• Niesteroidowe leki przeciwzapalne. Vademecum stosowania NLPZ

    Twoje zdrowie

    Niesteroidowe leki przeciwzapalne. Vademecum stosowania NLPZ

    04.12.2017
    Tajemniczy skrót NLPZ oznacza grupę leków o podobnym mechanizmie działania, której pełna nazwa brzmi: niesteroidowe leki przeciwzapalne. Należą do niej popularne substancje, z którymi prawie każdy miał okazję się zetknąć, takie jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen czy ketoprofen. Oprócz działania przeciwzapalnego mają one również właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
  • Praca. Demotywatory groźne dla pracownika

    Psyche

    Praca. Demotywatory groźne dla pracownika

    04.12.2017
    O demotywatorach, z którymi muszą się zmagać pracownicy, a także o tym, jak konstruktywnie rozwiązywać demotywujące sytuacje w pracy, rozmawiamy z doświadczonym trenerem Andrzejem Niemczykiem.
  • Kryzys wieku średniego

    Psyche

    Kryzys wieku średniego

    04.12.2017
    Wiek średni to często czas podsumowań, które dla wielu mężczyzn okazują się szansą na zweryfikowanie swoich osiągnięć, porażek oraz roli, którą chcą odgrywać w życiu. Nierzadko rezultatem tych przemyśleń jest kryzys wieku średniego. Czym dokładnie się on charakteryzuje i czy istnieje możliwość, by się przed nim ustrzec?
  • Jet lag, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej

    Aktywność fizyczna

    Jet lag, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej

    04.12.2017
    Podróż samolotem pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale może niekorzystnie odbić się na naszym organizmie. Pojawienie się w ciągu kilkunastu godzin w zupełnie innej strefie czasowej wybija nas bowiem z rytmu, w którym żyliśmy dotychczas.
  • Wypalenie zawodowe - na czym polega, przyczyny. Jak uniknąć wypalenia zawodowego?

    Psychologia i seks

    Wypalenie zawodowe - na czym polega, przyczyny. Jak uniknąć wypalenia zawodowego?

    03.12.2017
    Wypalenie zawodowe to jedno z najczęstszych zagrożeń, które dotykają pracowników w firmach. Syndrom „burn out” nazywany jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku.
  • Jak pokonać rotawirusy?

    Choroby dzieci

    Jak pokonać rotawirusy?

    03.12.2017
    Rotawirus atakuje szczególnie w miesiącach zimowych, wywołując ostrą biegunkę i wymioty. Każdego roku 140 mln dzieci na świecie cierpi na zakażenia przewodu pokarmowego, wywołane przez wirus rota.
  • Bezsenność w ciąży

    Ciąża i dziecko

    Bezsenność w ciąży

    03.12.2017
    Wiele kobiet spodziewających się dziecka zgłasza problemy ze snem. Zastanówmy się zatem, jaką rolę odgrywa dobry sen w czasie ciąży, jakie są najczęstsze przyczyny bezsenności w tym okresie oraz jak kobiety ciężarne mogą radzić sobie z zaburzeniami snu.
  • Prostata

    Zdrowie mężczyzn

    Łagodny rozrost gruczołu krokowego

    03.12.2017
    Łagodny rozrost gruczołu krokowego jest schorzeniem powszechnym wśród mężczyzn, a częstość jego występowania rośnie wraz z wiekiem. Ocenia się, że problem ten dotyczy około 50 proc. mężczyzn po 60. i aż 90 proc. mężczyzn po 85. roku życia.
  • Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

    Przygotowanie do ciąży

    Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

    03.12.2017
    Zostanie bratem lub siostrą to całkiem nowa rola w życiu dziecka. Jak przygotować całą rodzinę na to, że już wkrótce się powiększy? Co zrobić w ciąży, aby uniknąć problemów, o których słyszeliśmy od znajomych, albo których sami doświadczaliśmy w dzieciństwie?
  • Kolor moczu, skład moczu. O czym świadczą?

    Twoje zdrowie

    Kolor moczu, skład moczu. O czym świadczą?

    01.12.2017
    Mocz powstaje w efekcie przefiltrowania krwi przez nerki. Ponieważ krew krąży po całym organizmie, kolor moczu i jego skład są ważną informacją o stanie zdrowia.
  • Trądzik różowaty

    Biblioteka Zdrowia

    Trądzik różowaty – leczenie, objawy trądziku różowatego

    01.12.2017
    Trądzik różowaty (łac. rosacea), to przewlekła choroba będąca zespołem objawów o różnej etiologii, należącą do nerwic naczynioworuchowych skóry. Trądzik różowaty jest przewlekłą zapalną chorobą skóry twarzy. Najczęściej dotyczy osób w wieku dojrzałym, który polega na występowaniu wykwitów rumieniowych, krostkowych i grudkowych. Rozwija się gwałtownie, na podłożu łojotoku oraz zaburzeń naczyniowych....
  • Normy badania moczu

    Twoje zdrowie

    Jak się przygotować do badania moczu? Normy badania moczu

    01.12.2017
    Specjaliści zalecają, aby badanie moczu robić co 2-3 lata. Dostarcza ono wielu istotnych informacji nie tylko dotyczących pracy nerek czy układu moczowego, ale i stanu zdrowia całego organizmu. Osoby szczególnie narażone na choroby nerek powinny badać się częściej. Sprawdź także normy badania.
  • Atopowe zapalenie skóry – jak rozpoznać i leczyć?

    Twoje zdrowie

    Atopowe zapalenie skóry – jak rozpoznać i leczyć?

    30.11.2017
    Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, genetycznie uwarunkowaną chorobą skóry. Najważniejsze jej objawy to sucha, swędząca, łuszcząca się, zaczerwieniona skóra. Może występować u niemowląt, dzieci i dorosłych, częste jest występowanie rodzinne.
  • Zawał serca - poznaj objawy, sprawdź, jak reagować [INFOGRAFIKA]

    Twoje zdrowie

    Zawał serca - poznaj objawy, sprawdź, jak reagować [INFOGRAFIKA]

    29.11.2017
    Silny ból w klatce piersiowej nie jest jedynym objawem zawału. Także inne charakterystyczne symptomy, m.in. duszności, osłabienie czy kołatanie serca, mogą wskazywać na zawał serca. Wiedza o tym, jak udzielić pomocy osobie z podejrzeniem zawału, może uratować komuś życie.
  • Ból stawów i ból ścięgien

    Kontuzje i urazy

    Ból stawów i ból ścięgien - jak sobie radzić?

    29.11.2017
    Metoda dostępna niegdyś tylko wyczynowym sportowcom dziś może pomóc każdemu zmagającemu się z bólem stawów czy ścięgien. Lekarstwo kryje się w naszej własnej krwi.
  • AIDS – co to jest? Jakie są objawy HIV i AIDS?

    Zdrowie codzienne

    AIDS – co to jest? Jakie są objawy HIV i AIDS?

    28.11.2017
    Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS. Ci, którzy się zdiagnozują, mogą korzystać z nowoczesnego leczenia zapobiegającego wystąpieniu AIDS. Terapia jest tym bardziej skuteczna, im szybciej zostanie rozpoczęta. Dlatego warto robić testy na HIV. Sprawdź, jakie objawy może dać HIV i co to jest AIDS.
  • Świąteczne obżarstwo - jak nie przytyć w Boże Narodzenie?

    Dieta i odchudzanie

    Świąteczne obżarstwo - jak nie przytyć w Boże Narodzenie?

    28.11.2017
    Świąteczne obżarstwo to w naszym kraju (i nie tylko w naszym) utarty zwyczaj. Zabielana śmietaną zupa grzybowa, śledź w oleju, pierogi z kapustą, smażony karp, a na deser kutia albo makowiec – to wszystko brzmi apetycznie, aż ślinka cieknie. A potem drzemka. I tak w kółko, przez kilka dni. A po świętach przejedzenie, zgaga, ból brzucha, dodatkowe kilogramy na wadze i wyrzuty sumienia. Jak jeść w...
  • Objawy Hashimoto - co się dzieje, gdy chorujemy na Hashimoto?

    Zdrowie codzienne

    Objawy Hashimoto - co się dzieje, gdy chorujemy na Hashimoto?

    27.11.2017
    Objawy Hashimoto są mało charakterystyczne. Dlatego chorzy często nie wiedzą, że cierpią na to schorzenie. Choroba Hashimoto kiedyś atakowała głównie starsze kobiety, dziś coraz częściej atakuje kobiety młode oraz mężczyzn. Sprawdź objawy choroby i dowiedz się, jak leczyć Hashimoto.
  • Dlaczego Boże Narodzenie jest tak stresujące? Jak sobie z tym poradzić?

    Psychologia i seks

    Dlaczego Boże Narodzenie jest tak stresujące? Jak sobie z tym poradzić?

    27.11.2017
    Choinka jak z katalogu, obok grupa dzieci wyglądających jak aniołki, śnieżnobiały obrus, przy stole roześmiana rodzina, w powietrzu zapach świec i piernika. Sielanka. Niestety, zazwyczaj Boże Narodzenie wygląda tak tylko w reklamach. Dla większości z nas święta to stres, bo ze wszystkim trzeba zdążyć, bo w sklepach tłok, bo wydatki są za duże, bo mąż zawsze kłóci się z kuzynką. Jak sobie radzić z...
  • Tężec - objawy, leczenie i szczepionka na tężec

    Biblioteka Zdrowia

    Tężec - objawy, leczenie i szczepionka na tężec

    24.11.2017
    Tężec jest bakteryjną, ostrą chorobą zakaźną, która może prowadzić do zgonu. Jednocześnie na co dzień podejmujemy szereg czynności, które mogą doprowadzić do zakażenia laseczką tężca – prace w ogrodzie, narażenie na skaleczenie, pokąsanie przez zwierzęta itp. Skutecznym i bezpiecznym sposobem zapobiegania zachorowaniu jest szczepienie przeciwko tężcowi. Niestety wraz z upływającym czasem odporność po...