy kilka z nich.
  • serce, zawał serca

    Twoje zdrowie

    Zdrowe serce - co zrobić, by mieć zdrowe serce?

    01.11.2017
    Choroby serca i układu krążenia powodują najwięcej zgonów na świecie. Zgodnie z raportem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w 2021 r. w Polsce choroby te były przyczyną niemal 35 proc. zgonów. Światowe autorytety i międzynarodowe organizacje od lat próbują te liczby ograniczyć, choćby przez propagowanie profilaktyki chorób serca. Warto poznać kilka jej podstawowych zasad. Przecież chodzi o...
  • Choroba lokomocyjna. Aby podróż nie stała się koszmarem

    Twoje zdrowie

    Choroba lokomocyjna. Aby podróż nie stała się koszmarem

    01.11.2017
    Choroba lokomocyjna to dość powszechna dolegliwość. Aby zrozumieć jej mechanizm i przyczyny występowania, musimy poznać podstawowe fakty,dotyczące naszego narządu równowagi, czyli błędnika.
  • Dlaczego warto rzucić palenie

    Twoje zdrowie

    Dlaczego warto rzucić palenie

    01.11.2017
    Palenie tytoniu jest tak powszechne, że trudno znaleźć człowieka, który w jakiś sposób nie byłby dotknięty jego skutkami: jako aktywny lub bierny palacz, czy bliski osoby chorującej w wyniku palenia. Argumentów za tym, aby rzucić, jest bardzo dużo.
  • Alergie. Liczba alergików ciągle rośnie

    Twoje zdrowie

    Alergie. Liczba alergików ciągle rośnie

    01.11.2017
    Rozmowa z profesorem Rafałem Pawliczakiem z Katedry Alergologii, Immunologii i Dermatologii na Wydziale Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, praktykującym lekarzem alergologiem.