• Krztusiec (koklusz). Przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

    Biblioteka Zdrowia

    Krztusiec (koklusz). Przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

    05.12.2017
    Krztusiec (inaczej koklusz) jest jedną z chorób, której można zapobiegać poprzez szczepienia. Mimo to w ostatnich latach obserwowany jest wyraźny wzrost zachorowań, zwłaszcza wśród młodzieży i dorosłych. Charakterystycznym objawem krztuśca jest długo utrzymujący się kaszel. W przebiegu choroby mogą wystąpić również inne objawy: wymioty, gorączka, bóle głowy i mięśni czy wzmożone pocenie i utratę masy...
  • Jak się przygotować do badania krwi i morfologii? Normy badania krwi

    Zdrowie codzienne

    Jak się przygotować do badania krwi i morfologii? Normy badania krwi

    05.12.2017
    Szukając informacji dotyczących przygotowania do badań krwi, należy wziąć pod uwagę, że morfologia (badanie elementów morfotycznych – „budujących” krew) jest przykładem badania krwi, jednak nie każde badanie krwi jest badaniem morfologicznym (morfologią). Sprawdź przygotowanie oraz normy badania krwi.
  • Otyłość brzuszna - dieta na brzuch

    Odżywianie

    Otyłość brzuszna - dieta na brzuch

    05.12.2017
    Otyłość brzuszna potocznie nazywana mięśniem piwnym, wbrew pozorom wcale do żartów nie skłania. Charakteryzuje ją odkładanie się tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. Częściej dotyka mężczyzn. Otyłość brzuszna (inaczej wisceralna, czyli trzewna – typu jabłko) obejmująca pas brzucha i klatki piersiowej, jest bardzo groźna dla zdrowia. I nie jest skutkiem wyłącznie nieposkromionego apetytu i...
  • Ospa wietrzna – objawy i leczenie ospy wietrznej

    Biblioteka Zdrowia

    Ospa wietrzna – objawy i leczenie ospy wietrznej

    05.12.2017
    Ospa wietrzna jest najpowszechniej występującą chorobą zakaźną wśród dzieci. Bywa nazywana tzw. wiatrówką. Zakaźność jest wysoka. Zachoruje prawie każdy, kto miał styczność z chorym, a wcześniej nie chorował. Zakażeń wirusem ospy wietrznej nie wolno bagatelizować. Istnieje ryzyko wystąpienia wielu powikłań. Do objawów ospy zalicza się m.in. osłabienie, gorączkę, katar, ból mięśni, charakterystyczną,...
  • WZW B - ostre wirusowe zapalenie wątroby typu B

    Biblioteka Zdrowia

    WZW B - ostre wirusowe zapalenie wątroby typu B

    05.12.2017
    Przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu B jest zakażenie wirusem HBV. WZW B często nie daje objawów albo daje objawy niestrawności. W Polsce w 2012 roku rozpoznano 1583 przypadki zakażenia, z czego tylko 4,9% to przypadki ostrego WZW B. Pozostałe to przypadki zapalenia przewlekłego. Tak mała liczba zachorowań to efekt wprowadzenia od roku 1994-1996 obowiązkowych szczepień dla wszystkich...
  • WZW B - przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B

    Biblioteka Zdrowia

    WZW B - przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B

    05.12.2017
    Przewlekłe WZW B to wirusowe zapalenie wątroby typu B trwające dłużej niż 6 miesięcy. Charakteryzuje się zmianami martwiczo-zapalnymi w wątrobie, które wywołane są przetrwałym zakażeniem HBV. PWZW B (czyli przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B) może prowadzić do marskości i raka wątroby.
  • WZW C. Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C

    Biblioteka Zdrowia

    WZW C. Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C

    05.12.2017
    Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C jest to wirusowe zapalenie wątroby typu C, które trwa dłużej niż 6 miesięcy. Charakteryzuje się obecnością zmian martwiczo-zapalnych w wątrobie, które wywołane są długotrwałym zakażeniem HCV. PZW C (przewlekłe zapalenie wątroby typu C) może prowadzić do marskości i raka wątroby.
  • Lukrecja gładka. Korzenna słodycz natury

    Uroda

    Lukrecja gładka. Korzenna słodycz natury

    05.12.2017
    W stanie dzikim lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra L.) występuje w środkowej i zachodniej Azji. Nazwa rodzajowa rośliny wywodzi się z greckiego glykos (słodki) i rhiza (korzeń), nawiązując do słodkiego smaku korzenia. Z kolei jej nazwa gatunkowa, glabra (gładki), odnosi się do nasion, które u tego gatunku mają gładką powierzchnię.
  • Poradnik intymny na intymne choroby

    Choroby intymne

    Poradnik intymny na intymne choroby

    05.12.2017
    Infekcje intymne to powszechny problem. Łatwo się ich nabawić, trudniej pozbyć. Niedoleczone, mogą powracać, i to wielokrotnie w ciągu roku.
  • Szczepienia. Dlaczego są tak ważne?

    Szczepienia

    Szczepienia. Dlaczego są tak ważne?

    05.12.2017
    Grypa, ospa wietrzna, gruźlica, tężec, błonica, krztusiec, świnka, odra, różyczka, wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, choroba meningokokowa, choroby wywołane pneumokokami, wirusem HPV lub rotawirusami, ale także cholera, żółta gorączka – to zaledwie kilka przykładów z wielu znanych nam chorób zakaźnych, którym możemy zapobiegać poprzez szczepienia.
  • Szczepienia a niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)

    Szczepienia

    Szczepienia a niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)

    05.12.2017
    W przypadku wszystkich obecnie stosowanych szczepionek ryzyko wystąpienia poważnego odczynu poszczepiennego (NOP) jest wielokrotnie mniejsze niż ryzyko i konsekwencje wynikające z zachorowania na chorobę zakaźną, przed którą chroni szczepienie. Sprawdź, jak radzić sobie z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP).
  • WZW E. Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu E

    Biblioteka Zdrowia

    WZW E. Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu E

    05.12.2017
    Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu E, czyli WZW E, jest to zakaźna choroba wątroby wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu E (HEV). Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku dochodzi do ok. 20 milionów zakażeń, z czego rozpoznawanych jest ok. 3 milionów. Zachorowania występują epidemicznie (głównie w Chinach, Indiach, Meksyku i Afryce) oraz sporadycznie (na całym świecie).
  • WZW D. Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu D

    Biblioteka Zdrowia

    WZW D. Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu D

    05.12.2017
    Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu D, czyli WZW D, wywołane jest przez wirus zapalenia wątroby typu D (HAD). Do zakażenia dochodzi drogą krwi, drogą płciową oraz przez łożysko lub podczas porodu.
  • WZW C. Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu C

    Biblioteka Zdrowia

    WZW C. Ostre wirusowe zapalenie wątroby typu C

    05.12.2017
    Każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 2 tys. nowych zachorowań na WZW typu C (wirusowe zapalenie wątroby typu C), głównie u osób dorosłych. Szacuje się, że wśród narkomanów uzależnionych do środków dożylnych, zakażony może być nawet co drugi z nich, bardzo często równocześnie z zakażeniem HIV.
  • Kurzajka (brodawka wirusowa) – leczenie, przyczyny [INFOGRAFIKA]

    Biblioteka Zdrowia

    Kurzajka (brodawka wirusowa) – leczenie, przyczyny [INFOGRAFIKA]

    05.12.2017
    Kurzajka to potoczna nazwa brodawki wirusowej. Kurzajki są powszechnie występującym problemem medycznym i stanowią częstą przyczynę wizyt w gabinetach dermatologicznych. Mogą przybierać kilka form, różniących się od siebie wyglądem, miejscem występowania oraz prognozowanym dalszym rozwojem. Podczas, gdy niektóre kurzajki pozostają dla pacjenta problemem niemal wyłącznie kosmetycznym, inne mogą...
  • Dysleksja – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Biblioteka Zdrowia

    Dysleksja – objawy, rozpoznanie, leczenie

    05.12.2017
    W ostatnim czasie wiele mówi się o dysleksji, która spędza sen z powiek części rodziców. Dysleksja jest zaburzeniem objawiającym się trudnościami w czytaniu i pisaniu. Wśród objawów dysleksji wymienia się zaburzenia motoryki czy słabszą koordynację ruchowo-wzrokową.
  • Smog i zanieczyszczenie powietrza – wpływ na zdrowie

    Twoje zdrowie

    Smog i zanieczyszczenie powietrza – wpływ na zdrowie

    05.12.2017
    Smog jest zjawiskiem atmosferycznym, o którym możemy usłyszeć coraz częściej. Jest zjawiskiem nienaturalnym, bezpośrednio związanym z działalnością człowieka.
  • Bilans zdrowia dziecka - badania profilaktyczne dzieci i młodzieży

    Rozwój dzieci

    Bilans zdrowia dziecka - badania profilaktyczne dzieci i młodzieży

    04.12.2017
    Bilans zdrowia (inaczej profilaktyczne badanie lekarskie) jest okresowo wykonywanym u każdego dziecka kompleksowym przeglądem stanu zdrowia, połączonym z oceną prawidłowości rozwoju.
  • Konflikt serologiczny a niezgodność serologiczna

    Przygotowanie do ciąży

    Konflikt serologiczny a niezgodność serologiczna

    04.12.2017
    Niezgodność serologiczna, zwana również zestawieniem konfliktowym, to sytuacja, w której kobieta ciężarna posiada ujemny czynnik RhD grupy krwi (RhD-), a ojciec dziecka czynnik RhD dodatni (RhD+). Zestawienie takie stwarza najczęściej ryzyko pojawienia się w następnej ciąży tzw. konfliktu serologicznego.
  • Pokrzywa zwyczajna. Zielone złoto zielarzy

    Zdrowa żywność

    Pokrzywa zwyczajna. Zielone złoto zielarzy

    04.12.2017
    Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae) występujący w stanie dzikim w Europie, Azji, Afryce Północnej i Ameryce Północnej.