Nadciśnienie tętnicze a zalecenia dla pacjentów
Zalecenia dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym dot. stylu życia¹ |
|
¹ (Stanowisko amerykańskiego i międzynarodowego towarzystwa ds. Nadciśnienia tętniczego, 2014).
Czy osoby z nadciśnieniem tętniczym są w grupie wyższego ryzyka zachorowania na COVID-19? Czy przebieg COVID-19 jest cięższy u osób z nadciśnieniem niż zdrowych?
Osoby z nadciśnieniem tętniczym są w grupie narażonej na cięższy przebieg COVID-19 i wyższe ryzyko zgonu – około 6-procentowa śmiertelność (dane z Chin). Jednym z czynników może być fakt, że wiele osób z nadciśnieniem tętniczym to jednocześnie osoby powyżej 60 roku życia.
Czy osoba z nadciśnieniem tętniczym powinna zmodyfikować leczenie na wypadek lub w razie wystąpienia COVID-19?
- Zaleca się kontynuację dotychczasowego leczenia nadciśnienia – leki są niezbędne do utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego i zapobiegania powikłaniom (np. udarom, zawałowi serca). W przypadku nowo rozpoznanego nadciśnienia powinno się rozpocząć leczenie zgodnie ze wskazaniami lekarza niezależnie od COVID-19.
Uwaga! Mimo doniesień, głównie z mediów społecznościowych – o możliwej szkodliwości pewnych leków stosowanych u pacjentów kardiologicznych, nie ma żadnych dowodów naukowych, by te leki zwiększały ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. |
- Warto zachować ostrożność w stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), np. ibuprofenu, oraz leków antykoncepcyjnych, psychoaktywnych, glikokortykosteroidów czy niektórych leków przeciwwirusowych – należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz monitorować ciśnienie tętnicze krwi.
Czy stosowanie ibuprofenu wpływa na przebieg COVID-19?
Nie ma dowodów wskazujących na związek między stosowaniem ibuprofenu a cięższym przebiegiem COVID-19. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak inne leki z grupy NLPZ może on zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowe, w tym niewydolności serca. Zaleca się ich stosowanie możliwie krótko i w najmniejszej skutecznej dawce.
Jakie środki zapobiegawcze związane z COVID-19 powinien stosować pacjent z nadciśnieniem tętniczym?
Osoba z nadciśnieniem powinna codziennie stosować środki zapobiegawcze takie jak dla ogółu populacji.
Dowiedz się, jak prawidłowo myć ręce – pobierz i wydrukuj naszą instrukcję:
Koronawirus (COVID-19) – jak prawidłowo myć ręce?
Koronawirus COVID-19 prawidłowa etykieta kichania i kaszlu
Co powinna zrobić osoba z nadciśnieniem tętniczym, która podejrzewa u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2?
Jeżeli masz gorączkę i kaszel lub duszności i podejrzewasz, że miałeś kontakt z osobą zarażoną, zostań w domu i skontaktuj się z lekarzem Telefonicznej Porady Medycznej 500 900 510 lub umów poradę telefoniczną do lekarza poprzez Medicover OnLine. (mol.medicover.pl). Lekarz podczas wywiadu oceni Twój stan zdrowia i przekaże zalecenia o dalszym postępowaniu.
Jeżeli nie jesteś pacjentem Medicover, bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego unikając transportu publicznego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeżeli gorączka, kaszel i/lub duszność, ulegną nasileniu lub pojawi się jakikolwiek z objawów tj.:
należy niezwłocznie telefonicznie skontaktować się z HotLine Medicover 500 900 999 lub z pogotowiem ratunkowym 112. |
Co powinna zrobić osoba z nadciśnieniem tętniczym, u której pojawią się objawy innej choroby niż COVID-19?
Jeśli zauważysz inne objawy chorobowe, również skontaktuj się z lekarzem Telefonicznej Porady Medycznej 500 900 510 lub umów telefon od lekarza poprzez Medicover OnLine (mol.medicover.pl).
Koronawirus COVID-19 wiarygodne informacje
- Praktyczne informacje na temat postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem można uzyskać na stronach: https://www.medicover.pl/koronawirus/dla-pacjentow/ i www.gov.pl/koronawirus.
- Listę wszystkich stacji sanitarno-epidemiologicznych (wojewódzkich i powiatowych) można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS): www.gis.gov.pl.
- Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych działających na terenie całego kraju znaleźć można na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali.
Nadciśnienie tętnicze przeczytaj także
Masz nadciśnienie? Prowadź dzienniczek pomiaru ciśnienia
Referencje:
- https://www.escardio.org/Councils/Council-on-Hypertension-(CHT)/News/position-statement-of-the-esc-council-on-hypertension-on-ace-inhibitors-and-ang
- https://ish-world.com/news/a/A-statement-from-the-International-Society-of-Hypertension-on-COVID-19/
- https://www.thelancet.com/pdfs/journals/lanres/PIIS2213-2600(20)30116-8.pdf
- http://urpl.gov.pl/pl/informacja-prezesa-urz%C4%99du-z-dnia-18-marca-2020-r-w-sprawie-komunikatu-europejskiej-agencji-ds-lek%C3%B3w
- https://www.termedia.pl/zalecenia/Wytyczne-AHA-dla-pacjentow-z-nadcisnieniem-tetniczym-podczas-pandemii-COVID-19,37439.html
- https://kardiologia.mp.pl/wiadomosci/231801,kontrowersje-zwiazane-ze-stosowaniem-arb-i-acei-u-chorych-z-covid-19
- https://pulsmedycyny.pl/czy-nadcisnienie-zwieksza-ryzyko-covid-19-oswiadczenie-esh-985075
- https://www.medexpress.pl/jak-leczyc-nadcisnienie-podczas-pandemii-covid-19/76972
- Weber M.A., Schiffrin E.L., White W.B. i wsp. Clinical Practice Guidelines for the Management of Hypertension in the Community. A Statement by the American Society of hypertension and the International Society of Hypertension. The Journal of Clinical Hypertension 2014; 16(1): 14-26.
SARS-CoV-2 jest nowym koronawirusem, którego dopiero poznajemy, dlatego codziennie pojawiają się nowe doniesienia naukowców, klinicystów i instytucji państwowych. Dokładamy wszelkich starań, by monitorować te informacje i aktualizować możliwie sprawnie zamieszczane treści. |
Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. |